Stosujesz olejki eteryczne do sprzątania? Jeśli nie, to koniecznie zacznij!

Chcesz, aby w Twoim mieszkaniu pięknie pachniało? A może zależy Ci na ograniczeniu chemii używanej podczas sprzątania? Wypróbuj olejki eteryczne! W sprzedaży znajdziesz wiele ciekawych propozycji, odpowiednich do prania, mycia, a nawet dezynfekcji. Jak stosować olejki eteryczne w domu?

Olejki eteryczne – czym są i jakie mają właściwości?

Olejki eteryczne to lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych, obecne w różnych częściach roślin. Są pozyskiwane ze świeżych lub suszonych kwiatów, owoców, nasion czy korzeni – znajdując wszechstronne zastosowanie podczas pielęgnacji ciała czy sprzątania. Pomagają usuwać zabrudzenia, likwidują bakterie oraz nie zostawiają smug – a do tego są przyjazne dla środowiska i ludzkiego zdrowia.

Olejki eteryczne do sprzątania mogą posiadać odmienne właściwości. Jeśli chcesz zacząć stosować je w swoim domu, możesz sięgnąć po:

  • olejek eukaliptusowy, który pomaga likwidować bakterie, wirusy oraz roztocza kurzu,
  • olejek miętowy, przydatny w walce z komarami, molami czy karaluchami,
  • olejek lawendowy, odstraszający i zabijający owady, bakteriobójczy i grzybobójczy,
  • olejek cytrynowy, usuwający tłuste plamy, zniechęcający komary, pchły i mrówki, działający antybakteryjnie i przeciwwirusowo,
  • olejek pomarańczowy, nadający się do likwidacji śladów po tłuszczu,
  • olejek grejpfrutowy, o właściwościach antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybiczych,
  • olejek rozmarynowy i tymiankowy, skutecznie likwidujące bakterie,
  • olejek z drzewa herbacianego, odtłuszczający, dezynfekujący oraz odstraszający insekty.

Olejki eteryczne do prania

Zależy Ci, by Twoje pranie było higienicznie czyste i pachnące? Dodaj do pralki olejki eteryczne. Zastosowanie ich jako zamiennika płynu do płukania sprawi, że ubrania będą wyjątkowo miękkie oraz roztoczą wokół siebie przyjemną woń. Aby przygotować taki naturalny roztwór, będziesz potrzebować litr białego octu i około 6 kropli wybranego olejku, które należy wymieszać ze sobą. Im więcej ich użyjesz, tym bardziej intensywny będzie zapach prania. Do każdego cyklu możesz dodać około 1/3 szklanki takiego płynu.

Jakie olejki warto wykorzystać w tym przypadku? Lawendowy odstraszy mole, cytrynowy odświeży ubrania i nie podrażni Twojej skóry, natomiast herbaciany zdezynfekuje tkaniny – stąd warto używać go zwłaszcza do prania bielizny i elementów garderoby najbardziej przylegających do ciała.

Olejki eteryczne zastosowanie znajdą także podczas prania dywanów. Chcesz odświeżyć ulubioną wykładzinę i pozbyć się bytujących na niej drobnoustrojów? Połącz kilka kropli olejku cytrynowego z kilkoma łyżeczkami sody oczyszczonej, a następnie równomiernie rozsyp taką mieszankę na powierzchni włókien. Po upływie kwadransa odkurz ją i ciesz się pięknie pachnącym, zdezynfekowanym dywanem.

>> Zobacz też: Ekologiczne sprzątanie – skuteczne sposoby i triki

Jak używać olejków eterycznych do sprzątania?

Olejki eteryczne w domu świetnie sprawdzą się do sprzątania. Możesz zastosować je między innymi w łazience. Rozwór z olejku herbacianego i eukaliptusowego skutecznie zwalczy bytujące w pomieszczeniu bakterie – z tego względu możesz wykorzystać go do mycia powierzchni płaskich, wanny czy toalety. Zależnie od Twoich potrzeb, możesz przygotować mleczko czyszczące, płyn do WC czy uniwersalny spray, w składzie których znajdą się wybrane olejki.

Kolejnym miejscem, w którym możesz wykorzystać olejki eteryczne do sprzątania, jest kuchnia. Dodając do pół szklanki wody i tej samej ilości octu 15 kropli wyciągu z drzewa herbacianego stworzysz przepięknie pachnący płyn, idealny do codziennego mycia i dezynfekcji blatów kuchennych. Podłogę w tym i pozostałych pomieszczeniach możesz natomiast umyć, stosując bakteriobójczy roztwór olejku cytrynowego, octu i wody.

Jak jeszcze stosować olejki eteryczne w domu podczas porządków? Możesz sięgnąć po nie, aby przygotować wydajny płyn do mebli. Łącząc ze sobą pół szklanki octu, 2 szklanki wody, 2 łyżeczki oliwy z oliwek oraz 10 kropli ulubionego olejku przyszykujesz naturalny spray, który wyczyści i zakonserwuje powierzchnię blatów i półek.

Odświeżanie powietrza z olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne w domu przydają się nie tylko do zmywania różnego typu powierzchni. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli chcesz w naturalny i bezpieczny dla zdrowia sposób odświeżyć powietrze w wybranych pomieszczeniach. W tym celu przygotuj roztwór ze szklanki wody, dwóch łyżek alkoholu i kilku-kilkunastu kropli wybranego olejku. Następnie wlej go do butelki z atomizerem i spryskaj wnętrze pokoju. Stanie się ono przyjemnie pachnące, a zarazem pozbawione chorobotwórczych patogenów.

Rozważ także zakup nawilżacza lub oczyszczacza powietrza z funkcją aromaterapii, do której wykorzystasz ulubione zapachy. Takie urządzenie w skuteczny sposób rozprzestrzeni olejek w pokoju, neutralizując nieprzyjemne wonie i nasycając powietrze korzystnymi dla zdrowia roślinnymi związkami leczniczymi.

Olejki eteryczne do sprzątania możesz wykorzystać również do odświeżenia łóżka czy kanapy. Materac w sypialni możesz skropić olejkiem herbacianym, eukaliptusowym lub rozmarynowym, które zdezynfekują jego powierzchnię oraz pozwolą zabić bytujące roztocza. W ten sam sposób odświeżysz kanapę w salonie czy ulubiony fotel.

Mało z nas zdaje sobie sprawę z wyjątkowej mocy olejków eterycznych. Tymczasem można zastosować je podczas wielu codziennych czynności, zastępując nimi chemiczne preparaty z marketu. Jeżeli więc chcesz oddychać pięknie pachnącym i zdrowym powietrzem oraz utrzymać wnętrze mieszkania w higienicznej czystości, wykorzystaj wybrane olejki eteryczne o odpowiednich właściwościach.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!