Chcesz zaprosić zapylacze i inne pożyteczne insekty do swojego ogrodu? Dowiedz się, z czego zrobić domek dla owadów. Postaw go na działce, by dawał schronienie, zdobił Twój ogród i przypominał o tym, jak ważną rolę pełnią w całym ekosystemie jego mieszkańcy. Z mojego artykułu dowiesz się, z czego zrobić domek dla murarek, trzmieli i biedronek.
Dlaczego warto postawić domek dla owadów?
W zurbanizowanym świecie pożyteczne owady nie mają gdzie się schronić. Również zadbane ogrody i nisko przycięte trawniki nie sprzyjają obecności zapylaczy i innych pożytecznych insektów. Dlatego warto ustawić dla nich specjalny hotel. W wielu sklepach ogrodniczych można kupić gotową budkę. Jednak zachęcam Cię do przygotowania jej samodzielnie. Projekty domków dla owadów znajdziesz w dalszej części tego tekstu.
Hotele dla insektów jest miejscem, w którym bytować mogą: pszczoły miodne i murarki, trzmiele, złotooki, osy, trzmiele, bzygi, skorki, chrząszcze biegaczowate czy motyle. Owady te, odpowiadają m.in. za zapylanie kwiatów, z których następnie rozwijają się owady i warzywa. Obecność ich wpływa więc pozytywnie na bioróżnorodność i produktywność ogrodu. Z domków dla owadów korzystają także takie drapieżniki, jak biedronki czy sieciarki, które są naturalnym wrogiem wielu szkodników (np. mszyc). Stawiając domek dla takich owadów, można ochronić, a tym samym zwiększyć plony bez stosowania ani grama pestycydów. Poza tym, decydując się na umieszczenie tego typu konstrukcji w swoim ogrodzie, przyczyniasz się do zachowania wielu gatunków pożytecznych owadów, a więc działasz w kierunku ochrony środowiska. Ostatni argument za tym, by postawić w ogrodzie domek dla zapylaczy, brzmi: takie budowle stanowią niebanalną ozdobę!
A jeśli masz problem z małymi owadami w domu, zobacz też: Boraks na mrówki. Domowy sposób na zwalczanie owadów
Z czego zrobić domek dla owadów?
By zbudować hotel dla insektów, najpierw trzeba zgromadzić odpowiednie materiały. Bazę warto zrobić z drewna, najlepiej z drzew liściastych lub owocowych, ponieważ iglaste mogą nie być zasiedlone przez owady z powodu dużej ilości żywicy. Jeśli chcesz zrobić domek dla biedronek, wykorzystaj ceramiczną doniczkę.
Wnętrze także warto przygotować z naturalnych materiałów, takich jak:
- łodygi trzciny, bambus, słoma, nawiercone drewno, gałązki – można z nich stworzyć korytarze dla dzikich pszczół; ważne, żeby otwory w tego typu elementach miały średnicę ok. 10-12 mm;
- cegły z dużymi otworami – to idealne miejsce bytowania dla owadów, które preferują życie w samotności;
- piasek, glina – to materiały wykorzystywane przez niektóre owady do budowania gniazd;
- suche liście, siano, patyki – są idealne, by wypełnić puste przestrzenie.
Pamiętaj, że to, czy domek zostanie zasiedlony, zależne jest od rodzaju materiałów, które wybierzesz. Trzeba tak przemyśleć konstrukcję, by nie tworzyć miejsc dla gatunków antagonistycznych. Na przykład, jeśli zależy Ci na tym, by Twój ogród odwiedzały zapylacze, unikaj podczas tworzenia hotelu takich elementów, jak szyszki, słoma, wełna drzewna czy muszle ślimaków.
Niekiedy spotykane są domki dla owadów z palet. Jednak czy to dobre rozwiązanie? Ciężkie palety trudno jest powiesić, a ustawione na ziemi mogą szybko nasiąknąć wilgocią. Jeśli już koniecznie chcesz wykorzystać drewniane, niepotrzebne już palety, zabezpiecz podłoże.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wybierając drewno do konstrukcji, nie wykorzystuj płyt MDF i innych sklejek, do których stworzenia mogą być wykorzystywane kleje czy żywice toksyczne dla skrzydlatych przyjaciół. Z tego samego powodu nie warto hotelu impregnować. Owszem, konstrukcja będzie stała na zewnątrz i będzie narażona na różne warunki atmosferyczne, ale lepiej nie ryzykować.
