Jak przechowywać sałatę w domu?

Owoce i warzywa na sklepowych półkach zachęcają nas do ich zakupu. Kuszą niejednokrotnie nieskazitelnym wyglądem i świeżością. Jeżeli jednak nieumiejętnie je przechowujemy, po kilku dniach tracą na wyglądzie i jakości smaku. Nic więc dziwnego, że większość z nas je wówczas po prostu wyrzuca. Są jednak sposoby, dzięki którym zachowają swoje właściwości i będą równie smaczne, jak w pierwszy dzień zakupu. Dziś podpowiem, jak przechowywać sałatę w domu.

Świeża sałata po kilku dniach — czy to możliwe?

Piękne kolory i chrupiące liście to domena sałaty świeżej! Bardzo łatwo ją uszkodzić, a nieumiejętne jej przechowywanie powoduje, że już po kilka dniach staje się nieapetyczna i zwiędła. A można powiedzieć, że jest to warzywo idealne! Mało kaloryczne a bogate w wiele cennych składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że wykorzystywana jest popularnie przez osoby dbające o linie i te, które chcą schudnąć. To również właśnie ona stanowi idealny dodatek do rodzinnego, niedzielnego obiadu. Koniecznie zatem trzeba poznać triki, które pozwolą nam zachować jej właściwości przez długi okres – aż do momentu, gdy nie zostanie w całości zjedzona. Wyrzucanie produktów po kilku dniach, tylko dlatego, że nie zadbaliśmy o nie odpowiednio śmiało, można nazwać marnotrawstwem i stratą pieniędzy.

Zobacz też: Sezonowe warzywa i owoce – co i kiedy warto jeść?

Świeża sałata nawet po kilku dniach jest możliwa! Początkowo może się to wydawać tematem trudnym, jednak w praktyce tak nie jest! Należy tylko odpowiednio do tego podejść i zapoznać się ze sposobami, które pomogą nam w tym, a które nie wymagają dużych nakładów pracy i jednocześnie nie zajmują zbyt dużo czasu. A zatem jak przechowywać sałatę? Odpowiedzi wskazane zostały poniżej, z uwzględnieniem jej rodzaju. 

Jak przechowywać sałatę masłową?

Sałata masłowa jest jednym z najpopularniejszych rodzajów sałat. Popularnie wykorzystywana w niemal każdej kuchni. Nic dziwnego, że większość osób zadaje sobie pytanie: jak przechowywać sałatę masłową? Dłuższe zachowanie jej świeżości możliwe jest dzięki dwóm sposobom.

Pierwszy polega na oderwaniu liści, dokładnym ich umyciu, a następnie włożeniu do plastikowego pojemnika i zalaniu wodą. Dzięki temu z pewnością przez kilka dni będziesz mógł cieszyć się jej świeżością. Czasami w taki sposób może ona przetrwać nawet kilkanaście dni, trzeba jednak pamiętać, aby wymieniać wodę na świeżą (najlepiej już w pierwszych 5 dniach). 

Innym bardziej znanym sposobem jest jej przechowywanie w lodówce, ale zawiniętej w ścierkę. Jeżeli chcesz wykorzystać ten sposób, wykonaj następujące kroki:

1. Rozdziel liście sałaty od siebie, a następnie wszystkie je dokładnie umyj;

2. Rozłóż umyte liście sałaty masłowej na ręczniku papierowym i zwiń w rulonik. Pamiętaj, aby zrobić to delikatnie, bo w innym przypadku liście pogniotą się, a tym samym w niedługim czasie pojawią się czarne plamy w tych miejscach; 

3. Dodatkowo zawiń wszystko w ścierkę i włóż do lodówki. 

4. W ciągu kilku najbliższych dni możesz cieszyć się chrupkością liści i ich świeżością. 

Tak więc przyniesienie świeżej sałaty ze sklepu i po prostu jej włożenie do lodówki jest niemal gwarancją, że dużo szybciej będziemy musieli wyrzucić ją do kosza. Koniecznie więc spróbuj powyższych trików. 

Jak przechowywać sałatę lodową?

Sałata powinna być przechowywana w zależności od rodzaju. Zatem jak przechowywać sałatę lodową? Jest to wyjątkowa odmiana sałaty, która może zachować swoją świeżość nawet do kilkunastu dni. W jej przypadku również nie sprawdzi się po prostu jej włożenie do lodówki.

Sposób na zachowanie jej chrupiących liści jest następujący:

1.  Przygotuj plastikowy pojemnik i wyłóż go ręcznikami papierowymi (najlepiej około 2-3 warstwy); 

2. Rozdziel liście od siebie i dokładnie umyj je pod bieżącą wodą; 

3. Włóż liście do pojemnika i przykryj kolejną warstwą ręczników papierowych; 

4. Zamknij pojemnik i włóż do lodówki! 

Dzięki temu sposobowi codziennie możesz cieszyć się wyjątkowym smakiem sałaty lodowej! 

Czy sałata w słoiku to dobry pomysł?

Odpowiadając na pytanie: jak przechowywać sałatę można również wskazać na przechowywanie sałaty w słoiku. Dotąd bardzo mało znany sposób, nabiera coraz większej popularności, a mianowicie przechowywanie sałaty w słoiku. Polecany jest szczególnie osobom, które przygotowują sobie z niej lunch do pracy. Na czym polega?

Po jej umyciu można po prostu włożyć sałatę do słoika, zalać wodą i zakręcić zakrętkę.

Oczywiście są również inne pomysły na sałatę w słoiku. Możemy wymyślić jakiekolwiek danie, w postaci chociażby sałatki, i przygotować je w słoiku. W ostatnim czasie pełnią one coraz więcej ról i stały się dobrym rozwiązaniem w wielu kwestiach. 

Niezależnie jaki rodzaj sałaty weźmiemy pod uwagę, należy pamiętać, iż nie może ona być zbyt szczelnie zamknięta, ponieważ potrzebuje 'oddychać’. Jak przechowywać sałatę przedstawione zostało w kilku prostych krokach, co jest potwierdzeniem, że może to wykonać naprawdę każdy. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu, bowiem każdy rodzaj sałaty jest inny i potrzebuje innych warunków, aby zachować swoje wszystkie właściwości, a jednocześnie wyglądać jak pierwszego dnia zakupu.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!