Jak czyścić i dbać o rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzne to nie tylko praktyczne rozwiązanie do regulowania światła w pomieszczeniach, ale także popularny element dekoracyjny, który nadaje charakteru całemu wnętrzu. Dzięki nim możesz stworzyć przytulne i komfortowe otoczenie w domu. Jednak aby zachować ich estetykę i funkcjonalność na dłużej, ważne jest odpowiednie dbanie o rolety oraz regularne czyszczenie. Dowiedz się, jak to zrobić skutecznie i bez uszczerbku dla materiałów.

Dlaczego warto regularnie dbać o rolety materiałowe?

Nawet najlepszej jakości rolety wymagają co jakiś czas pielęgnacji ze strony właścicieli. Nieważne, gdzie kupujesz swoje rolety (może to być np. popularny sklep Dlaokna.pl), monitoruj stan swoich dekoracji okiennych, by służyły Ci jak najdłużej.

Jak każde inne elementy wyposażenia, są podatne na upływ czasu bądź zabrudzenia. Dlaczego warto o nie dbać na bieżąco?

 • Zadbane rolety są funkcjonalne. A funkcjonalność to ich drugie imię, warto o nią dbać!
 • Schludne, czyste rolety to estetyczny element wystroju. Okna i dekoracje na nich zwracają uwagę domowników i gości, dlatego ich wygląd jest niezwykle istotny.
 • Informacja nie tylko dla alergików – na roletach zbiera się kurz! Dlatego należy dbać o ich czystość na bieżąco.
 • Sprawne rolety służą domownikom tak, jak należy i nie zawodzą. Każdą usterkę warto rozpatrywać od razu i naprawiać. Dzięki temu rolety wewnętrzne spełnią z powodzeniem swoją funkcję we wnętrzu.

Na czym polega czyszczenie rolet?

Czyszczenie rolet materiałowych może przyjmować różne formy. Wszystko zależy od: zaleceń producenta, a także rodzaju zabrudzeń, jakie chcesz usunąć.

Poznaj najpopularniejsze sposoby, jak czyścić rolety wewnętrzne:

 • Odkurzanie (miotełką lub miękką szczoteczką odkurzacza);
 • Przecieranie wilgotną szmatką (opcjonalnie nasączoną detergentem);
 • Namaczanie w wodzie;
 • Pranie w pralce wyłącznie, jeśli producent wskazuje taką możliwość.

Jak czyścić rolety wewnętrzne w domowych warunkach?

Czyszczenie rolet z tkaniny warto wdrożyć do swojej zwykłej rutyny związanej z pielęgnacją i sprzątaniem mieszkania.

Sprawdź nasze poniższe wskazówki, jak czyścić rolety wewnętrzne materiałowe, by dłużej Ci służyły!

 • Regularnie je odkurzaj, szczególnie jeśli masz zwierzęta. Na tkaninie zbiera się kurz, a także sierść pupili. Warto usuwać je na bieżąco. Wykorzystaj miotełkę do kurzu lub odkurzacz z miękką szczoteczką, która skutecznie „chwyci” sierść i inne drobinki.
 • Jeśli na powierzchni tkaniny pojawi się plamka, reaguj jak najszybciej. Najlepiej od razu chwyć czystą ściereczkę, nasącz ją wodą i ewentualnie delikatnym detergentem, a następnie potrzyj powierzchnię rolety. Pozostaw do wyschnięcia rozwiniętą roletę.
 • Zaniedbałeś lub zaniedbałaś roletę albo pojawiła się na niej duża plama? W takim przypadku najlepiej zadziałać w zaawansowany sposób. Przygotuj dużą miskę i wypełnij ją wodą z detergentem. Wymontuj tkaninę rolety z ramy i umieść ją w wodzie. Pozostaw do namoczenia. Po kilkudziesięciu minutach skontroluj, czy plamy schodzą. Jeśli tak, odwieś roletę do wyschnięcia lub ścieraj plamy punktowo ściereczką lub szczotką.
 • Pranie rolet w większości przypadków nie jest dobrym pomysłem, chyba że zaleca to sam producent.

Podsumowując, kluczem do sukcesu jest regularna konserwacja rolet. Czyść je na bieżąco, dbaj o odkurzanie tkaniny i wywabianie powstałych plam od razu.

Dzięki temu rolety będą Ci długo służyć w doskonałej formie.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!