Krucha tarta z dodatkiem aromatycznych leśnych grzybów to jesienny must have w naszym domu! Poniżej znajdziesz nasz sprawdzony przepis – wypróbuj go koniecznie!
Czy trudno jest przygotować tartę?
Wiele osób ma obawy przed przygotowywaniem tarty. Ten rodzaj ciasta ma opinię wymagającego i rzeczywiście tak jest, ale wystarczy się stosować do dwóch prostych zasad, by robienie tarty zakończyło się pełnym sukcesem:
- pamiętaj, że tarta lubi zimno,
- nie wyrabiaj ciasta zbyt długo!
I jedna, i druga zasada opiera się na założeniu, by nie uwolnić z mąki niepotrzebnego glutenu, który odpowiada za elastyczność. Tarta ma być krucha, niepulchna. Zatem zbyt dużo uwolnionego glutenu prowadzi do porażki w tym przypadku. Tłuszcz i zimno hamują uwalnianie glutenu. Woda i wyrabianie pomagają go uwolnić. Zatem powyższe zasady są jak najbardziej trafne!
Tarta z grzybami leśnymi – lista składników
Tatrę z grzybami leśnymi dobrze jest przygotować na bazie uniwersalnego przepisu na ten rodzaj ciasta. Z poniższych składników przygotujesz też tartę, która w połączeniu ze słodkimi dodatkami (np. krem budyniowy i owoce) będzie pysznym deserem. My jednak skupimy się na opcji z grzybami leśnymi.
SKŁADNIKI NA CIASTO:
- 250 g mąki pszennej tortowej
- 125 g zimnego masła 82% tłuszczu
- 2 żółtka
- 1 łyżeczka soli
- kilka łyżek lodowatej wody (to ile ostatecznie wykorzystasz łyżek okaże się w trakcie przygotowywania ciasta)
SKŁADNIKI NA GRZYBOWY FARSZ:
- 400 g grzybów leśnych – może być jeden gatunek (np. prawdziwki, podgrzybki, kurki) lub mix w dowolnych proporcjach
- 150 ml śmietany 30%
- 2 żółtka i 1 całe jajko
- 30 g masła
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- sól i pieprz do smaku
>> Spróbuj też: Tarta na cieście francuskim z fetą
Tarta z grzybami leśnymi – przygotowanie
Tarta z grzybami leśnymi nie jest potrawą, której przygotowanie zajmie Ci dużo czasu. Pamiętaj jednak, że ugniecione ciasto powinno poleżakować przynajmniej godzinę w lodówce – przygotowanie go rozpocznij zatem odpowiednio wcześniej.
- Ciasto na tartę przygotuj w malakserze lub przy pomocy miksera. Zimne masło pokrój w kostkę i wrzuć do miski. Dodaj przesianą mąkę, sól i żółtko. Miksuj przez chwilę lub pulsacyjnie zamieszaj w malakserze. Rób to tak długo, aż całość będzie wyglądać podobnie do mokrego piasku. Nie przestając miksować, dodaj łyżkę lodowatej wody. Jeśli ciasto zbije się w jedną kulę (lub kilka małych), nie dodawaj więcej wody. Jeśli nie, dodaj kolejną niewielką porcję wody. Najpewniej będą potrzebne 2 łyżki wody, jednak nie jest to regułą.
- Gdy ciasto zbije się w kulkę, szybko zagnieć je rękami (ten proces powinien trwać dosłownie kilkanaście sekund) i włóż do foliowego woreczka strunowego, zamknij go dokładnie i umieść na co najmniej godzinę w lodówce.
- W tym czasie oczyść, umyj i osusz grzyby. Pokrój je na kostkę lub plasterki. Obierz cebulę i czosnek. Posiekaj.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza. Gdy minie godzina, wyciągnij z lodówki ciasto i rozwałkuj je na oprószonej delikatnie mąką stolnicy. Nadaj mu kształt zbliżony do formy, w którym będziesz piec tartę. Rozwałkowane ciasto przełóż przy pomocy szpatułki do natłuszczonej formy (staraj się jak najmniej dotykać je dłońmi, by nie ocieplać go) i dociśnij. Całą powierzchnię ciasta ponakłuwaj widelcem (dzięki temu nie musisz obciążać tarty podczas pieczenia).
- Formę z tartą umieść w piekarniku na około 10-15 minut i podpiecz na „blond” (ma się upiec, ale nie zarumienić).
- W czasie pieczenia ciasta rozpuść masło na patelni i podsmażaj na średniej mocy palnika cebulę, a po chwili dodaj czosnek. Gdy cebula się zeszkli, dodaj grzyby. Całość smaż aż do momentu, gdy odparuje cała woda, a grzyby się zarumienią – wówczas wyłącz palnik. Grzyby z cebulą i czosnkiem dopraw do smaku solą i pieprzem oraz dodaj posiekaną natkę pietruszki.
- W wysokim pojemniku umieść śmietankę, jajko i żółtka i zblenduj na jednolitą masę. Wlej na patelnię i wymieszaj. Gotowe nadzienie wyłóż na podpieczoną „na blond” tartę (na gorące – nie musisz studzić ciasta) i całość wstaw do piekarnika na kolejne 20 minut (zmniejsz temperaturę do 180 stopni Celsjusza).
Tarta z grzybami leśnymi smakuje wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i na zimno.