HEPA H13, H14 i inne: jak się połapać w oznaczeniach i co dają różne klasy?

Świeże i czyste powietrze wewnątrz budynku to absolutna podstawa do tego, aby czuć się dobrze. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg urządzeń, które ułatwiają efektywną eliminację kurzu, pyłu, smogu, alergenów, cząsteczek pleśni i grzybów, a także wielu innych zanieczyszczeń.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie sprzętu należy przeanalizować jego parametry. Można wyróżnić kilka klas technologii HEPA, a wybór zależy w dużej mierze od miejsca eksploatacji. Poniżej zamieszczono kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym wszystko stanie się jasne.

Czym jest filtr HEPA?

Na początku dobrze jest wyjaśnić, czym jest filtr HEPA. To technologia odpowiadająca za fizyczne wychwytywanie cząsteczek zanieczyszczeń. Filtry produkowane są z wielowarstwowego włókna polimerowego (polipropylenu). Budową przypominają złożoną harmonijkę. Wewnątrz każdej warstwy znajdują się mikroskopijne otwory, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Warto wspomnieć, że technologia HEPA znana jest już od kilkudziesięciu lat, jednak początkowo była ona wykorzystywana w branży militarnej. Obecnie jest stosowana nawet w podstawowych sprzętach domowych. Należy zwrócić na to uwagę podczas zakupu dobrego i bezpiecznego odkurzacza, klimatyzatora, oczyszczacza powietrza. Na Wydawaj Dobrze znajdują się aktualne kupony rabatowe na sprzęty popularnej marki Dyson: https://www.wydawajdobrze.com/kody-rabatowe-kupony/dyson, dzięki którym wydajne i ergonomiczne urządzenia można nabyć taniej.

Klasyfikacja filtrów HEPA

Urządzenie posiada filtr HEPA? Kluczową rolę odgrywa tutaj klasa, ponieważ warunkuje ona skuteczność filtracji.

  1. EPA E10 – skuteczność filtracji 85%
  2. EPA E11 – skuteczność filtracji 95%
  3. EPA E12 – skuteczność filtracji 99,5%
  4. HEPA H13 – skuteczność filtracji 99,95%
  5. HEPA H14 – skuteczność filtracji 99,995%
  6. ULPA U15 – skuteczność filtracji 99,9995% (technologia wyłącznie dla przemysłu)
  7. ULPA U16 – skuteczność filtracji 99,99995% (technologia wyłącznie dla przemysłu)
  8. ULPA U17 – skuteczność filtracji 99,999995% (technologia wyłącznie dla przemysłu)

W 2010 roku zaczęła obowiązywać nowa klasyfikacja filtrów. W starszych sprzętach można więc spotkać się z oznaczeniem np. HEPA H10, który jest tym samym co EPA E10. Grupa U (ULPA) to filtry absolutne, które znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie obowiązują surowe restrykcje dotyczące jakości powietrza.

Co usuwa filtr HEPA?

Zasada działania filtru HEPA jest złożona – można wyróżnić cztery mechanizmy działające na cząsteczki o różnej wielkości (dyfuzja molekularna, bezpośrednie zaczepienie, osadzenie bezwładnościowe, zderzenie). To właśnie dzięki temu możliwe jest zatrzymanie takich zanieczyszczeń powietrza, jak m.in.:

  • zarodniki pleśni i grzybów,
  • kurz,
  • roztocza,
  • wirusy,
  • bakterie,
  • sierść zwierząt,
  • pyłki roślinne,
  • pyłki zawieszone (w tym alergeny, smog).

Zalety i wady filtrów HEPA

zalety i wady hepa

Filtry HEPA są powszechnie spotykane w urządzeniach domowych. Ich najważniejsze zalety to:

  • wysoka skuteczność – istnieje możliwość wyeliminowania nawet 99,995% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Bardzo ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić wydajność danego sprzętu.
  • trwałe usuwanie zanieczyszczeń – filtr zatrzymuje cząsteczki o różnej wielkości, więc nie ma możliwości, aby ponownie trafiły one do otoczenia.
  • szerokie spektrum działania – HEPA wychwytuje zarówno kurz, jak i pyłki roślinne czy wirusy. Trudno o lepsze narzędzie do poprawy jakości powietrza wewnątrz mieszkania.

Oczywiście filtry HEPA mają także drobne wady, do których zalicza się:

  • ograniczona żywotność – tempo zużycia filtra zależy od wielu czynników. Konieczna jest regularna wymiana.
  • przepuszczenia zanieczyszczeń gazowych – HEPA nie usuwa gazów, zapachów czy dymu papierosowego.
Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!