Jak przechowywać truskawki? Sprytne sposoby!

Wiosna i lato to pory roku, które obfitują w pyszne owoce. Warto jednak pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu, aby dłużej zachowywały swoją świeżość. To nie tylko sposób na zachowanie wartości odżywczych, ale także… oszczędność pieniędzy. Zobacz, jak przechowywać truskawki.

Świeże truskawki nawet po dwóch dniach 

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce i nie tylko! Stanowią niejako symbol lata i to właśnie z nim są utożsamiane. Wielu z nas wręcz wyczekuje na rozpoczęcie truskawkowego sezonu! Ich niesamowite walory smakowe i apetyczny wygląd zachęcają do ich wykorzystania w kuchennych kulinariach. Nie mniej jednak stanowią one równocześnie owoce delikatne, które muszą być w odpowiedni sposób przechowywane, aby zachowały swoją świeżość. Dużo osób zadaje sobie zatem pytanie: jak przechowywać truskawki? Sposobów jest kilka, a wszystkie one są banalnie proste. Nie trzeba do tego posiadać specjalnych umiejętności czy specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że zastosujesz poniższe triki, a będziesz mógł cieszyć się ich wyjątkowym smakiem nawet 2 dni po zakupie! 

Przechowywanie truskawek w odpowiedni sposób jest bardzo ważne dla zachowania ich świeżości. Chociaż na pierwszy rzut oka tego, aż tak nie widać, są to owoce delikatne i tak z nimi należy się obchodzić! Powszechnie wykorzystywane są do deserów i ciast, ale możliwości jest znacznie więcej! Ponadto to właśnie na nie czekają osoby będące na diecie redukcyjnej, bowiem w 100 g mieści się zaledwie 30 kalorii.

Nic więc dziwnego, że większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jaka jest to witaminowa bomba. Truskawki to wręcz istne bogactwo składników odżywczych, a w tym głównie m.in. witaminy C, wapnia, fosforu czy błonnika. Aby więc zachowały one swoje właściwości, nie wystarczy ich tylko kupić i umyć, chyba że od razu chcemy je zjeść! A zatem: jak przechowywać świeże truskawki? 

Odpowiedź na to pytanie przedstawiona została w poniższych punktach. Znajdziesz tam sprytne sposoby, które pokażą Ci jakie to proste. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się niepowtarzalnym smakiem nawet po dwóch dniach. Śmiało, można zatem zauważyć również, że to właśnie te sposoby pomogą Ci uniknąć marnotrawstwa: jedzenia i pieniędzy. 

Sprytne sposoby na to jak przechowywać truskawki w domu

Największym błędem, jaki zazwyczaj większość z nas popełnia jest umycie truskawek, usunięcie szypułek i włożenie ich do lodówki na najwyższą półkę. Powoduje to, że bardzo szybko tracą one swoje właściwości, przestają wyglądać tak apetycznie, a niejednokrotnie pojawia się na nich nawet pleśń już na drugi dzień od zakupu. A zatem jak przechowywać truskawki?

Najlepszym sposobem ich przechowywanie jest świeże powietrze lub zapewnienie im do niego dostępu. Należy jednak zauważyć, że wówczas przetrwają one 1-2 dni i po tym czasie muszą zostać zjedzone. Nie powinniśmy ich myć wcześniej niż przed samym spożyciem. Jeżeli jednak zależy Ci, aby to zrobić, nie mocz ich w wodzie, ale delikatnie umyj, a następnie osusz

. Ważne jest również ich przebranie, tzn. oddzielnie tych, które są już (nawet lekko) zepsute. Jeżeli takie sztuki będą pomiędzy zdrowymi truskawkami, jedne zaczną się psuć od drugich. Jest to więc bardzo ważna czynność, o której często zapominamy. Truskawki powinny być rozłożone obok siebie, a nie warstwami.  

Zobacz też: Jak przechowywać sałatę w domu?

Jak przechowywać truskawki w lodówce?

Jeżeli nie mamy możliwości, aby przechowywanie truskawek po zakupie odbywało się na świeżym powietrzu, możemy to zrobić wykorzystując lodówkę. Należy jednak pamiętać o kilku punktach, dzięki którym dłużej zachowają one swoją świeżość. A zatem jak przechowywać truskawki w lodówce? Zastosuj się do wszystkich poniższych punktów!

  1. Dokładnie, ale delikatnie umyj truskawki w letniej wodzie, a następnie je wysusz, np. rozkładając obok siebie (ważne jest, aby ich nie moczyć); 
  2. Dokładnie sprawdź wszystkie truskawki i oddziel te, które są zepsute (nawet w minimalnym stopniu); 
  3. Wszystkie dobre truskawki przełóż do pojemnika lub słoika. Pamiętaj, aby nie były one ułożone zbyt ciasno. 
  4. Włóż pojemnik z truskawkami do lodówki, ale na sam dół. 

>> Zobacz też: Jak przechowywać jedzenie w lodówce?

Innym sposobem, jest ich wyłożenie np. na talerz, najlepiej na ręczniku papierowym i nim też powinny zostać przykryte. Optymalna temperatura ich przechowywania wynosi 0 ̊C. Z kolei jak długo przechowywać truskawki w lodówce? Przyjmuje się, że truskawki powinny zostać zjedzone w ciągu 2-3 dni i tak też jest w przypadku, gdy przechowywane są w omawiany sposób. Warto około 30 min przed zjedzeniem je wyjąć, tak aby nabrały temperatury pokojowej.  

Przechowywanie truskawek jest bardzo łatwe, trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. To właśnie one pomogą nam utrzymać maksymalnie ich świeżość i tym samym zachować wszystkie ich właściwości. Przechowywanie truskawek w lodówce jest z pewnością lepszym pomysłem niż np. ich trzymanie w nagrzanym pomieszczeniu. Wtedy szybko znajdują się w nich muszki owocówki, a same truskawki już po kilku godzinach nie wyglądają zbyt apetycznie.

Truskawki w zamrażarce?

Dla osób, które chciałyby cieszyć się smakiem truskawek przez cały rok, a nie tylko w sezonie można zaproponować ich zamrożenie. Nawet w minusowej temperaturze nie tracą one swoich właściwości, a w taki sposób mogą być przechowywane nawet przez cały rok. Można więc powiedzieć, od sezonu do sezonu. Nie będą one świeże, ale z pewnością zachowają swój smak! 

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!