Grill w mikrofalówce – jak używać poprawnie?

Sezon grillowania w ogrodzie czy na działce rozkwita wraz z wiosną a jego szczyt przypada na okres letni. Nie trwa jednak zbyt długo, co niektórych może martwić. Tym bardziej, że grillowane potrawy są zdrowsze od smażonych i z tego rozwiązania korzystają m.in. ci, którzy dbają o zachowanie zdrowej diety. Współczesne rozwiązania przychodzą miłośnikom grillowania z pomocą. Jeśli lubisz ten sposób przyrządzania potraw i chcesz urządzać posiłki w domu przez cały rok, sprawdź, jak działa grill w mikrofalówce! 

Jak grillować bez grilla?

Chcąc przedłużyć sobie sezon grillowania, masz kilka możliwości, by robić to bez względu na warunki pogodowe. Oto kilka propozycji.

Możesz skorzystać z grillowania w domu, używając elektrycznej wersji tego urządzenia. Jest to sposób najbardziej zbliżony do tradycyjnej metody, lecz wymaga zakupu stosownego sprzętu. Generuje to dodatkowe koszty w budżecie domowym, a samo urządzenie potrzebuje miejsca do przechowywania.

Możesz urządzać grillowanie bez grilla za sprawą patelni z taką funkcją. Dostępne są wersje na różne rodzaje kuchenek, dzięki czemu znajdziesz rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb. Patelnie grillowe są dobrym wyjściem do przygotowania ograniczonej ilości potraw, gdyż mają niewielką powierzchnię.

Niektóre urządzenia AGD wyposażone są w opcję grillowania w domu. Znajdziesz wśród nich sprzęt znajdujący się niemal w każdej kuchni: piekarnik i mikrofalę. Wielu ludzi nawet nie wie, że ma grill w mikrofalówce. Jak używać tej funkcji i dlaczego w ogóle warto? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

Grill w mikrofalówce – jak działa?

Jeśli się zastanawiasz, jak grillować bez grilla w domu, to wiedz, że grill w mikrofali jest jednym z lepszych wyjść. Nie musisz kupować dodatkowego sprzętu, ponieważ wiele mikrofalówek na rynku wyposażone jest w tę funkcję.

Być może masz wątpliwości, jak działa grill w mikrofalówce i czy potrawy na nim przyrządzone mogą być chrupiące i soczyste. Aby równomiernie je przypiec a jednocześnie zachować ich walory smakowe, grill w mikrofali podgrzewa je na trzy sposoby, a nie na jeden jak przy zwykłym podgrzewaniu. Wykorzystuje i odbija powstałe ciepło oraz korzysta z cyrkulacji powietrza. 

W większości mikrofale wyposażone są w specjalne kratownice, które dodatkowo sprzyjają równemu opiekaniu wszystkich produktów. Dzięki grillowi w mikrofali możesz skrócić sam proces grillowania i uzyskać danie o bogatych walorach smakowych bez większego wysiłku.

Wiesz już, jak działa grill w mikrofalówce, sprawdź, jakie potrawy możesz na nim przygotować.

Co można grillować w mikrofalówce?

Grill w mikrofalówce to urządzenie, dzięki któremu przygotujesz wszystkie wybrane przez siebie produkty tak samo jak przy użyciu tradycyjnego grilla węglowego. 

Mogą nimi być:

  • sztuki mięsa
  • kiełbaski
  • ryby
  • warzywa
  • pieczywo

Sposób ich przygotowania również niczym się nie różni od tradycyjnej metody. Dzięki temu potrawy grillowane w domu smakują tak samo jak te z grilla do użytku zewnętrznego.

Przy układaniu produktów do grillowania w mikrofalówce, nie upychaj ich zbyt ciasno, by powietrze mogło ogrzewać je ze wszystkich stron i dobrze je przyrumienić. 

Moc grilla w mikrofalówce – jaką ustawić?

