Weekend to czas, w którym staramy się przygotować domowy obiad i upiec ciasto. Po całym tygodniu noszenia do pracy lunchboxa, rytualnych firmowych kanapkach i kawach, pojadaniu mrożonej pizzy i fast foodów, choć ten jeden raz chcemy poczuć smak własnoręcznie przygotowanych smakołyków, którymi można delektować się w gronie rodziny i przyjaciół. Oto 5 przepisów na ciasto na niedzielę.
Sernik wiedeński
To jedno z najpopularniejszych ciast – wersja na kruchym spodzie, łatwa w przygotowaniu i bardzo smaczna.
Składniki:
- 200 g ciasta kruchego lub herbatników
- 700 g twarogu
- 12 jajek
- 50 g masła
- 200 g cukru pudru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 50 g skórki pomarańczowej
- 50 g rodzynek
- 2 łyżki kaszki manny
Wykonanie:
Ser mielimy trzy razy. Masło ucieramy w misce na puszystą masę. Kolejno dodajemy żółtka, cukier puder, cukier waniliowy oraz ser. Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do masy serowej razem z rodzynkami, skórką pomarańczową i kaszą manną. Delikatnie mieszamy łopatką, aż wszystkie składniki dobrze się połączą, po czym przekładamy masę do tortownicy, w której wcześniej ułożyliśmy herbatniki. Pieczemy ok. godzinę w temperaturze 180 stopni.
Aby zrobić dobry sernik pieczony, trzeba przestrzegać kilku reguł, wśród których szczególnie ważne są:
- czas pieczenia uzależniony od tego, ile sera użyjemy (np. sernik z 1 kg sera pieczemy 60–70 minut, z 2 kg sera – 70–90 minut),
- rezygnacja z termoobiegu na rzecz opcji „góra-dół”, aby ciasto równomiernie i niegwałtownie się wypiekało,
- zostawienie upieczonego sernika do całkowitego ostygnięcia w uchylonym piekarniku.
Przeczytaj też: jak upiec idealny sernik?
Ciasto czekoladowe
Składniki:
- 6 jajek
- 1 szklanka cukru
- 3/4 tabliczki gorzkiej czekolady
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Wykonanie:
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy kawę i mieszamy do rozpuszczenia. Masę lekko studzimy. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy cukier i ubijamy, aż się rozpuści. Dodajemy żółtka i czekoladę, dokładnie mieszamy. Wsypujemy obie mąki przesiane z proszkiem do pieczenia, mieszamy. Pieczemy w temp. 170 stopni prze ok. 35-45 min.
Ciasto czekoladowe najpiękniej prezentuje się z czekoladową polewą. Oto prosty przepis zawierający składniki, które na pewno macie w swoim domu.
- 100 g masła
- 40 g cukru (ok. 4 łyżek)
- 45 ml mleka (ok. 3 łyżek)
- 30 g kakao (3 łyżki)
Przeczytaj: jak zrobić polewę czekoladową?
Tort bez cukru
Składniki:
- 150 g mąki
- 100 g daktyli
- 30 g kakao
- 2 duże dojrzałe banany
- 1 jajko
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
- 400 g mascarpone
- 330 ml śmietanki 30 %
- 4 łyżeczki erytrolu
- owoce do dekoracji – porzeczki, borówki
Wykonanie:
Daktyle namaczamy we wrzątku przez 15 minut, a następnie dokładnie odciskamy. Dodajemy do nich obrane i pokrojone w plasterki banany oraz jajko. Blendujemy do dokładnego połączenia składników. Do masy dodajemy mąkę, kakao, proszek do pieczenia i sodę. Miksujemy, żeby składniki się połączyły.
Masę wlewamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni i pieczemy przez ok. 45 minut sprawdzając patyczkiem, czy ciasto jest już gotowe. Wyjmujemy i odstawiamy do przestudzenia.
Odkrawamy wybrzuszony wierzch, kruszymy na mniejsze kawałki i zachowujemy, a resztę ciasta przekrawamy na dwa blaty.
Masa: ubijamy śmietankę, dodając do niej na sam koniec serek mascarpone i erytrol. Na pierwszym blacie rozsmarowujemy połowę masy, układamy na niej drugi blat i lekko dociskamy. Na wierzchu i bokach rozsmarowujemy resztę serka i posypujemy pokruszonym ciastem. Układamy owoce i odstawiamy do lodówki na ok. 1 godzinę.
Tiramisu
Składniki:
- 2 opakowania serka mascarpone 250 g
- 1 opakowanie biszkoptów języczków
- 2 żółtka
- ½ filiżanki przestudzonej kawy rozpuszczalnej
- 5 łyżeczek likieru Amaretto
- 3 łyżki kakao
- 5 łyżek cukru pudru
Wykonanie:
Żółtka ucieramy z cukrem pudrem na jednolitą masę i dodajemy serki mascarpone. Ucieramy dalej do otrzymania jednolitej masy. Zaparzamy kawę, studzimy a następnie dolej do niej likier Amaretto. Każdy biszkopt namaczamy w tak przygotowanym płynie i układamy na kwadratowej blaszce. Na biszkopty wykładamy połowę masy serowej, następnie układamy drugą warstwę namoczonych w kawie z likierem biszkoptów i kolejną warstwę sera. Wyrównujemy i posypujemy kakao. Ciasto wstawajmy do lodówki na całą noc.
Sernik jagodowy na zimno
Składniki:
- 150 g ciastek digestive (kruche, pełnoziarniste ciastka, o charakterystycznym słodko – słonym smaku)
- 50 g masła
- 500 g serka mascarpone
- 350 g jogurtu naturalnego
- 150 g jagód
- 5 łyżeczka żelatyny
- 50 ml zimnej wody
- 2 łyżka cukru
Wykonanie:
Herbatniki i roztopione, schłodzone masło miksujemy. Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia i układamy na nim powstałą masę. Wstawiamy do lodówki na 30 min. Jagody miksujemy w blenderze i przecieramy przez sitko, żeby pozbyć się pestek. Żelatynę rozpuszczamy w zimnej wodzie i odstawiamy do napęcznienia. Serek mascarpone miksujemy z jogurtem i cukrem na gładką masę, stopniowo dodając przetarte jagody.
Żelatynę podgrzewamy do rozpuszczenia, mieszamy z dwoma łyżkami jagodowej masy i przestudzoną wlewamy lekkim strumieniem do reszty masy wciąż ją ubijając. Miksujemy do uzyskania jednolitej barwy.
Masę sernikową przekładamy do tortownicy i wkładamy do lodówki. Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i kiedy się schłodzi, polewamy masę sernikową. Sernik wkładamy do lodówki na całą noc.
Art. sponsorowany