Nietypowe soki, które są zdrowe i świetnie smakują: pokrzywa

Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów do organizmu jest tak samo ważne, jak prawidłowa dieta. Codziennie powinniśmy pić ok. dwa litry wody, jednak nie każdy lubi jej smak. Na szczęście możemy urozmaicać dzienną dawkę zdrowymi sokami z owoców, warzyw, a także nietypowych roślin, takich jak choćby pokrzywa.

Pokrzywa cenna dla zdrowia

Każdy, kto kiedykolwiek poparzył się pokrzywą, wie, że skutki kontaktu z nią mogą być bolesne. Tymczasem ta roślina skrywa wiele cennych właściwości, które możemy wydobyć, o ile dobrze ją potraktujemy. Sok z pokrzywy zajmuje w ziołolecznictwie zaszczytne miejsce. Przygotowywały go już nasze babcie, które chciały zadbać o swoje zdrowie i urodę. W ludowej medycynie naturalnej uważano, że picie soku z pokrzywy lub naparów z tej rośliny sprzyja oczyszczaniu organizmu oraz ma wpływ na kondycję włosów. Z tego powodu pokrzywa stanowi też dodatek do kosmetyków, takich jak płukanki, szampony czy odżywki.

Jak zbierać pokrzywę?

Jeśli jesteśmy odważni, możemy pokusić się o samodzielne zebranie rośliny. Oczywiście musimy „uzbroić się” w rękawiczki, żeby się nie poparzyć i nie wrócić z wyprawy z bąblami na skórze. Pokrzywę najlepiej zbierać dopóki nie zakwitnie, czyli w kwietniu i w maju. Sekatorem obcinamy tylko cztery górne listki. Następnie możemy ją ususzyć i przygotować napar. Innym sposobem jest wyciśnięcie jej w sokowirówce tak, by powstał sok z pokrzywy.

Gotowe soki z pokrzywy

Oczywiście picie soku z pokrzywy nie musi wiązać się z wyprawami do lasu i ryzykiem poparzeń. Na rynku dostępne są gotowe soki z pokrzywy, dzięki którym możemy bezboleśnie i szybko cieszyć się prozdrowotnymi właściwościami tej rośliny. Oczywiście, mając na uwadze nasze zdrowie, powinniśmy wybierać jak najlepsze jakościowo produkty. Na zakupach zwróćmy uwagę, w jaki sposób został przygotowany sok z pokrzywy. Najlepiej, jeśli został wytłoczony na zimno. Ta forma obróbki pozwala na zachowanie maksymalnej ilości składników odżywczych. Potraktowanie rośliny wysoką temperaturą może zabić jej cenne właściwości. Dlatego sprawdźmy, czy sok z pokrzywy poddano jedynie delikatnej pasteryzacji bez gotowania.

Picie soku z pokrzywy – jak często?

Sok z pokrzywy ma przyjemny, głęboki, ziołowy smak, a dodatkowo doskonale nawadnia i gasi pragnienie. Picie soku z pokrzywy może być uzupełnieniem zdrowej diety, zwłaszcza jeśli chcemy oczyścić organizm i ułatwić mu pozbywanie się toksyn. Jeśli polubimy smak tej rośliny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby picie soku z pokrzywy stało się codziennym nawykiem. Pamiętajmy o tym, że spożywanie dwóch litrów płynów dziennie jest ważne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na wiele funkcji i procesów, przeciwdziała szybkiemu starzeniu, nawadnia. W dziennej dawce większość płynów powinna stanowić woda. Nie zawsze jednak lubimy jej smak. Aby urozmaicić dietę, możemy sięgać także po naturalne soki z wyciskanych i tłoczonych owoców czy warzyw, napary ziołowe oraz sok z pokrzywy. Pamiętajmy jednak, żeby spożywać go zgodnie z zaleceniami na etykiecie (około 50-100 ml dziennie), ponieważ spożywany w za dużej ilości może odwodnić.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://naszatlocznia.pl/k/soki/owocowe/pokrzywa/

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!