Niezbędny dla miłośników grillowanych potraw jest grill w mikrofalówce. Jak używać go, by wybrane produkty żywnościowe były dopieczone, ale jednocześnie soczyste? 

By uzyskać pożądany efekt, dostosuj czas grillowania do rodzaju potrawy oraz wybierz odpowiednią moc. Najczęściej jest to przedział 900-1000 W. Dlaczego akurat ten? Taka moc jest niezbędna do szybszego i dokładniejszego przyrządzenia potrawy bez jednoczesnego wysuszenia jej. 

Mniejsza moc wydłużyłaby czas grillowania w mikrofali i mogłaby pozbawić produkty ich walorów smakowych. Większa – nadmiernie je przyrumienić i wysuszyć. 

Dobierając wskazaną moc grillowania w mikrofali zyskujesz pewność, że potrawa będzie zdrowa, a jednocześnie dobrze przypieczona i soczysta.

Co przyda się do grillowania w mikrofalówce? Akcesoria i sprzęt 

Pomocny w beztłuszczowym przyrządzaniu potraw jest grill w mikrofalówce. Jak używać go z dodatkowymi akcesoriami i które z nich są niezbędne?

Jednym z takich akcesoriów jest dodatkowy ruszt lub drabinka, które znajdują się na wyposażeniu wielu mikrofalówek. Można dokupić je oddzielnie. Dzięki nim potrawy będą miały podobne warunki, jak w grillu tradycyjnym. Ułatwiają cyrkulację powietrza w całym wnętrzu. To gwarantuje odpowiednie przyrządzenie i równomierne upieczenie grillowanych produktów ze wszystkich stron. 

Do korzystania z grilla w mikrofalówce niezbędny jest talerz, który stanowi nieodłączny element takiego sprzętu. Dzięki temu, że ruszt umieścisz na talerzu, tłuszcz będzie kapał na niego i ułatwi Ci to sprzątanie. Dodatkowo wiele mikrofalówek ma specjalny talerz przyrumieniający. To dobry sposób na przyspieszenie grillowania w mikrofali i uzyskanie chrupiącej skórki potraw bez ich wysuszania.

Mikrofalówka z grillem – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kupując mikrofalę z grillem, warto wcześniej zapoznać się z jej funkcjami i wybrać taki sprzęt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom, np. częstotliwości korzystania z grilla w mikrofalówce, ilości przyrządzanych w ten sposób potraw.

Jakie parametry są istotne przy funkcji grillowania? Na pewno moc mikrofali, minimum to 900 W. Dzięki niej uzyskasz soczyste potrawy z chrupiącą skórką i skrócisz czas przygotowania dań. Krótszy czas to oszczędność prądu i mniejsze opłaty dla Ciebie.

Mikrofalówki mają różną pojemność. Zastanów się, jak dużej powierzchni do grillowania w mikrofali potrzebujesz, byś nie musiał robić tego na raty. Dzięki temu wszyscy domownicy zjedzą ciepły posiłek jednocześnie. 

Grill w mikrofali występuje w dwóch rodzajach. Masz do wyboru grill kwarcowy lub tradycyjny. Pierwszy z nich wykorzystuje lampy, które szybciej się nagrzewają i jest bardziej energooszczędny. To opcja z reguły droższa od wersji tradycyjnej, ale pożądana przy częstym korzystaniu z grilla w mikrofalówce.

Ostatni czynnik to estetyka wykonania i wielkość sprzętu. Wiesz najlepiej, ile masz miejsca w kuchni oraz jaka kolorystyka mikrofali będzie się najlepiej komponowała z Twoją kuchnią. Wybierając to urządzenie miej na uwadze, że będzie Ci towarzyszyło przez długie lata. Stawiając na estetykę i modny design, masz pewność, że sprzęt będzie harmonizował z Twoimi wnętrzami i oprócz podniebienia cieszył również Twoje oczy.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!