Smak malin kojarzy Ci się wyłącznie z późnym latem? Ich pyszny aromat możesz zachować też na miesiące zimowe! Powidła, nalewki, soki i sosy to tylko kilka z wielu możliwości. Zobacz, co można zrobić z malin!
Najlepsze pomysły na przetwory z malin
Maliny to nie tylko pyszne, ale też wartościowe owoce. Zawierają sporo witamin i minerałów – są cenne w witaminę C, E, B1, B2, B6, potas, fosfor, magnez, kwas foliowy, wapń i żelazo. Możesz przygotowywać z nich dżemy, powidła i soki. Zatem jeśli lubisz maliny, spróbuj zamknąć ich smak w słoiczkach czy butelkach – zimą takie zapasy będą doskonałym urozmaiceniem diety. Zobacz, jakie przetwory warto zrobić malin.
Zobacz też: Jak przechowywać truskawki? Sprytne sposoby!
Sok malinowy
Mam dla Ciebie przepis na sok z malin, który przywoła wspomnienia z dzieciństwa. Dwa składniki, niewielki nakład pracy, przepyszny efekt. Znasz receptury, o których się mówi „jak u babci”? Ten sok właśnie taki jest! Aromatyczny, słodki, a do tego pełen witamin. Zobacz, jak go przygotować!
Potrzebujesz:
- 2 kg malin
- 1 kg cukru
Maliny umyj i osusz (możesz zostawić je na sitku lub rozłożyć na ręczniku papierowym). Do dużego słoja wsypuj na zmianę cukier i maliny. Pamiętaj, aby na dnie słoika i na wierzchu znalazła się warstwa cukru.
Zasypane cukrem maliny odstaw w ciemne i chłodne miejsce (np. do piwnicy czy do spiżarni). Po 1-2 dniach maliny wypuszczą sok – zlej go przez gęste sitko i podgrzej. Gotujący się sok malinowy przelej do wyparzonych słoiczków lub butelek i zamknij szczelnie. Gdy słoiki z sokiem będą już zimne, sprawdź, czy wszystkie się zamknęły poprawnie (pokrywka powinna się „wciągnąć”).
Tak zaprawiony sok można przechowywać nawet przez całą zimę w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Warto go dodawać do herbaty, szczególnie w okresie przeziębienia, gdyż sok malinowy działa napotnie i pomaga zwalczyć infekcje. Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić z malin dla dziecka, to pierwszym wyborem powinien być sok, który świetnie nadaje się nie tylko do herbaty, ale też jako dodatek do budyniu czy kaszki, a rozrobiony z wodą smakuje przepysznie!
Zastanawiasz się, co zrobić z malin po soku, których w przypadku tego przepisu zostaje całkiem sporo? Oczywiście dżem! Przepis znajdziesz poniżej.
Zobacz też: Makaron czekoladowy z truskawkami i mascarpone
Dżem malinowy z pulpy po przygotowaniu soku
Wykorzystanie pulpy z malin po przygotowaniu soku to ekonomiczne rozwiązanie. Z pozostałego miąższu można przygotować pyszny dżem, który doskonale sprawdzi się jako dodatek do naleśników, gofrów czy ciast. Aby go przygotować, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych składników. Wystarczy, że maliny, które były zasypane cukrem i został z nich odcedzony sok, przełożysz do rondelka o grubym dnie i podgrzejesz na średniej mocy palnika. Pamiętaj o regularnym mieszaniu malin, by nie przywarły do dna garnka. Owoce smaż aż do uzyskania ulubionej gęstości dżemu. Sprawdź, czy uzyskana masa jest wystarczająco słodka – w razie konieczności dodaj nieco cukru.
Gdy dżem malinowy z pulpy będzie mieć już odpowiednią konsystencję, przełóż go do wyparzonych słoiczków i zamknij szczelnie wieczkami. Odstaw do wystudzenia, a przed zaniesieniem go w chłodne i ciemne miejsce sprawdź, czy wszystkie zakrętki są „wciągnięte”.
Powidła z malin
Gęste, aromatyczne i przygotowane bez dodatku cukru są namiastką letnich smaków w szare jesienne dni. Rogaliki drożdżowe czy domowe pączki z nadzieniem z powideł malinowych są doskonałym pomysłem na weekendowy deser. Jeśli jeszcze nie wiesz, co zrobić z malin, to koniecznie wybierz powidła – z pewnością nie pożałujesz tej decyzji.
