Jeśli myślisz o zgubieniu paru dodatkowych kilogramów, zapewne spotkałeś się z wieloma sugestiami dotyczącymi wybranego sposobu żywienia. Po internecie krążą setki różnych diet, lecz które z nich przynoszą najlepsze efekty?
Diety bez węglowodanów są jednymi z najbardziej popularnych modeli żywieniowych. Zarówno dieta ketogeniczna (inaczej keto lub ketogenna), jak i niskowęglowodanowa pozwalają na efektywne schudnięcie. Którą z nich wybrać?
Dieta ketogeniczna
Głównym założeniem diety ketogennej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy (tzn. proces rozpadu tłuszczów). Aby go osiągnąć, należy zredukować ilość przyjmowanych węglowodanów do minimum. W ten sposób organizm jest zmuszony pobierać energię w głównej mierze ze zgromadzonych tłuszczów, co skutkuje utratą wagi i zmniejszeniem tkanki tłuszczowej.
Początkowe fazy zmiany metabolizmu mogą być trudne i obciążające dla organizmu, dlatego przed rozpoczęciem diety keto zalecany jest kontakt z lekarzem specjalistą.
Dieta niskowęglowodanowa
Dieta niskowęglowodanowa niewiele różni się od ketogenicznej. Jest trochę mniej restrykcyjna, jednak polega na tym samym — zmniejszeniu podaży przyjmowanych węglowodanów oraz zamienieniu ich na tłuszcze i białka. Istnieje wiele rodzajów diet niskowęglowodanowych.
Rodzaje diet niskowęglowodanowych
- Dieta Atkinsa
Dieta Atkinsa składa się z czterech głównych faz. Pierwszy etap polega na ograniczeniu spożywanych węglowodanów do 25 g dziennie, do czasu osiągnięcia wagi o 7 kg wyższej od docelowej. Kolejne fazy polegają na stopniowym zwiększaniu dostarczanych do organizmu ilości węglowodanów do czasu osiągnięcia kolejnych etapów diety.
- Dieta Dukana
Dieta Dukana podobnie do diety Atkinsa składa się z czterech faz (kolejno: faza uderzeniowa, naprzemienna, ujednolicenia i stabilizacji). Pierwsza z nich ma na celu spowodować szybką utratę masy ciała. Trwa do 5 dni, a w jej zamyśle jest spożywanie wyłącznie produktów białkowych. W kolejnym etapie stosujemy naprzemiennie dietę białkową oraz tę samą dietę z dodatkiem warzyw. W fazie ujednolicenia dopuszczone jest stopniowe włączanie kolejnych produktów do diety. Ostatnia faza polega na ustabilizowaniu jadłospisu.
- Dieta Paleo
Dieta Paleo charakteryzuje się spożywaniem produktów naturalnych. Wymaga całkowitej eliminacji wyrobów przetworzonych, soli oraz cukru. W odróżnieniu od innych diet o niskiej podaży węglowodanów nie prowadzi ona do osiągnięcia ketozy.
Dieta low carb — skutki
Dieta niskowęglowodanowa przynosi zadowalające efekty, jednak należy pamiętać, że może mieć także negatywne skutki takie jak:
- bóle głowy,
- spadek poziomu energii,
- problemy z koncentracją.
Występują również potwierdzone naukowo zagrożenia wynikające z długotrwałego stosowania diety low carb, dlatego polecamy stosowanie diety wyłącznie pod obserwacją lekarza lub dietetyka.
Więcej informacji na temat diety niskowęglowodanowej znajdziesz pod adresem internetowym bodychief.pl. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na dostępną na stronie ofertę cateringową oraz kontaktu z dietetykiem Body Chief, który z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiedni plan żywieniowy.
Źródło: https://bodychief.pl/blog/759950-dieta-ketogeniczna-a-niskoweglowodanowa-roznice
Art. sponsorowany