By połączyć całą bazę, lepiej zastosować wkręty i gwoździe. Kleje nie są wskazane, chyba że zdecydujesz się na te ekologiczne i przyjazne środowisku.
Gdy już przygotujesz bazę wraz z wypełnieniem, całość warto zabezpieczyć gęstą siatką (o oczkach 1,5-2 cm). Chodzi o to, żeby konstrukcja nie została zniszczona przez ptaki.
Sprawdź też mój artykuł: Skąd się biorą rybiki w domu i jak się ich pozbyć?
Prosty domek dla owadów – projekt przyjazny murarkom
Zacznijmy od najbardziej podstawowej wersji hotelu dla owadów. Będzie to domek, który chętnie zasiedlą murarki ogrodowe. W tym celu wystarczy z drewnianych desek zbić prosty romb.
Pamiętaj, by góra pełniła funkcję zadaszenia i chroniła bytujące w środku owady przed deszczem. Z tyłu przymocuj drewnianą deskę, by uniemożliwić ptakom zniszczenie konstrukcji. Wnętrze wypełnij trzciną bambusa lub słomkami trzcinowymi o średnicy 7-8 mm, o długości 15-20 cm.
Ważne!
Pęczki przygotowane dla murarek są przez nie zasiedlane tylko raz! W kolejnym roku trzeba włożyć nowe wypełnienie domku dla murarek.
Jak zrobić domek dla owadów z pnia?
Kolejnym sposobem na zasiedlenie domku dla owadów przez murarki ogrodowe jest wykonanie go z pnia o grubości 10 cm. W środku trzeba nawiercić dziurki o średnicy 7-8 mm. Nie przewiercamy pnia na wylot tak, by z jednej strony utworzyła się „ścianka” będąca zabezpieczeniem przed ptakami i zapobiegająca wychłodzeniu wnętrza. Dla takiego domku dla owadów z pnia warto przygotować również zadaszenie. Nie tylko uatrakcyjni to całą konstrukcję, ale będzie stanowić zabezpieczenie przed deszczem. Możesz też przygotować większą bazę, a w środku umieścić niewielkie pieńki z dziurkami.
Jak zrobić domek dla trzmieli?
Konstrukcja nieco odbiega od tych, które opisane są wyżej. By zrobić taki hotel dla owadów, musisz zaplanować sobie budowlę przypominającą sześcian. Wykorzystaj deski o grubości ok. 2 cm i długości 15-18 cm. Sufit powinien pełnić również funkcję zadaszenia nad wejściem. Z kolei sam otwór wlotowy powinien mieć średnicę ok. 2 cm. Jedną ściankę trzeba zaplanować tak, by móc ją otwierać w celu przygotowania gniazda. Nadają się na nie fragmenty kartonu czy słomy.
Z czego zrobić domek dla biedronek?
By ułatwić zimowanie biedronkom, warto jesienią przygotować im domek z ceramicznej doniczki. Takie miejsca chętnie też odwiedzają pożyteczne skorki. Pracę zacznij od przygotowania glinianej doniczki. Jeśli nie ma ona otworu, nawierć jeden. Dzięki temu całą konstrukcję będzie można powiesić. We wnętrzu umieść: siano, słomę, zeschłe liście, szyszki. Ponieważ doniczka będzie wisieć do góry nogami, trzeba wypełnienie zabezpieczyć. W tym celu wykorzystaj patyczki i sznurek lub kawałek drutu, tworząc krzyżak. Przymocuj go tak, by uniemożliwić wypadaniu zawartości doniczki. Drugi koniec przewlecz przez otwór i zawieś w odpowiednim miejscu.
Gdzie ustawiać domek dla owadów?
Nie wystarczy zbudować domku dla owadów. Trzeba go jeszcze w odpowiednim miejscu ustawić. Na przykład hotele dla trzmieli stawia się w suchym osłoniętym miejscu, na ziemi, a najlepiej tuż nad nią, by uniknąć zawilgocenia konstrukcji. Podobną lokalizację wybierz dla hotelu dla biedronek. Z kolei domki dla murarek ustaw w miejscach nasłonecznionych, osłoniętych od deszczu oraz na wysokości do 2 m.
Ustawiając domek, nie można zapomnieć o tym, by znajdował się blisko miejsca żerowania, czyli w przypadku zapylaczy – roślin, kwitnących o różnych porach roku. Ważny jest także o dostęp do wody. Proste pojniki można wykonać z ceramicznych podstawek pod doniczki oraz wypełnić je mchem czy piaskiem. W bezdeszczowe dni warto skrapiać takie wypełnienie wodą.