Jak wybrać tarkę do warzyw?

Kupując akcesoria do kuchni, często zwraca się uwagę na estetykę wykonania, kolor i ewentualnie rozmiar, zwłaszcza gdy chcemy, by zmieściły się do niewielkiej szuflady czy organizera. Warto jednak przyjrzeć się bliżej jakości, a szczególnie materiałom wykonania. Dobrze dobrane sprzęty posłużą nam dłużej i pozwolą cieszyć się sprawnym przygotowywaniem domowych posiłków. Zobacz, jak wybrać tarkę do warzyw, aby była praktyczna i jednocześnie cieszyła oko?

Jaka jest nowoczesna tarka do warzyw?

Ścieranie warzyw na ulubioną surówkę, owoców na pyszny mus, twardego sera do sałatki albo czekolady do zrobienia idealnego deseru to tylko niektóre zalety posiadania tarki w swoim domu. Umożliwia sprawne przygotowywanie dań na słodko i na słono, jest też niesamowicie prosta w obsłudze. Wciąż często wygrywa z nowoczesnym sprzętem (np. mikserem z odpowiednią nadstawką), który trzeba podłączyć do prądu, zetrzeć składniki, a następnie demontować elementy i myć je ręcznie. Kompaktowy rozmiar pozwala na przechowywanie w szufladzie albo niewielkiej szafce. Jeśli zdecydujesz się na tarkę o estetycznym wyglądzie, można ją potraktować jako ozdobę na półce lub blacie wśród innych akcesoriów.

Zwróć uwagę na przeznaczenie tarki do warzyw

Klasyczna tarka kroi składniki w wiórki, krótsze lub dłuższe (nawet 10 centymetrów). Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru odpowiedniego produktu. Producenci poszli o krok dalej, wymyślając produkty dwustronne. Wtedy z jednej strony możesz zetrzeć warzywa na wiórki, a z drugiej np. na miazgę. Nowoczesne tarki do warzyw z kilkoma tarczami umożliwiają krojenie w plasterki i paski.

Zastanawiasz się, jaka tarka do warzyw najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni i jakie nożyki wybrać? Oto kilka przykładowych zastosowań różnych kształtów składników po krojeniu.

  • Długie i krótkie wiórki – najpopularniejszy kształt warzyw po ścieraniu, przydadzą się do robienia surówek i sałatek,
  • plastry – idealne do robienia przetworów, mizerii i innych świeżych surówek, miazga – przyda się podczas przygotowywania masy ziemniaczanej na placki oraz wszelkiego rodzaju musów owocowych lub warzywnych,
  • długie paski – w nowoczesnej kuchni sprawdzają się do dekoracji, tworzenia tzw. makaronu z warzyw oraz krojenia żółtego sera,
  • fale – efektowne krojenie warzyw i owoców, które po prostu świetnie wyglądają, przyda się np. podczas robienia talarków ziemniaczanych albo surówek.

Wybierz takie tarki do warzyw, które znajdą swoje zastosowanie w kuchni. Wielofunkcyjne akcesoria przydadzą się podczas robienia przekąsek, potraw na ciepło, surówek, sałatek i ulubionych ciast!

Noże z wysokiej jakości stali

Zwróć uwagę na noże ze stali nierdzewnej i chirurgicznej, które są nie tylko ostre, ale także wytrzymałe. Pod wpływem wilgoci, używania detergentów, materiał nie ulega korozji. Dzięki temu takie tarki do warzyw będą z powodzeniem służyć Ci przez wiele długich lat. Słabej jakości ostrze może przede wszystkim nie poradzić sobie z warzywami i owocami, a także nieco twardszymi składnikami. Dlatego dobrej jakości materiały i starannie wykonana konstrukcja są niezwykle istotnymi cechami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze tarek do warzyw.

Uchwyty ułatwiające ścieranie

Nie da się ukryć, że tarki do warzyw to te akcesoria, które mają niebezpiecznie ostre nożyki. Właśnie dlatego trzeba zachować ostrożność podczas ścierania składników na ulubioną surówkę czy też do wykonania deseru. Ułatwią to uchwyty, szczególnie te wykończone silikonowymi wstawkami. Wtedy nawet mając mokre ręce, nie będziesz martwić się o to, że tarka Ci się wyślizgnie. Przyda się także dodatek do tarki w postaci osobnego uchwytu, w którym możesz stabilnie umieścić kawałek warzywa, nie trzymając go bezpośrednio podczas ścierania. Takie rozwiązanie znaleźć można między innymi w tarkach do warzyw niemieckiej marki akcesoriów kuchennych Borner.

Pamiętaj, że dobrze dobrane akcesorium to gwarancja komfortu, sprawnego krojenia i bezpieczeństwa!

Art. sponsorowany, źródło zdjęcia: Borner

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!