Woda termalna (geotermalna) jest jednym z najcenniejszych naturalnych zasobów naszej planety. Ma szerokie zastosowanie w energetyce, rekreacji, a także w profilaktyce i leczeniu. Każdy z nas może skorzystać z jej potencjału – wystarczy odwiedzić baseny termalne. Dlaczego warto? Jakie można odnieść korzyści z kąpieli termalnych? Które baseny wybrać na początek? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Baseny termalne – czym właściwie są?
Baseny termalne to kompleksy basenowe zasilane wodą termalną (geotermalną), której temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC – jest to najprostsza definicja takich obiektów i jednocześnie wymóg nakładany na baseny, które chcą tytułować się termalnymi.
W Polsce, na moment pisania tego artykułu, mamy co najmniej kilkanaście kompleksów spełniających ten warunek, co jednak wcale nie oznacza, że wszystkie zapewniają swoim gościom kąpiel w wodzie o identycznych parametrach. To właśnie jakość wody termalnej (geotermalnej) powinna stanowić główne kryterium wyboru obiektu, w którym rozpoczniesz swoją przygodę z termami – zwłaszcza, gdy Twoim podstawowym celem jest odniesienie maksymalnych korzyści zdrowotnych z tej formy terapii.
Kierunek: Podhale
Osobom, które jeszcze nie miały przyjemności zażycia kąpieli w wodzie termalnej (geotermalnej), rekomendujemy wyjazd na Podhale. To w regionie Zakopanego zajdziemy zdecydowanie najwięcej godnych polecenia kompleksów basenowych zasilanych wodą z głębokich pokładów ziemi.
Za wyjazdem na Podhale przemawia przede wszystkim najwyższa jakość wody termalnej (geotermalnej), czego przykładem są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej – jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów termalnych w Europie.
Wiedzę na temat pochodzenia wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej czerpiemy z prac badawczych prowadzonych w ciągu wielu lat przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.
Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).
Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.
Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat. Oznacza to, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami, nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.
Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza i jest schładzana do komfortowej, bezpiecznej temperatury 30-38 stopni, w zależności od basenu.
Więcej o specyfice i procesie powstania wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej przeczytasz na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/termy-bukovina/woda-termalna.
Właściwości wody termalnej (geotermalnej) w Termach BUKOVINA
Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej charakteryzuje się mineralizacją dochodzącą do 1,7mg/dm3. Jest to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa, fluorkowa (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierająca składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 – powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).
Woda termalna (geotermalna) pozyskiwana otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 zawiera szereg cennych składników mineralnych, między innymi: wapń (wspomaga proces regeneracji organizmu), sód i potas (regulują poziom nawilżenia skóry), magnez (opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie) czy siarkę (pomaga w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów).
Korzyści zdrowotne (i nie tylko) z kąpieli termalnych
Regularne zażywanie kąpieli w wodzie termalnej (geotermalnej) może przynieść doskonałe rezultaty zdrowotne – zarówno na gruncie fizycznym, jak i psychicznym. Nieprzypadkowo stosuje się je w balneologii, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się leczeniem i profilaktyką zdrowotną przy wykorzystaniu zasobów wodnych, takich jak wody mineralne, termalne, solanki, borowiny i inne surowce naturalne.
Kąpiele termalne w Bukowinie Tatrzańskiej mogą m.in.:
- ograniczać ryzyko chorób serca,
- poprawić przemianę materii,
- regulować wydzielanie hormonów,
- łagodzić dolegliwości ze strony mięśni, kości i stawów,
- łagodzić objawy chorób kobiecych i dolegliwości o podłożu reumatycznym,
- obniżać poziom stresu, zwiększając jednocześnie produkcję endorfin i serotoniny, co ma zbawienny wpływ na układ nerwowy, przyczyniając się do poprawy nastroju i osiągnięcia stanu równowagi emocjonalnej,
- ułatwiać zasypianie i niwelować nawracające bóle głowy.
Niebagatelne są także korzyści dla skóry. Składniki zawarte w wodzie termalnej (geotermalnej) nawilżają cerę, co czyni ją promienną i gładką, a także hamują procesy starzeniowe i wspierają terapię problemów dermatologicznych, w tym trądziku.
Więcej o korzyściach z kąpieli termalnych czytaj w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/jak-dzialaja-baseny-termalne-poznaj-najwazniejsze-korzysci-z-kapieli-w-goracych-zrodlach.
Spędź dobry dzień na termach w Bukowinie Tatrzańskiej
Kąpiele w basenach termalnych to przyjemna forma profilaktyki i terapii, natomiast nie jest tak, że proponujemy to wyłącznie osobom zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami. Jest to także po prostu świetny sposób na aktywne spędzenie dnia z bliskimi, zrelaksowanie się i skorzystanie z wodnych atrakcji, jakie dla swoich gości przygotowały Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Ten imponujący, nowoczesny kompleks basenów termalnych, zaprasza do wypoczynku w łącznie aż 20 basenach wewnętrznych i zewnętrznych – super atrakcją jest np. zewnętrzny basen pływacki „Cepersko Płań” z efektem podwodnej muzyki relaksacyjnej. Odprężeniu się w wodzie termalnej (geotermalnej) sprzyjają również leżanki z hydromasażem oraz jacuzzi.
W czasie, gdy rodzice czy dziadkowie ładują baterie w ciepłej wodzie, dzieci mogą wyszaleć się na przygotowanych specjalnie dla nich atrakcjach. Strefa dzieci i młodzieży obejmuje aż trzy zjeżdżalnie (w tym jedną całoroczną), siatkę do wodnej wspinaczki, rwącą rzekę „Bystry Potok”, wodną huśtawkę czy wodny tor przeszkód w strefie letniej kompleksu.
Poza wodnymi atrakcjami Termy BUKOVINA zapraszają również do strefy saun „Góralskie Łospary” z aż ośmioma rodzajami saun do wyboru (w tym fińskimi, łaźniami parowymi, Lakonium czy kabiną na podczerwień), strefą schładzania i wypoczynku m.in. z jacuzzi z wodą termalną (geotermalną) oraz codziennymi tematycznymi seansami zapachowymi z udziałem saunamistrza organizowanymi w zewnętrznej saunie góralskiej „Łozpolono Maryna”. Można również skorzystać z przebogatej oferty strefy Wellness BUKOVINA, która obejmuje (dodatkowo płatne) zabiegi pielęgnacji twarzy i ciała, masaże, autorskie rytuały czy masaże i terapie ajurwedyjskie (orientalne rytuały).
Wiesz już, że warto zaplanować wyjazd na baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej – zrób to w pierwszym wolnym terminie i zafunduj sobie i bliskim wspaniały czas w jednym z najpiękniejszych miejsc na Podhalu. Bilety do Term BUKOVINA wygodnie kupisz na stronie internetowej kompleksu pod adresem termybukovina.pl. Warto wspomnieć, że na miejscu dostępny jest bezpłatny parking oraz sklep, w którym można kupić wszystko, czego zapomnisz spakować do torby basenowej, w tym czepki, stroje kąpielowe czy np. jednorazowe pieluszki do pływania dla niemowląt.
Art. sponsorowany. Zdjęcia: Bukovina