Tarta z kurczakiem i pieczarkami

Krucha tarta z kurczakiem i pieczarkami to doskonały pomysł zarówno na obiad, jak i na kolację. To sycące danie będzie doskonałe także jeśli pieczarki zastąpisz mieszanka leśnych grzybów. Według mnie obie wersje smakują wyśmienicie i gdy tylko nadchodzi sezon na kurki i podgrzybki, wykorzystuję je w tym przepisie. Zobacz, jak przygotować tartę z kurczakiem i pieczarkami.

Tarta z kurczakiem i pieczarkami – lista składników

SKŁADNIKI NA CIASTO:

  • 250 g mąki pszennej tortowej
  • 125 g zimnego masła 82% tłuszczu
  • 2 żółtka 
  • 1 łyżeczka soli
  • kilka łyżek lodowatej wody (to ile ostatecznie wykorzystasz łyżek, okaże się w trakcie przygotowywania ciasta – szczegóły znajdziesz poniżej)

SKŁADNIKI NA GRZYBOWY FARSZ:

  • 500 g filetu z piersi kurczaka (najlepiej z tzw. hodowli zagrodowej)
  • 400 g pieczarek
  • 50 g startej mozzarelli
  • 3 jajka
  • 3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 średnia cebula
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
  • ½ łyżeczki przyprawy do kurczaka
  • ½ łyżeczki suszonego majeranku
  • ½ łyżeczki suszonego oregano
  • olej do smażenia
  • pieprz i sól do smaku

Tarta z kurczakiem i pieczarkami – przygotowanie

  1. Planując przygotowanie tarty z kurczakiem i pieczarkami, pamiętaj, że ugniecione ciasto musi zostać odłożone na co najmniej godzinę do lodówki – przygotowanie go rozpocznij zatem odpowiednio wcześniej.
  2. Jak bazę do tej potrawy wykorzystuję mój sprawdzony wielokrotnie przepis na tartę. Jego proporcje zostały dopracowane podczas kolejnych prób, zatem możesz mieć pewność, że korzystając z niego, wyczarujesz pyszne danie!
  3. Ciasto na tartę przygotuj przy pomocy miksera (możesz użyć też malaksera). W misce umieść przesianą mąkę, żółtko i sól, dodaj zimne masło pokrojone w kostkę. Wszystkie składniki mieszaj do momentu aż całość nabierze wyglądu mokrego piasku. Ciągle miksując, dodaj łyżkę lodowatej wody i uważnie obserwuj zawartość miski. Jeśli ciasto zbije się w jedną kulę (lub kilka małych), nie dodawaj więcej wody. Jeśli nadal pozostanie sypkie, dodaj kolejną niewielką porcję wody. Najczęściej potrzebne są 2 łyżki wody, jednak nie jest to regułą.
  4. Gdy tylko ciasto zbije się w kulkę, zagniataj je rękami przez kilkanaście sekund, a następnie włóż do foliowego woreczka strunowego, zamknij i włóż na minimum godzinę do lodówki.
  5. W czasie chłodzenia się ciasta przygotuj farsz. Obierz cebulę i czosnek. Filet z piersi kurczaka oraz pieczarki umyj i osusz. Cebulę posiekaj w drobną kostkę. Usuń nóżki z pieczarek i pokrój w plasterki. Mięso pokrój w grubą kostkę. 
  6. Na patelni rozgrzej olej i zeszklij na nim posiekaną cebulę, a następnie dodaj pokrojonego kurczaka. Po chwili podsmażania dodaj przyprawę do kurczaka, oregano i przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pieczarki. Całość duś na niewielkiej mocy palnika aż do odparowania soku. Pamiętaj, by regularnie mieszać składniki podczas smażenia. Spróbuj farsz – w razie potrzeby dopraw do smaku solą i pieprzem.
  7. Gdy minie czas leżakowania ciasta w lodówce, rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza. Ciasto rozwałkuj na oprószonej mąką stolnicy i przełóż do natłuszczonej formy do pieczenia tarty. Podczas tych czynności staraj się jak najmniej dotykać ciasta dłońmi, by go nie ocieplać. Tartę dociśnij do formy i ponakłuwaj widelcem – dzięki temu podczas pieczenia powietrze będzie swobodnie uciekać i ciasto nie wygnie się, nawet jeśli nie obciążysz go.
  8. Formę z tartą włóż do piekarnika na około 10-15 minut i podpiecz na „blond” (ciasto ma się upiec, ale nie może się zarumienić).
  9. W tym czasie w misce wymieszaj jajka, jogurt, startą mozzarellę i majeranek. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
  10. Wyjmij formę z tartą z piekarnika – nie wyłączaj go, ale zmniejsz temperaturę do 180 stopni Celsjusza. Gotowe nadzienie wyłóż na podpieczony spód (nie musisz studzić ciasta), wlej masę jajeczno-jogurtową i wstaw do piekarnika na 25-30 minut.
  11. Tartę z kurczakiem i pieczarkami posyp przed podaniem posiekaną natką pietruszki.
Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!