Uwielbiasz domowe przetwory? Jednak podczas robienia dżemu, mimo korzystania z przepisu krok po kroku, pojawiły się problemy z ciemnym zabarwieniem? Taka sytuacja może mieć kilka przyczyn. Zobacz, dlaczego dżem z truskawek ciemnieje.
Przygotowywanie dżemu z truskawek – co warto wiedzieć na początek?
Jest kilka metod przygotowywania dżemu z truskawek. Najczęściej polega to na długim gotowaniu owoców z cukrem. Masa gęstnieje z biegiem czasu, a zamknięta w słoikach i zapasteryzowana, może długo być przechowywana w suchych, dość chłodnych warunkach. Niektórzy dodają do tego pektynę albo żel-fixy, z którymi przygotowywanie trwa o wiele krócej.
Do przygotowania dżemu z truskawek wybieraj świeże, słodkie owoce. Najlepiej, aby nie były zbyt duże, wtedy mają intensywny smak. Jeśli trafiły Ci się wyjątkowo kwaśne okazy to wtedy dodaj więcej cukru. Zawsze spróbuj, co dodajesz do domowych przetworów.
Dodatek dużej ilości cukru w dżemie pozwala na pominięcie procesu pasteryzacji. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że się nie zepsuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby porządnie go zakonserwować. Jak to zrobić? Tradycyjnie umieszcza się słoiki w garnku wyłożonym ściereczką z gorącą wodą i gotuje się całość przez około 20-30 minut. Wypróbuj też dłuższy, ale znacznie wygodniejszy sposób: Pasteryzowanie w piekarniku – ile stopni ustawić i jak to zrobić?.
Czemu dżem z truskawek ciemnieje? 5 powodów
Truskawki, ze względu na swoje naturalne właściwości, mogą ciemnieć podczas przygotowywania dżemu. Nie musisz się tym przejmować. W trakcie długiego gotowania, jasna czerwień znacznie zmienia swoją barwę, może przypominać nawet wiśniowy lub brązowy kolor. Jednocześnie dżem się robi bardziej gęsty. Może być to frustrujące, bo zamiast intensywnie czerwonego, żywego smarowidła, w efekcie na koniec jest ono ciemne i mętne. Znacznie odbiega od dżemu zakupionego w sklepie, ale za to nie ma ulepszaczy, konserwantów i jest wykonany ze sprawdzonych składników.
Zastanawiasz się, dlaczego dżem z truskawek ciemnieje? Oto kilka powodów.
Dodatek cukru do dżemu
Obecność cukru w składzie dżemu truskawkowego ma wpływ na jego ostateczny kolor. Reaguje z naturalnymi kwasami owocowymi, a w dodatku pod wpływem długiego gotowania, tworzy się zupełnie nowa barwa.
Odmiana truskawek
Wczesne odmiany truskawek i dość duże okazy mogą szybciej ulegać ciemnieniu. Jeśli nie wiesz, jakie truskawki na dżem są najlepsze, zapytaj dostawcę o takie odmiany jak senga, polka, malwina, dukat lub pandora. Kupuj na lokalnych straganach albo targach, unikając owoców z niepewnego źródła. Pamiętaj też, że truskawki do dżemu najlepiej kupować w trakcie sezonu, który kończy się w pierwszych dniach lipca. Wtedy są świeże i słodkie, idealne do zrobienia domowych przetworów.
Nieodpowiednie przechowywanie
Czasem może zdarzyć się tak, że po ugotowaniu dżemu i pozostawieniu go w garnku, zacznie zmieniać swoją barwę na brązową. Najlepiej od razu przełożyć go do słoików i zakonserwować. Przechowywanie w nieszczelnym pojemniku spowoduje, że do truskawek dostanie się tlen, dlatego zacznie on naturalnie ciemnieć.
Długi czas gotowania
Długie gotowanie truskawek powoduje rozkład witamin i innych składników, w tym naturalnych barwników, odpowiedzialnych za intensywny czerwony kolor owoców. Im dłużej gotujesz dżem, tym więcej tych związków ulega rozkładowi, co skutkuje ciemnieniem przetworu.
Kontakt z metalem
Podczas przygotowywania dżemu, używanie metalowych akcesoriów, takich jak łyżki czy garnki, może również przyczyniać się do ciemnienia przetworzonych owoców. Nie zostawiaj zatem sztućców w masie, która się gotuje. Postaw też na wysokiej jakości garnki z solidnym dnem.
Co zrobić, żeby dżem z truskawek nie ciemniał?
Ciemnienie dżemu jest procesem naturalnym, nie wpływa on na jakość czy smak. To tylko kwestie estetyczne, więc jeśli chcesz pozbyć się tego problemu, możesz wykorzystać jeden z poniższych sposobów:
- Dodanie kwasku cytrynowego – po ściągnięciu garnka z gotowym dżemem o odpowiedniej konsystencji z ognia. Połączy się on z cukrem i owocami, zachowując barwę dżemu.
- Dodanie soku z cytryny przed gotowaniem – kwas askorbinowy może pomóc w zachowaniu koloru dżemu, bo jest naturalnym przeciwutleniaczem, który spowalnia proces utleniania. Można go dodać do owoców przed gotowaniem.
- Wybieraj wczesne odmiany truskawek, a w razie problemów, zapytaj dostawcę o najlepszy gatunek do zrobienia dżemu.
- Od razu po zrobieniu dżemu, przelej go do słoików i szczelnie zamknij.
- Przechowuj dżem w suchym, chłodnym miejscu. Nie musi to być lodówka.
- Dodanie żel-fixu – taki dodatek może pomóc, ale pamiętaj, że to produkty pomocnicze. Najlepiej postawić na naturalny kolor!
- Dodanie pektyny.
- Unikaj naczyń z żelaza, miedzi czy aluminium, które mogą wchodzić w reakcje z owocami.