Leśne grzyby potrafią wzbogacić smak wielu potraw. Mało popularne w Polsce, ale przepyszne jest risotto z grzybami i kurczakiem – przygotuj je według naszego przepisu i sprawdź, czy to danie dla Ciebie!
Jaki ryż użyć podczas przygotowywania risotto?
Choć risotto da się przygotować z każdego ryżu, to nie w każde ziarna pozwolą uzyskać odpowiedni smak i konsystencję tego dania. Popularny w polskich kuchniach ryż parboiled czy brązowy (a także jaśminowy, basmati i wiele innych) nie pozwoli uzyskać zadowalającego efektu podczas przygotowywania tego włoskiego dania. Jakiego rodzaju ryżu użyć zatem do ristotoo? Najlpiej sprawdzają się poniższe rodzaje:
- Ryż arborio – jego cechą rozpoznawczą są jasne, duże i owalne ziarna. Doskonale wchłania płyny dodawane do risotto. W połączeniu z odpowiednimi przyprawami jest bardzo aromatyczny. Można go łatwo znaleźć w większych sklepach spożywczych i dyskontach w Polsce.
- Ryż carnaroli – jogo ziarna są odrobinę większe od w przypadku ryżu arborio. Przez to wymaga nieco dłuższej obróbki termicznej, ale właściwie przygotowany, idealnie pasuje do risotto.
Sprawdź też: Gulasz z grzybami, czyli przepis pełen aromatu
Risotto z grzybami i kurczakiem – lista składników
Przygotuj:
- 1 litr rosołu lub bulionu warzywnego
- 350 g ryżu (najlepiej arborio)
- 300 g grzybów (najlepiej miks grzybów leśnych, mogą być też ewentualnie pieczarki)
- 300 g filetu z piersi kurczaka
- 150 ml białego wina wytrawnego
- 60 g masła
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki starego parmezanu
- 1 cebula
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie
- W pierwszej kolejności zajmij się grzybami, gdyż to ich przygotowanie (jeśli nie używasz grzybów mrożonych) będzie najbardziej czasochłonne. Grzyby należy oczywiście oczyścić, umyć i osuszyć. Jeśli nie są małe, musisz je koniecznie pokroić.
- Umyj i osusz także filet z piersi kurczaka i pokrój go na średnią kostkę. Obierz cebulę i czosnek i posiekaj.
- Na patelni rozgrzej połowę porcji masła i dodaj grzyby (jeśli używasz mrożonych, to nie ma konieczności ich wcześniejszego rozmrażania). Smaż je na średniej mocy palnika przez około 10 minut. Po zdjęciu patelni z kuchenki, dopraw grzyby solą i pieprzem, a następnie przełóż do miseczki.
- Na patelni po smażeniu grzybów rozpuść pozostałą część masła. Dodaj posiekaną cebulę i czosnek i zeszklij całość, po czym dodaj pokrojony w kostkę filet z piersi kurczaka i smaż całość przez około 5 minut – mieszaj koniecznie od czasu do czasu.
- Gdy kawałki kurczaka będą obsmażone z każdej strony, dodaj suchy ryż i dokładnie zamieszaj, aby dokładnie połączyć go ze znajdującym się na patelni tłuszczem. Gdy ryż zrobi się szklisty, wlej wytrawne białe wino. Podgrzewaj, ciągle mieszając.
- Po chwili ryż wchłonie wino – wówczas dodawaj niewielkimi porcjami rosół lub bulion warzywny i, ciągle mieszając, czekaj, aż wchłoną się poszczególne porcje. Gdy wykorzystasz około 75 ml rosołu, dodaj na patelnię podsmażone grzyby i dopraw całość pieprzem i solą. Dodaj resztę bulionu i sprawdź, czy ryż jest wystarczająco miękki – nie powinien być rozgotowany, ale risotto z grzybami i kurczakiem powinno mieć kleistą konsystencję.
Jak urozmaicić danie z ryżem i grzybami?
Jeśli lubisz ziołowe nuty, możesz dodać do tej potrawy posiekane świeże liście szałwii. Najlepiej jest sięgnąć po nie na etapie dodawania grzybów do ryżu z warzywami.
Risotto z grzybami i kurczakiem podawaj posypane startym parmezanem. Z racji dodatku białego wina doskonale smakuje w towarzystwie lampki wytrawnego Chardonnay, które dodatkowo podkreśli ciekawe nuty tej potrawy.
Wypróbuj też: Tagliatelle z grzybami – poznaj mój przepis!