Przepis na piernik w czekoladzie

Święta tuż tuż, czas zabrać się za organizację wigilijnych potraw i oczywiście ciast. Dlatego dzisiaj, mam dla Was przepis na piernik w czekoladzie, który w zeszłym roku po raz pierwszy zagościł w moim domu.

Piernik jest niezwykle aromatyczny, lekko wilgotny w środku i oczywiście pyszny. Dla miłośników słodkości, na pewno okaże się idealnym świątecznym deserem. Tuż obok tradycyjnych pierniczków, oczywiście. Możesz go z łatwością udekorować czekoladą, ale jeśli to dla Ciebie za dużo dobrego w jednym, pomiń ten krok :) Bez polewy czekoladowej, piernik także będzie smakował wyśmienicie.

Przepis na piernik w czekoladzie jest idealny na jedną formę do chleba/babki o długości około 30 cm.

Jeśli cały piernik nie zostanie zjedzony podczas świąt, możesz go z łatwością zamrozić np. w specjalnych woreczkach. Dzięki temu, nawet po Nowym Roku możesz wrócić wspomnieniami do świątecznych chwil.

Piernik – tradycyjne ciasto w czekoladzie

Składniki:

  • 2 szklanki mąki,
  • 3 jajka,
  • 3/4 szklanki miodu,
  • 1/2 szklanki cukru,
  • 1/2 szklanki mleka,
  • 3 łyżki masła,
  • 2 łyżki przyprawy do piernika/korzennej,
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • polewa: 1 tabliczka gorzkiej czekolady, 1 tabliczka mlecznej czekolady, 2/3 szklanki śmietanki 30%.

Przygotowanie:

  1. Podgrzej miód i odstaw go na chwilę. Sodę rozpuść w kilku łyżeczkach letniej wody.
  2. Utrzyj jajka razem z masłem i cukrem na jedną, puszystą masę. Wsypuj do niej przesianą mąkę, najlepiej po jednej łyżce. Cały czas mieszaj masę.
  3. Dolewaj podgrzany wcześniej miód powoli, a także dodaj przyprawę korzenną, sodę oraz mleko.
  4. Wyrabiaj ciasto aż do momentu, kiedy będzie miało gładką, jednolitą masę.
  5. Piecz przez około 50 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
  6. Czas na przygotowanie polewy. W kąpieli wodnej roztop czekoladę, a jeśli chcesz zaoszczędzić czas, najpierw podgrzej śmietankę, a następnie dodaj do niej czekoladę w kawałkach i zmniejsz ogień. Mieszaj tak długo, aż czekolada się rozpuści, a masa będzie idealnie gładka.
  7. Na wystudzony piernik wylej polewę i odstaw w chłodne miejsce, aby zastygła. Opcjonalnie, na polewę możesz wysypać ulubione orzeszki lub posiekane migdały. Gotowe!
Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

3 Responses

  1. nie chciałam piec klasycznych pierników, bo mieszkam w mieście pierników, czyli w Toruniu, ale.. na ten przepis się skuszę.. ta czekolada :D

  2. Co roku piekłam pierniki… W tym roku ze, wzgledu na ograniczony czas przy synku skusiłam sie na piernika i nie żałuję!!! Pyszności! !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!