Co zrobić z ciasta filo?

Ciasto filo to jedno z najsmaczniejszych, ale i najtrudniejszych do samodzielnego wykonania ciast, które przypomina cienkie płatki papieru. Często jest mylone z odpowiednikiem francuskim, ale w rzeczywistości pochodzi z Turcji. Wykorzystuje się je do potraw wytrawnych oraz deserów. Co zrobić z ciasta filo na słodko i słono? Przeczytaj ten artykuł i poznaj świetne pomysły na pyszne dania.

Czym jest ciasto filo i jak smakuje? 

Nazwa filo wywodzi się z języka greckiego i oznacza “liść”, który faktycznie przypomina, ponieważ jest bardzo cienkie, delikatne i kruche. Zrobione jest z zaledwie trzech składników takich jak: mąka, woda i odrobina oleju. Stanowi uniwersalny produkt spożywczy o neutralnym smaku. Dlatego chętnie używa się go do wielu dań i deserów. 

Ciasto można przygotować ręcznie, jednak należy je wówczas odstawić na 2 godziny, a następnie rozwałkować i upiec. Ten proces znacznie wpływa na czas przyrządzania całej potrawy. Dodatkowo ważne jest, aby ciasto było odpowiednio rozciągnięte i niemalże przezroczyste. Dlatego warto zatem skorzystać z gotowego produktu, który jest równie smaczny jak ten domowej roboty. Pamiętaj o tym, aby po jego otwarciu wykorzystać go w całości, ponieważ szybko obsycha, przez co się rwie i uniemożliwia formowanie różnych kształtów takich jak pierożki lub sakiewki. 

Ciasto filo jest bardzo cienkie, kruche, składa się z wielu listków. Znacznie różni się od francuskiego. Mimo wszystko piecze się je bardzo podobnie. Wystarczą 180 stopnie Celsjusza bez termoobiegu i około 20-30 minut. Samo przygotowywanie ciasta jest bardzo czasochłonne, wymaga dużo precyzji. Właśnie dlatego dobrze jest spróbować produktów dostępnych w sklepie, z dobrym składem. 

Zobacz też: Kieszonki z ciasta francuskiego na 3 sposoby

Co zrobić z ciasta filo na słodko? 

Jesteś miłośnikiem różnorodnych deserów i zastanawiasz się co zrobić z ciasta filo na słodko? Na szczęście istnieje wiele łatwych przepisów, które przypadną Ci do gustu. Nie da się ukryć, że to doskonała podstawa do pysznych wypieków. Będą rewelacyjnie smakować podane do kawy, kakao lub herbaty.

Możesz po prostu upiec ciasto filo, a następnie dowolnie je przełożyć, w zależności od tego co lubisz. Ale jest kilka ciekawych deserów, które mogą Cię zaskoczyć!

co zrobić z ciasta filo na słodko

Oto kilka pomysłów na to, co zrobić z ciasta filo na słodko:

  • okrągłe ciasteczka nadziewane po upieczeniu (3-4 listki) śmietaną i owocami,
  • serniczki,
  • baklavę,
  • zawijaniec z jabłkami (tak jak na szarlotkę),
  • owoce zapiekane pod ciastem filo,
  • kieszonki nadziewane po upieczeniu truskawkami i mascarpone,
  • deserki różyczki z karmelem.

Poszczególne listki ciasta filo warto oddzielić od siebie i rozsmarować je masłem. Do stworzenia rolady czy też ciasta z nadzieniem, lepiej jest wykorzystać 7-10 cienkich płatów. Do ciasteczek wystarczą 3-4 warstwy.

Co zrobić z ciasta filo? Nie ma nic prostszego niż smaczne serniczki, które nie wymagają posiadania specjalnych umiejętności kulinarnych. Do wykonania takiego deseru będziesz potrzebować: masło, cukier, cynamon, ser twarogowy, żółtko, cukier wanilinowy i rodzynki. Z tych składników stworzysz ciasteczka w kształcie trójkątów z serowym nadzieniem. 

Jednym z najbardziej znanych przysmaków kuchni bałkańskiej i bliskowschodniej jest oczywiście baklawa. Składa się z warstw ciasta przełożonych masą z orzechów, a całość polewa się lepkim syropem z cukru, wody i soku z cytryny, przez co deser jest słodki, klejący i chrupiący na wierzchu. Baklawę należy pokroić w romby, trójkąty, kwadraty lub inne formy i piec w piekarniku. Wierzch można posypać drobno posiekanymi i niesolonymi orzeszkami pistacjowymi. 

baklava

Innym interesującym pomysłem na słodko są różyczki z karmelem, które wypełnia się plastrami banana. Ciasto filo wykorzystywane jest również w różnych wersjach strudli, takich jak jabłkowy z przesmażonymi jabłkami, cukrem, cynamonem, orzechami, rodzynkami i z sokiem cytryny. Spróbuj również tradycyjnego strudla makowego, wykonanego według klasycznego przepisu na makowiec. 

Zobacz też: 3 przekąski na imprezę – szybkie i smaczne

Co zrobić z ciasta filo na słono? 

To nie tylko doskonały dodatek do wypieków, ale także do dań wytrawnych. Co zrobić z ciasta filo na obiad? Idealny i często spotykany dodatek stanowi szpinak, który występuje w rozmaitych odsłonach. Rewelacyjnie smakuje w towarzystwie łososia lub mięsa mielonego. Innym przykładem jest spanakopita, czyli grecka tarta ze szpinakiem i suszonymi pomidorami. W takich krajach jak Turcja czy kraje arabskie popularnością cieszy się burek – nadziewany mielonym mięsem lub serem.

Jest mnóstwo smacznych dań z ciastem filo w roli głównej. Wykorzystasz je do zawijania rozmaitych składników, np. kawałków ryb, takich jak filet z dorsza lub obrane krewetki, które należy usmażyć na gorącym tłuszczu, aż zewnętrzna warstwa będzie złocista oraz chrupiąca. Ciasto sprawdzi się również jako jadalna kołderka tak jak w przepisie na łososia ze szparagami.

Warto spróbować pastizz, czyli pieczone pierożki z farszem z sera ricotta i zmiksowanego zielonego groszku. Bardzo popularne są również z innym nadzieniem, takim jak duszony szpinak, mieszanka serów, świeża mięta, czosnek i sok z cytryny. Możliwości na przyrządzenie smacznego dania nie brakuje, a jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Co zrobić z ciasta filo na słono? Możesz zawinąć w listki szparagi, a nawet kabanosy.

Podczas przyrządzania potraw nie używaj jednej, a kilku warstw ciasta i smaruj każdą z nich roztopionym masłem. Dzięki temu arkusze będą sklejone i zyskają intensywniejszy smak. Możesz ułożyć jeden na drugim, a następnie pokroić go na równe części i dodać wybrane nadzienie. Na koniec zwiń całość w dowolny kształt – mogą to być tradycyjne pierożki, krokiety, rurki, koperty, a nawet sakiewki. 

koszyczki z ciasta filo

Ciasto filo to uniwersalny składnik, który ma wiele zalet, ponieważ możesz dodać go do dań wytrawnych, deserów i przekąsek. Jest popularny nie tylko w kuchni polskiej, ale na całym świecie, dlatego koniecznie wypróbuj rozmaite receptury z jego udziałem. Dzięki niemu wzbogacisz aromat i konsystencję swoich potraw, a także zaskoczysz swoich gości podczas różnych spotkań. 

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!