Sernik nowojorski – przepis na puszyste i aksamitne ciasto

Nie ma bardziej delikatnego, aksamitnego i kremowego ciasta niż sernik nowojorski. Przepis można dowolnie modyfikować o polewy czekoladowe czy krówkowe, jednak ja zdecydowałam się na tradycyjną formę, czyli spód z herbatników i wykończenie ze śmietany i cukru pudru. Sprawdź, jak przygotować sernik nowojorski.

Sekret tkwi w pieczeniu, czyli jak przygotować sernik nowojorski?

Największy problem podczas pieczenia sernika dotyczy szybkiego wyrośnięcia i równie szybkiego… opadania. Jego powierzchnia może też popękać albo przypiec się z wierzchu, kiedy masa jeszcze jest surowa. Właśnie dlatego zdecydowałam się na sernik nowojorski pieczony w kąpieli wodnej. Na czym to polega?

Po przygotowaniu spodu, trzeba owinąć dokładnie blachę od zewnątrz folią aluminiową, dopiero wtedy wlać masę. Wszystko po to, aby woda nie przedostała się do środka. Następnie zagotować wodę w czajniku i rozgrzać piekarnik, oczywiście temperatura zależy od konkretnego przepisu. W moim przypadku na początku było to 180 stopni Celsjusza, a potem 130 stopni Celsjusza. Trzeba też przygotować większą formę, w której zmieści się Twoja blacha z sernikiem (albo głęboką blachę z piekarnika). Do większej wlej wrzącą wodę, a następnie umieść mniejszą formę z sernikiem nowojorskim. Tak przygotowane dwie blachy trzeba włożyć do piekarnika. Najlepiej zrobić tak, żeby woda sięgała do połowy blachy z masą sernikową.

Dzięki temu, że w piekarniku będzie generować się para, a temperatura pieczenia jest niska, sernik urośnie idealnie równy. Trzeba też pamiętać o tym, żeby składniki miały temperaturę pokojową.

>> Zobacz też: Przepisy na ciasta

Przepis na sernik nowojorski

Składniki:

Na spód:

  • 200 g herbatników,
  • 80 g masła.

Na masę serową:

  • 1 kg twarogu do sernika (możesz go przygotować samodzielnie, czyli zmielić dwu- lub trzykrotnie albo skorzystać z serka z wiaderka),
  • 260 g cukru pudru (albo drobnego do wypieków),
  • 3 jajka,
  • 1 żółtko,
  • 200 g śmietany 18%,
  • odrobina ekstraktu waniliowego,
  • 2 łyżki z soku z cytryny (ja pominęłam, bo nie przepadam za cytrynowym posmakiem w cieście).

Na polewę:

  • 200 g śmietany 18% + 3 łyżki cukru pudru
  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
  2. Rozpuść masło.
  3. Zmiksuj herbatniki do konsystencji piasku i wymieszaj z masłem. Tak przygotowaną masę ciasteczkową umieść na spodzie blachy, dokładnie dociskając, a następnie włóż do lodówki.
  4. Wszystkie składniki na sernik nowojorski powinny mieć temperaturę pokojową, wymieszaj je delikatnie, tylko do połączenia składników. Ja skorzystałam z blendera i miksowałam na niskich obrotach, aż masa była jednolita.
  5. Masę na sernik nowojorski wlej na wcześniej przygotowany spód.
  6. Zagotuj wodę w czajniku do przygotowania kąpieli wodnej dla sernika nowojorskiego. Wlej ją do większego naczynia, a w nim umieść tortownicę z masą sernikową.
  7. Piecz przez 15 minut w 180 stopniach, po tym czasie zmniejsz temperaturę do 130 stopni i piecz jeszcze przez około godzinę. Wyłącz piekarnik i zostaw sernik nowojorski jeszcze przez godzinę, aby różnica temperatury nie spodowała, że opadnie.
  8. Poczekaj do wystudzenia i umieść go w lodówce.
  9. Przygotuj polewę, mieszając śmietanę z cukrem pudrem. Wylej na sernik nowojorski. Gotowe!
Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!