Przepis na kopytka tradycyjne – jak się je robi krok po kroku?

Kopytka tradycyjne to ulubione danie, które często pojawia się na polskich stołach. Przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Jest to proste, szybkie i lekkie danie, które będzie idealne na obiad. Kluski z ziemniaków są miękkie i wręcz rozpływają się w ustach. Nazwa kopytek pochodzi od ich formowanego kształtu. Z ciasta wykonuje się wałeczki, które następnie krojone są po skosie. Kopytka tradycyjne podasz w różnej formie w zależności od ulubionych smaków. Dowiedz się, jak zrobić kopytka, które posmakują każdemu.

Prosty i smaczny przepis na kopytka tradycyjne

Kopytka tradycyjne są rewelacyjnym pomysłem na obiad. Możesz podać je z sosami warzywnymi, jak i mięsnymi. Smakują pysznie odsmażone na maśle i na boczku. Niektórzy również przygotowują je z sosem grzybowym i z suszonymi leśnymi grzybami, co jest również świetnym zestawieniem. Miłośnicy mięsa z pewnością skuszą się na tradycyjne kopytka z wieprzowiną lub na bazie mięsa wołowego. Są uniwersalne, dzięki czemu podasz je na wiele różnych sposobów. Poznaj przepis na kopytka, który pomoże Ci przygotować smaczny posiłek.

>> Zobacz też: Knedliki z gulaszem – przepis inspirowany Węgrami

Składniki:

  • 500 g ziemniaków
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 jajko
  • sól do smaku

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w ósemki. Ugotuj w osolonej wodzie w tradycyjny sposób. Wystudź.
  2. Przeciśnij ziemniaki przez praskę albo mocno rozgnieć tłuczkiem.
  3. Wymieszaj ostudzone ziemniaki z mąką, jajkiem i przyprawami. Teraz zagnieć ciasto.
  4. Podziel ciasto na kilka równych porcji. Z każdej z nich uformuj wałek, najlepiej o grubości około 3-4 centymetrów. Pokrój ciasto w tradycyjne kopytka, czyli otrym nożem, w ukośne kawałki.
  5. W garnku zagotuj wodę, powinna być lekko osolona.
  6. Kluski wrzucaj partiami do wrzątku, delikatnie zamieszaj. Gotuj 1-2 minuty od momentu wypłynięcia na wierzch.
  7. Wyjmij i odcedź na półmisku.

Jak zrobić kopytka? Pamiętaj o tym!

Do przygotowania kopytek będziesz potrzebować dobrych ziemniaków. Ugotowane ziemniaki możesz zmielić w maszynce lub przepuścić przez praskę, jednak powinny być jeszcze lekko ciepłe. Będzie wówczas zdecydowanie łatwiej i wygodniej je zmielić. Ziemniaki po wyciągnięciu ich z wody należy osuszyć bardzo dokładnie. Jeśli nie chcesz, by Twoje kopytka sklejały się po ugotowaniu, koniecznie odcedź je z wody. Następnie polej je niewielką ilością masła lub oleju. Dzięki temu nie będą się sklejać.

Istotne je również, aby kopytka gotować partiami i cały czas je mieszać podczas gotowania drewnianą łyżką. W ten sposób unikniesz przywierania ich do dna garnka. Inną ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, aby przygotować dobre kopytka, jest oczywiście nieużywanie zbyt dużej ilości mąki, ponieważ kluski mogłyby wyjść zbyt twarde. Nie zapomnij o tym, aby kluski wyrabiać dosyć szybko, nie powinno się zbytnio przedłużać tego procesu, ponieważ ciasto wtedy staje się zbyt rzadkie.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!