Gnocchi – przepis podstawowy na włoskie kluseczki i porady

Gnocchi, znane również jako włoskie kluseczki ziemniaczane, to jedno z najbardziej znanych dań kuchni włoskiej. W tym artykule dowiesz się, skąd się wziął fenomen tych klusek, a także jak je przygotować i z czym podać. Odkryj inspiracje od tradycyjnych przepisów po nowoczesne wariacje na temat.

Co to jest gnocchi i skąd się wywodzi?

Gnocchi to małe, mięciutkie kluseczki, najczęściej robione z ziemniaków, mąki i jajka, choć istnieją także wersje ze szpinakiem czy dynią. Gnocchi wywodzi się z oczywiście z Włoch, gdzie znane są jako gnocchi di patate. Jeśli zatem widzisz w menu taką smaczną propozycję obiadową to oznacza to, że w składzie znajdziesz głównie ziemniaki. To odpowiednik polskich kopytek. Ale to tylko jedna z możliwych opcji, bo włoskie gnocchi również może być wykonane np. z dyni. 

Serwowanie kluseczek podczas specjalnych okazji to ich główna cecha charakterystyczna, jeśli chodzi i pochodzenie. Historia sięga jeszcze czasów starożytnych. Dziś, jak większość włoskiej kuchni, gnocchi są prostym, ale niezwykle smacznym daniem, które zdobyło serca smakoszy na całym świecie.

gnocchi

Tradycja przygotowywania gnocchi z sosem lub dodatkami jest głęboko zakorzeniona w kulturze włoskiej, gdzie każdy region ma swoje własne unikalne przepisy i pomysły, które są niezliczone. Wiele restauracji w dużych miastach, a także lokalnych miasteczkach, specjalizuje się w kreowaniu najlepszych przepisów na gnocchi z użyciem świeżych składników. To absolutna podstawa, aby danie było pyszne. Wśród najpopularniejszych są ricotta, tarty parmezan, włoska szynka speck, boczek, pomidory, ale nie tylko. 

Gnocchi ziemniaczane we włoskiej kuchni – jak się je serwuje?

Gnocchi zyskały popularność we włoskiej kuchni ze względu na swoją prostotę i wszechstronność. Mogą być podawane samodzielnie z różnymi sosami, warzywami czy też świeżo przygotowanym pesto. Ziemniak, będący głównym składnikiem, nadaje kluseczkom delikatny smak i miękką konsystencję, co sprawia, że są one łatwo strawne i smaczne. Wraz ze świeżymi dodatkami przygotujesz dania, którymi zachwycisz najbliższych. W dodatku większość przepisów bazuje szybkim przygotowaniu, które trwa niecałe 30 minut.  

Wypróbuj!

Po ugotowaniu kluseczek, możesz je odgrzać na drugi dzień w sosie. Poza tym warto je podsmażyć na patelni. Wtedy dobrze smakują z warzywami, np. brokułami, cebulą, papryką albo mięsem, np. boczkiem.

gnocchi z warzywami
Gnocchi podsmażone z brokułem i cebulą

Dodatkowo lokalne i sezonowe składniki łatwo dodać do gnocchi. Przepis podstawowy urozmaicisz dodatkami, tworząc tym samym różnorodne wariacje smakowe. Można je łączyć z warzywami, mięsem, rybami i różnymi rodzajami sera. Wszystko to razem sprawia, że danie jest nie tylko pyszne, ale także zdrowe i pożywne. Ich prostota umożliwia również łatwe dostosowanie przepisów do różnych upodobań i diet.

Gnocchi jest popularne właściwie w każdej części Włoch. Kojarzone jednak jest głównie z obszarem na północ od Werony, czyli Trydent-Górna Adyga.

Pod jaką postacią możesz je tam spotkać? 

  • Z pomidorami, porem, cukinią, dużą ilością czosnku i karczochami, 
  • Z sosem serowym i porem,
  • Z szynką włoską speck i rukolą, 
  • Gnocchi dyniowe z ricottą i roztopionym masłem 
  • Z ragu, czyli mięsem mielonym wieprzowo-wołowym w sosie bolognese. 
  • Z sosem z serem gorgonzola. 

gnocchi z szynką speck
Gnocchi z włoską szynką speck

Każdy region przygotowuje inaczej to danie. Na Sardynii i Sycylii popularne jest tradycyjne są gnocchi w sosie pomidorowym z serem mozzarella albo burratą, bez mięsa.

gnocchi w sosie pomidorowym
Gnocchi z sosem pomidorowym

W innych częściach Włoch nie wyobrażają sobie gnocchi bez bazyliowego pesto i orzechów albo pomidorów ze… smażonym boczkiem. 

