15 minut dziennie dla siebie – zacznij trening przyjemności!

Trwająca pandemia, złe samopoczucie, dużo bodźców na co dzień, stresująca praca, obowiązki w domu – wiele może nas ostatnio przytłoczyć. Warto wygospodarować sobie codziennie chociaż chwilę dla duszy! Sprawdź, co możesz zrobić w 15 minut, aby totalnie się zrelaksować i zrobić trening przyjemności,

Dlaczego trening przyjemności jest taki ważny?

Pomimo codziennej bieganiny, spróbuj wygospodarować 15 minut dla siebie. Taki trening przyjemności może okazać się pierwszym, prostym krokiem do pozytywnego myślenia na co dzień. A to z kolei przełoży się np. na większą ilość energii. Wyobraź sobie, że wstawanie rano z łóżka, nie musi okazać się wielką walką z samym sobą. Przyjdzie to naturalnie, tak samo jak wykonywanie codziennych obowiązków.

O tym, dlaczego trening przyjemności jest taki ważny, mówi autorka bloga psychologicznego Uważniej.pl:

Odnajdywanie w swojej codzienności takiej przestrzeni, w której można o siebie zadbać – jest podstawą dbania o własne zdrowie psychiczne. Kiedy nie znajdujemy czasu na relaks – zwłaszcza, gdy jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe – układ nerwowy jest przeciążony. Ma to bardzo duży wpływ m.in. na zmniejszenie odporności organizmu, samopoczucie oraz stan zdrowia.

Kwadrans dla siebie każdego dnia powinien stać się kolejnym zdrowym nawykiem, takim jak picie odpowiedniej ilości wody na co dzień. I choć czasami trudne okazuje się pozwolenie sobie na odpoczynek, a tym bardziej odpuszczenie – to warto nad tym pracować. Kiedy znajdujemy czas dla siebie i szukamy równowagi w swojej codzienności – poprawiamy komfort życia.

Moje sposoby na trening przyjemności

Drobne przyjemności mogą okazać się lekiem na złe samopoczucie. Nawet kiedy nie chcesz wychodzić na zewnątrz, możesz spędzić czas w domu i poświęcić go samemu sobie.

Oto lista moich sposobów:

  • poszukiwanie nowych przepisów na ciekawe dania,
  • uzupełnienie kalendarza,
  • nauka języka hiszpańskiego przez aplikację,
  • masaż twarzy,
  • zmiana dekoracji, świeczek, lampek.

Inne sprytne sposoby na 15 minut dla siebie

Przygotuj sobie przekąskę, zapal świeczkę zapachową i zrelaksuj się na kanapie. Najlepiej, kiedy potrawa będzie szybka w przygotowaniu, kolorowa i zdrowa. Dodatkowo doda Ci to energii. Najlepsza świeczka zapachowa to taka, która wywołuje w Tobie dobre wspomnienia. To nie czas na sentymenty i przywołanie do siebie chwil, które mogą spowodować w Tobie tęsknotę za przeszłością. Myśl o tym, co masz tu i teraz. 

A może kolorowanki dla dorosłych? Wystarczy 15 minut z kredkami i finezyjnymi motywami, aby totalnie się zrelaksować i zapomnieć o problemach. Podczas kolorowania myślisz o efekcie, dlatego skupiasz się na poszczególnych etapach, aby dotrzeć do celu!

Aktywność fizyczna także sprzyja relaksowi duszy. Możesz postawić na wyciszającą jogę albo intensywny trening cardio. Wszystko zależy od tego, jakiego odpoczynku potrzebujesz.

Aby docenić to, co aktualnie osiągnęłaś w życiu, możesz przygotować kartkę i napisać na niej minimum 10 punktów, za co jesteś wdzięczna w życiu. Przykładowo: Jestem wdzięczna za świetnego przyjaciela, na którego zawsze mogę liczyć. 

Pozytywne myślenie o przyszłości także sprzyja relaksowi duszy. Nie wspominaj tego, co już się wydarzyło, bo mogą powrócić do Ciebie też złe doświadczenia, które tylko rozpoczną falę wspomnień, żalu i złości. Lepiej pomyśleć o tym, co chciałabyś jeszcze zrobić. Wyobraź sobie w głowie miejsca, które chcesz zobaczyć. Pomyśl o restauracjach, które odwiedzisz. Może masz ochotę na rozpoczęcie treningu nowej dyscypliny sportowej? Dobrze będzie, jeśli zapiszesz gdzieś wszystkie pomysły i wrócisz do nich w momencie, kiedy wszystko powróci do normy.

Dodatkowe umiejętności rozwijają Twój umysł i pozwalają na skupienie się na zupełnie innych rzeczach, niż dotychczas. To kolejny dobry pomysł na trening przyjemności. Przykładowo, możesz zacząć naukę nowego języka za pomocą aplikacji w telefonie. Od czegoś trzeba zacząć!

To może tylko zaszkodzić…

Postaraj się unikać oglądania śmiesznych filmików na telefonie czy przeglądania bezcelowo sieci, szczególnie przed snem. Przebodźcowanie nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. To chwilowa rozrywka, która nie ma nic wspólnego z pozytywnym myśleniem, wyciszeniem i relaksem. Wprowadź trening przyjemności do swojego życia i przejdź przez ten trudny okres!

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!