Potrzebujesz:
- 2 kg bardzo dojrzałych malin (najlepiej późnej odmiany)
Maliny opłucz i dokładnie osusz. Umieść w rondlu o grubym dnie i drewnianym tłuczkiem zgnieć owoce. Zagotuj, a następnie przetrzyj przez gęste sitko. Otrzymany przecier z malin przełóż ponownie do czystego rondla o grubym dnie i gotuj na małym ogniu tak długo, aż połowa masy odparuje. Podczas podgrzewania, ciągle mieszaj owoce, gdyż bardzo szybko przywierają do dna garnka. Gotowe i jeszcze gorące powidła malinowe przełóż od razu do wyparzonych słoiczków i zamknij. Gdy wystygną, sprawdź, czy wszystkie szczelnie się zamknęły.
Takie powidła są też doskonałą odpowiedzią na dylemat, co zrobić z malin dla dziecka. Jest to równie pyszny przetwór co dżem malinowy, jednak z uwagi na brak cukru w składzie, jest on zdrowszym zamiennikiem. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu słodyczy u dziecka, powidła malinowe pomogą Ci to osiągnąć.
Co zrobić z malin?
Szukasz innego niż przetwory pomysłu na wykorzystanie malin? Podpowiem Ci, jak zrobić pyszny trunek z tych owoców i co zrobić z malin z nalewki. Sposobów na wykorzystanie nadmiarowej ilości malin jest sporo. Zobacz moje sprawdzone przepisy i wybierz odpowiedni dla siebie.
Mrożone maliny
Nie wiesz, co zrobić z malin, ponieważ nie masz czasu na długie przygotowywanie przetworów? Jeśli masz miejsce w zamrażalniku, to zdecydowanie warto zamrozić choćby kilka porcji tych owoców. Co prawda w sklepach przez cały rok można bez problemu nabyć mrożone maliny, jednak takie z własnego ogródka lub choćby świeże kupione na bazarze będą smaczniejsze.
Mrożone owoce zachowują większość cennych wartości odżywczych, dlatego warto w ten sposób przechowywać je na zimę. Co więcej, mrożone maliny wykorzystasz z łatwością jako dodatek do owsianki, budyniu, kaszki, herbaty, ciasta czy galaretki.
A może chcesz zrobić lody z malin? Wystarczy, że wyciśniesz z nich odrobinę soku i zostawisz całe owoce. Wykorzystaj foremki silikonowe do przelania masy. Włóż w środek drewniane patyczki albo kawałek słomki. Umieść delikatnie w zamrażalniku. Po kilku godzinach lody gotowe!
Zobacz też: Domowe lody śmietankowe – najprostszy przepis
Nalewka z malin
To mój drugi sprawdzony pomysł na to, co zrobić z malin po soku. Oczywiście do jej przygotowania trzeba użyć też całych owoców, ale pulpa po soku podkręci owocowy smak nalewki.
Potrzebujesz:
- 1 kg świeżych malin
- pulpa z malin po przygotowaniu soku
- 1 litr wódki
- 350 g cukru
Świeże maliny opłucz i osusz, a następnie włóż je do dużego słoja razem z pulpą po przygotowaniu soku oraz 800 ml wódki. Przemieszaj całość, a następnie zamknij słoik i odstaw na 7 dni w ciepłe (może być nawet słoneczne) miejsce. Codziennie odkręcaj słoik i drewnianą łyżką przemieszaj jego zawartość.
Po tygodniu odcedź maliny. Otrzymaną nalewkę przelej do innego słoika, a do tego, w którym znajdują się owoce, dodaj cukier oraz pozostałe 200 ml wódki i wymieszaj. Słój z owocami zakręć i odstaw go w ciepłe miejsce na kolejne 2 dni. Mieszaj kilka razy dziennie, by cukier całkowicie się rozpuścił.
Po dwóch dniach odcedź maliny przez gęste sitko. Zmieszaj uzyskane nalewki (tą z cukrem i bez), a następnie przecedź je przez filtr do kawy. Dzięki temu zabiegowi Twoja nalewka z malin będzie klarowna.
Przefiltrowaną nalewkę przelej do butelek i odstaw do leżakowania. Po około 5-6 miesiącach będzie gotowa do picia.
Sos z malin z nalewki
Szukasz pomysłu na to, co zrobić z malin z nalewki? Koniecznie wypróbuj sos. Jego zrobienie zajmie Ci nie więcej niż kwadrans.
Zobacz, czego potrzebujesz:
- maliny z nalewki
- płynny miód (do smaku)
Owoce z nalewki przetrzyj przez sitko. Malinowy przecier połącz z płynnym miodem. Pamiętaj, by dodawać go małymi porcjami, by przygotować sos, którego słodkość będzie na odpowiednim dla Ciebie poziomie.
Sos z malin z nalewki możesz wykorzystać jako polewę do lodów, naleśników czy bitej śmietany. Pamiętaj jednak, że zawiera alkohol, zatem nie jedz go, jeśli jesteś kierowcą lub zażywasz leki, a także nie podawaj go dzieciom.