Przepis na gnocchi – krok po kroku

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 250 g mąki (najlepiej typu 00)
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 20-30 g semoliny do obtoczenia

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki w mundurkach włóż do garnka, zalej wodą i gotuj do miękkości. Odcedź, obierz ze skórki i przeciśnij przez praskę.
  2. Połowę mąki przełóż na blat i zrób niewielki kopiec. Przełóż ziemniaki (powinny być ciepłe, ale nie gorące) i dodaj pozostałą część mąki. Zacznij zagniatać ciasto, dodając w trakcie jajko i sól. Krótko połącz składniki, ale nie wyrabiaj ich zbyt długo. Ciasto powinno szybko zrobić się gładkie i jednolite.
  3. Teraz podsyp blat semoliną. Odrywaj ciasto i uformuj wałeczki o grubości około 2 cm. Pozostałą część za każdym razem przykrywaj ściereczką, aby nie wyschło. Z wałeczka odkrój małe kawałki i uformuj z nich kuleczki na gnocchi. Charakterystyczny rowek możesz wykonać widelcem. Obtaczaj w semolinie, aby się nie kleiły.
  4. Gotuj gnocchi w osolonej wodzie. Kiedy wypłyną, są gotowe.

Tradycyjne i nowoczesne wariacje przepisów na włoskie kluseczki

Tradycyjne gnocchi przygotowywane są z ziemniaków, mąki i jajka, ale istnieje wiele nowoczesnych wariacji tego przepisu. Popularne są gnocchi ze szpinakiem, które łączą w sobie delikatny smak ziemniaka z bogatym, zielonym smakiem liści szpinaku. Inną interesującą wariacją są gnocchi dyniowe, które są lekko słodkie i pięknego, pomarańczowego koloru. Wtedy mają ciekawy smak i konsystencję, a także wyróżniający się kolor, więc pięknie prezentują się na stole. Można również spotkać gnocchi bezglutenowe, przygotowane z mąki ryżowej lub kukurydzianej, idealne dla osób z nietolerancją glutenu. Dużą popularnością cieszą się też domowe kluski wykonane z ziemniaków słodkich, czyli batatów.

Gnocchi dyniowe

Z czym podawać włoskie kluseczki ziemniaczane i jaki sos do nich wybrać?

Wybór odpowiedniego sosu jest kluczowy, aby w pełni podkreślić ich smak gnocchi. Przepis klasyczny obejmuje prosty sos pomidorowy, który można zrobić w domu (ze świeżych warzyw, passaty albo puszek) i wzbogacić czosnkiem, bazylią i oliwą z oliwek. Taki sos jest lekki, ale jednocześnie aromatyczny i doskonale komponuje się z delikatnymi gnocchi. Inną popularną opcją jest sos serowy, przygotowany na bazie parmezanu lub gorgonzoli, który nadaje daniu kremową konsystencję i intensywny smak. Zobacz mój przepis na gnocchi w sosie serowym z pieczarkami.

gnocchi w sosie serowym
Gnocchi w sosie serowym

W lekkiej wersji możesz sprawdzić gnocchi z sezonowymi warzywami, takimi jak cukinia, papryka, bakłażan czy nawet fasolka szparagowa. Do tego wystarczy dobrej jakości oliwa i świeża bazylia. 

Dodatkowo ugotowane gnocchi mogą być podawane na słodko, z owocami i miodem, tworząc tym samym pyszny deser. Ta różnorodność wariacji sprawia, że są wszechstronnym daniem, które można dostosować do różnych gustów i okazji.

Dla osób poszukujących bardziej wyrazistych i oryginalnych smaków idealnym wyborem będzie sos pesto, który można przygotować z bazylii, orzechów piniowych i oliwy z oliwek. Te smaki świetnie się komponują, nadając kluskom świeży i ziołowy posmak.

gnocchi z bazyliowym pesto
Gnocchi z bazyliowym pesto

Jeśli chcesz zaszaleć, możesz również spróbować podać je w typowo polskim wydaniu, np. z szynką wieprzową, schabem albo gęsiną w sosie własnym. Warto wypróbować również domowe gnocchi z kurczakiem w sosie. Zarówno jedne, jak i drugie rozwiązanie tworzy bogate i sycące danie. 

Dzięki szerokiemu wyborowi sosów, każdy może znaleźć idealne połączenie smaków, które najbardziej mu odpowiada.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *