Długie wieczory zachęcają do zaszycia się z jesienną herbatką pod ciepłym kocem. Gorący napar to także dobry pomysł po długim spacerze w chłodny dzień albo jako przywitanie dla gości w swoim zaciszu domowym w sezonie zimowym. Jesienna herbatka rozgrzewająca o smaku owoców leśnych z tego przepisu zaskoczy Cię też swoim słodko-kwaśnym smakiem!
Jakie owoce leśne dodać do jesiennej herbaty?
Gotowe mieszanki jesiennych herbat składają się zazwyczaj z takich suszonych owoców, jak:
- dzika róża,
- malina,
- hibiskus,
- czarny bez,
- jarzębina,
- aronia,
- jeżyna,
- czarne porzeczki,
- rodzynki.
Jesienią herbatkę rozgrzewającą z takimi owocami możesz przygotować samodzielnie. Zdecyduj, czy wolisz wykorzystać świeże owoce, mrożone czy suszone. Wybierz borówki, jeżyny, aronie, żurawinę, maliny, a także truskawki.
W błyskawicznej wersji możesz bez problemu skorzystać z konfitury, gęstej i słodko-kwaśnej. Owoce leśne w każdej postaci będą świetnie wzbogacać smak gorącego naparu. Do tego podkreślą aromat czarnej herbaty.
Przepis na jesienną herbatkę rozgrzewającą
Poznaj mój sprawdzony sposób na przygotowanie jesiennej herbaty.
Będziesz potrzebować:
- 300 ml wody
- 1 torebka czarnej herbaty (może być też liściasta, jeśli lubisz)
- szczypta cynamonu (jeśli nie lubisz, to pomiń)
- garść owoców leśnych (mogą być suszone, świeże albo mrożone) albo 1 łyżka konfitury z owoców leśnych
- pół łyżeczki syropu malinowego
- opcjonalnie: cukier albo miód
- do dekoracji: plasterek pomarańczy, kilka listków mięty albo gałązka rozmarynu
Przygotowanie:
- Do naczynia wrzuć czarną herbatę, najlepiej dobrej jakości. Zalej ją wrzątkiem i zaparzaj przez kilka minut.
- Do herbaty wsyp odrobinę cynamonu i zamieszaj. Najlepiej wykorzystać sproszkowaną korę cynamonowca cejlońskiego, który pochodzi z upraw ekologicznych i uznawany jest za najlepszy na świecie gatunek tej przyprawy. Warto wiedzieć, że cynamon ma właściwości rozgrzewające, a przy tym wykazuje działanie antynowotworowe oraz pozytywnie wpływa na problemy żołądkowe czy łagodzi objawy przeziębienia i grypy.
- Do zaparzonej herbaty dolej syrop malinowy. Wymieszaj. Najzdrowszy będzie taki bez cukru. Na rynku znajdziesz wiele produktów dosładzanych np. miodem, który jest o wiele zdrowszym słodzidłem niż cukier.
- Przygotuj kubek. Na dnie ułóż suszone lub świeże owoce leśne albo rozłóż równomiernie konfiturę. Korzystając z mrożonych owoców, pamiętaj, by podgrzać je w garnku, aby zachować wysoką temperaturę. Teraz zalej je przygotowaną herbatą i od razu podawaj, aby była gorąca.
- Udekoruj jesienną herbatkę rozgrzewającą pomarańczą, listkami mięty albo gałązką rozmarynu.
Jeśli masz ochotę na tzw. herbatkę z prądem, zamiast soku możesz dolać nalewkę lub likier o tym samym smaku. Pamiętaj, że alkohol może być szkodliwy i nie można go spożywać poniżej 18. roku życia.
Gotowe! Teraz wystarczy zatopić się w wygodnym fotelu wraz z kocem, wziąć do ręki ulubioną książkę lub włączyć serial i rozkoszować się gorącym naparem. Jesienna herbatka rozgrzewająca z owocami leśnymi najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie! A jeśli szukasz innych pomysłów, wykorzystania cytrusów, pysznych jabłek albo imbiru, to zobacz 9 przepisów na rozgrzewającą herbatę.