Jak mrozić pierogi, żeby się nie sklejały?

Mrożenie pierogów to szybki i prosty sposób, który pozwala zachować doskonały smak tego wyrobu i wydłużyć jego przydatność do spożycia. Jednocześnie wiele osób obawia się, że pierogi umieszczone w zamrażarce i następnie ugotowane zlepią się, tracąc swoją estetykę, a nierzadko nawet się uszkadzając. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwolą wyeliminować takie ryzyko. Jak mrozić pierogi, żeby się nie sklejały?

Jak mrozić pierogi surowe?

Jeżeli zależy Ci, by pierogi nie zlepiały się ze sobą, najlepiej zdecyduj się na zamrożenie ich, gdy są jeszcze surowe. Jak mrozić pierogi z jagodami, mięsem czy ruskie? Po ich ulepieniu, przygotuj kilka plastikowych lub drewnianych desek, na których równomiernie rozłożysz swoje wyroby.

Powierzchnię deski lekko oprósz mąką, posmaruj tłuszczem lub ułóż na niej przezroczystą folię spożywczą, pergamin bądź papier do pieczenia. Pierogi układaj w taki sposób, by nie dotykały się wzajemnie. Wskazane jest także ich nakrycie od góry warstwą folii. Sprawi ona, że ciasto nie wyschnie podczas mrożenia, a w konsekwencji – nie będzie pękać już w trakcie gotowania.

>> Sprawdź mój przepis na wyjątkowe pierogi smażone: Pierogi smażone z kurczakiem, pieczarkami, cebulą i serem

Jak mrozić pierogi surowe? Włóż tackę, na której je ułożyłaś do zamrażalnika na około dwie godziny. Po tym czasie skontroluj, czy pierogi są już wystarczająco twarde. Jeżeli solidnie zamarzły, możesz przełożyć je do woreczków, pamiętając o podziale według smaku lub ilości, jaka będzie Ci potrzebna. Wybierając ten sposób na mrożenie pierogów z kapustą i z grzybami lub innych ich rodzajów, nie musisz już obawiać się o sklejanie ciasta. Istnieje jeszcze inna metoda, w której musimy uprzednio je ugotować.

Jak mrozić pierogi ruskie lub na słodko, gdy już je ugotujemy?

Mrożenie pierogów po ugotowaniu

Mrożenie pierogów gotowanych to kolejny z popularnych sposobów na wydłużenie ich przydatności do spożycia. Jak mrozić pierogi, aby się nie sklejały? Tuż po ich przygotowaniu, należy gotować je w posolonej wodzie przez około 2-3 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Pamiętaj o regularnym, delikatnym mieszaniu w trakcie gotowania, które zapobiegnie przyklejaniu ciasta do dna garnka. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko lepienia się pierogów do siebie, możesz do gotującej się wody dodać nieco oleju.

Moim ulubionym trikiem jest mrożenie pierogów podgotowanych. Polega to na wrzuceniu do wrzątku z solą surowych pierogów i wyciągnięciu ich po dosłownie 30 sekundach. Dzięki temu nie są surowe, ale też nie do końca ugotowane, więc nie rozwarstwią się podczas odgrzewania. Dalej trzeba postępować tak, jak z pierogami ugotowanymi, czyli tak jak opisałam poniżej.

Jak mrozić pierogi z kapustą i z grzybami po ugotowaniu? Po wyjęciu ich z wody delikatnie oblej je olejem i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Następnie, gdy będą już zimne, przełóż je na tackę i umieść w zamrażarce. Takie mrożenie pierogów po ugotowaniu powinno trwać około dwóch godzin. Po tym czasie wyjmij je, przełóż do woreczków lub pudełek i ponownie schowaj do zamrażarki. Nie zapomnij o podpisaniu opakowań – dzięki temu unikniesz pomyłek w trakcie wybierania smaku pierogów do podgrzania.

>> Zobacz inne porady, które przydadzą Ci się w kuchni!

Jak podgrzać zamrożone pierogi?

Dowiedziałaś się już, jak mrozić pierogi ruskie, z mięsem lub serem. Zasady wskazujące, jak mrozić pierogi, żeby się nie sklejały, możesz zastosować także do uszek z grzybami lub innym nadzieniem. Czy wiesz jednak, jak podgrzać je po zamrożeniu, aby nie zlepiły się na talerzu? Pamiętaj, by wrzucać je wyłącznie do wrzącej wody oraz nie wkładać ich do garnka zbyt dużo jednocześnie.

Niedostosowanie się do tych zasad może spowodować pękanie i rozklejanie się ciasta, a Twój trud włożony w staranne mrożenie pierogów pójdzie na marne. Obficie namaszczone olejem ciasto pozwoli Ci również na odgrzanie pierogów bezpośrednio na patelni. To rozwiązanie doskonale sprawdzające się w przypadku wyrobów na słono, które możesz jeszcze bardziej uatrakcyjnić, podsmażając pierogi z dodatkiem cebulki oraz skwarków.

Ja nie odmrażam pierogów przed ich podgrzaniem. Lekko obgotowane pierogi wrzucam bezpośrednio do wrzątku i gotuję łącznie około 7 minut. Czas ten jednak zależy od konkretnego ciasta, jedno jest grubsze, drugie cieńsze :)

Jak mrozić pierogi z kapustą i z grzybami, a także ruskie, z truskawkami czy serem? Wbrew pozorom to stosunkowo łatwe zadanie. Wystarczy, że zadbasz o zgodne z powyższymi wskazówkami rozdzielenie ich na czas mrożenia, a następnie prawidłowe ugotowanie tuż przed podaniem. Dzięki temu nigdy więcej nie będziesz zastanawiać się, jak mrozić pierogi, by nie sklejały się ze sobą, a ich ciasto nie rozrywało się, skutkując wypadnięciem nadzienia.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!