Czego nie myć w zmywarce?

Aby zadbać o trwałość naczyń, należy dokładnie wiedzieć, jak je na co dzień czyścić. Zmywarka znacznie ułatwia sprzątanie kuchni, dosłownie chwilę zajmuje włożenie do niej brudnych naczyń, szczególnie kiedy jesteśmy po wizycie gości. Nie wszystkie szklanki, sztućce i elementy z naszej zastawy mogą tam jednak trafić. Zobacz krótki poradnik na temat tego, czego nie myć w zmywarce.

Czego nie możesz wkładać do zmywarki?

Do zmywarki nie wolno wkładać niczego, co jest wykonane z drewna w całości – tak jak deska do krojenia, czy też w jego części np. noże z drewnianą rączką. W zmywarce nie można też czyścić elementów wykonanych z cyny i miedzi, czyli takich starodawnych dzbanków, kubków itp. Trzeba szczególnie uważać np. na sztućce z aluminium, które mogą zmienić barwę po wyjęciu ich ze zmywarki. Nie wkładam także patelni i garnków pokrytych teflonem, bo są bardzo delikatne, a jak dobrze wiemy – kiedy powłoka teflonowa lekko zejdzie, jesteśmy narażeni na toksyczne, rakotwórcze działanie.

Należy uważać także na noże i inne naczynia, które zakończone są rączkami z plastiku. Zmywarka może spowodować, że się odkleją. Do mojej zmywarki nie trafiają też blachy do pieczenia ciasta, natomiast spokojnie wkładam silikonowe gadżety. Unikać trzeba układania drogocennych naczyń zdobionych srebrem i złotem albo nadrukiem.

Jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się ze swoich naczyń i akcesoriów kuchennych, nie wkładaj do zmywarki:

  • drewna – akcesoriów, desek, łyżek itd.
  • patelni teflonowych i żeliwnych,
  • sztućców z plastikowymi rączkami,
  • sztućców z aluminium,
  • blach do pieczenia,
  • naczyń zdobionych i wykonanych ze złota, srebra, cyny lub miedzi,
  • kryształów.

Bądź na bieżąco! Jeszcze więcej porad znajdziesz na fanpage’u Rozdomowionej!

Symbole na naczyniach

Warto zwrócić uwagę na symbole na naczyniach, które się pojawiają np. na naczyniach z Ikei. Co oznaczają?

symbole-na-naczyniach

Naczynia z symbolem 1. są przeznaczone do kontaktu z żywnością.
2. oznacza możliwość zamrażania w nich żywności.
3. pozwala na mycie w zmywarce.
Czwarty symbol jest na naczyniach, które mogą być stosowane w mikrofalach.

Dzięki temu, będziesz wiedzieć, które naczynia możesz spokojnie umieścić w zmywarce bez obaw np. o zmycie nadruku czy uszkodzenie powierzchni.

Jak zorganizować miejsce w zmywarce?

Dokładnie tak wszędzie, w zmywarce stosuję pewne zasady, których trzymam się, aby jej rozładowanie i załadowanie szło zawsze sprawnie.

  • zawsze resztki jedzenia lądują w koszu na śmieci;
  • naczynia nie mogą blokować ruchu dysz;
  • do sztućców posiadam koszyczek (nowsze wersje zmywarek mają specjalną szufladę do tego przeznaczoną, ale i tutaj warto tak postępować), do którego wrzucam posegregowane elementy, czyli noże z nożami, łyżki z łyżkami itd.
  • organizuję miejsce tak, aby wszystko się zmieściło, jednak nie zapełniam jej po brzegi np. kładąc miskę jedną na drugą, dzięki temu naczynia będą w pełni domyte,
  • dostosowuję program do poziomu zabrudzenia zmywarki;
  • uważam na szkło, szczególnie kufle z nóżką, które muszą być przechowywane stabilnie, aby się nie stłukły;
  • pokrywki do garnków układam tak jak talerze.

Sprawdź też inne porady na temat organizacji i sprzątania, które znajdziesz na moim blogu!

AGD - zobacz na Ceneo

Naczynia do kuchenki mikrofalowej

Czego nie wolno wkładać do kuchenki mikrofalowej? Na pewno naczyń metalowych oraz takich, które posiadają zdobienia złote czy srebrne. Najlepiej stosować naczynia szklane oraz ceramiczne. Warto także odgrzewać żywność w pojemnikach z tworzywa sztucznego, te same, które nadają się do zamrażania. Należy unikać także naczyń w połączeniu z folią aluminiową, papierem i tekturą.


czego nie myć w zmywarce


Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!