Dieta ketogeniczna czy dieta niskowęglowodanowa?

Jeśli myślisz o zgubieniu paru dodatkowych kilogramów, zapewne spotkałeś się z wieloma sugestiami dotyczącymi wybranego sposobu żywienia. Po internecie krążą setki różnych diet, lecz które z nich przynoszą najlepsze efekty?

Źródło: pixabay

Diety bez węglowodanów są jednymi z najbardziej popularnych modeli żywieniowych. Zarówno dieta ketogeniczna (inaczej keto lub ketogenna), jak i niskowęglowodanowa pozwalają na efektywne schudnięcie. Którą z nich wybrać?

Dieta ketogeniczna

Głównym założeniem diety ketogennej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy (tzn. proces rozpadu tłuszczów). Aby go osiągnąć, należy zredukować ilość przyjmowanych węglowodanów do minimum. W ten sposób organizm jest zmuszony pobierać energię w głównej mierze ze zgromadzonych tłuszczów, co skutkuje utratą wagi i zmniejszeniem tkanki tłuszczowej.

Początkowe fazy zmiany metabolizmu mogą być trudne i obciążające dla organizmu, dlatego przed rozpoczęciem diety keto zalecany jest kontakt z lekarzem specjalistą.

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa niewiele różni się od ketogenicznej. Jest trochę mniej restrykcyjna, jednak polega na tym samym — zmniejszeniu podaży przyjmowanych węglowodanów oraz zamienieniu ich na tłuszcze i białka. Istnieje wiele rodzajów diet niskowęglowodanowych.

Rodzaje diet niskowęglowodanowych

  • Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa składa się z czterech głównych faz. Pierwszy etap polega na ograniczeniu spożywanych węglowodanów do 25 g dziennie, do czasu osiągnięcia wagi o 7 kg wyższej od docelowej. Kolejne fazy polegają na stopniowym zwiększaniu dostarczanych do organizmu ilości węglowodanów do czasu osiągnięcia kolejnych etapów diety.

  • Dieta Dukana

Dieta Dukana podobnie do diety Atkinsa składa się z czterech faz (kolejno: faza uderzeniowa, naprzemienna, ujednolicenia i stabilizacji). Pierwsza z nich ma na celu spowodować szybką utratę masy ciała. Trwa do 5 dni, a w jej zamyśle jest spożywanie wyłącznie produktów białkowych. W kolejnym etapie stosujemy naprzemiennie dietę białkową oraz tę samą dietę z dodatkiem warzyw. W fazie ujednolicenia dopuszczone jest stopniowe włączanie kolejnych produktów do diety. Ostatnia faza polega na ustabilizowaniu jadłospisu.

  • Dieta Paleo

Dieta Paleo charakteryzuje się spożywaniem produktów naturalnych. Wymaga całkowitej eliminacji wyrobów przetworzonych, soli oraz cukru. W odróżnieniu od innych diet o niskiej podaży węglowodanów nie prowadzi ona do osiągnięcia ketozy.

Dieta low carb — skutki

Dieta niskowęglowodanowa przynosi zadowalające efekty, jednak należy pamiętać, że może mieć także negatywne skutki takie jak:

  • bóle głowy,
  • spadek poziomu energii,
  • problemy z koncentracją.

Występują również potwierdzone naukowo zagrożenia wynikające z długotrwałego stosowania diety low carb, dlatego polecamy stosowanie diety wyłącznie pod obserwacją lekarza lub dietetyka.

Więcej informacji na temat diety niskowęglowodanowej znajdziesz pod adresem internetowym bodychief.pl. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na dostępną na stronie ofertę cateringową oraz kontaktu z dietetykiem Body Chief, który z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiedni plan żywieniowy.

Źródło: https://bodychief.pl/blog/759950-dieta-ketogeniczna-a-niskoweglowodanowa-roznice

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!