Jak wybrać biurko elektryczne? Poradnik krok po kroku

Zakup kosztującego parę tysięcy złotych biurka elektrycznego powinien być długofalową inwestycją, która odwdzięczy się poprawą produktywności i komfortu pracy. Biurko elektryczne można kupić gotowe w salonie meblowym lub zamówić je na wymiar u producenta. Przygotowaliśmy poradnik, który krok po kroku poprowadzi Cię przez proces wyboru biurka elektrycznego.

Źródło: mobiusdesk.pl

Krok 1 – sprecyzuj swoje potrzeby

Na początek zastanów się, czy Twoje wymagania można określić jako standardowe, czy raczej nietypowe, np. zależy Ci na zwiększonym zakresie regulacji, potrzebujesz bardzo dużej przestrzeni roboczej lub planujesz często zmieniać wysokość blatu. W pierwszym przypadku możesz rozejrzeć się za modelem gotowym z oferty salonów meblowych, co z reguły jest opcją tańszą. W drugim przypadku warto zamówić biurko elektryczne na wymiar – spersonalizowane w każdym aspekcie.

Krok 2 – określ wymiary blatu

Zastanów się, jak duże biurko jest Ci potrzebne. Określ wymagane wymiary blatu. Upewnij się, że będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca na sprzęt komputerowy i akcesoria, które musisz mieć pod ręką. Nie zapomnij o pozostawieniu przestrzeni niezbędnej na oparcie przedramion i nadgarstków podczas pisania na klawiaturze. Jeśli w ofercie salonów meblowych nie znajdziesz biurka w pożądanym rozmiarze, rozważ opcję na wymiar.

Krok 3 – przyjrzyj się systemowi regulacji

Głównym atutem biurek elektrycznych jest możliwość regulacji wysokości blatu. Na komfort korzystania z tej funkcji decydujący wpływ ma stelaż biurka elektrycznego. Od stelaża zależy:

  • czy blat będzie podnoszony i opuszczany płynnie, szybko i cicho,
  • stabilność konstrukcji na każdym pułapie, również tym najwyższym,
  • zakres regulacji wysokości blatu.

Warto wybrać biurko ze stelażem elektrycznym pozwalającym na zmianę wysokości blatu w szerokim zakresie, aby móc pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Jeśli z biurka ma korzystać także młodsze dziecko, upewnij się, że blat można ustawić na wysokości adekwatnej do wzrostu malucha.

Krok 4 – sprawdź dodatkowe funkcje

Jednym z najbardziej użytecznych rozwiązań jest funkcja zapamiętywania ulubionych ustawień. Wystarczy jedno kliknięcie na panelu, by blat ustawił się na zapamiętanym pułapie, np. do pracy w pozycji stojącej. Dla bezpieczeństwa – domowników, zwierzaków domowych i wyposażenia, warto wybrać biurko elektryczne z systemem zapobiegania kolizjom. Gdy pod blat wejdzie np. dziecko albo zapomnisz odsunąć fotel, opuszczanie zostanie natychmiast wstrzymane. Przydatne są również takie funkcje, jak blokada rodzicielska oraz system chroniący przed przegrzaniem i przeciążeniem.

Krok 5 – wybierz odpowiednie materiały

Materiały, z których wykonane jest biurko elektryczne, wpływają na wygląd, wytrzymałość i praktyczność mebla. Największą popularnością cieszą się modele z blatami drewnianymi i z płyty meblowej (np. CDF). Jedne i drugie mogą oferować atrakcyjny design i solidność na lata. Biurka drewniane częściej wybierane są do wnętrz klasycznych, loftowych i skandynawskich. Natomiast blaty z CDF najlepiej prezentują się w nowoczesnych biurach i mieszkaniach oraz w pokojach nastolatków i graczy komputerowych.

Krok 6 – przemyśl dodatkowe wyposażenie

Twoje biurko elektryczne może posiadać różne, dodatkowe elementy, jak szuflady, półki, szafki, gniazdka elektryczne, ładowarki, oświetlenie LED, uchwyty, nadstawki itp. Dzięki takim modułom łatwiej jest utrzymać porządek na blacie i można wygospodarować więcej przestrzeni roboczej. Zamawiając biurko na wymiar, wszystkie dodatki są planowane i rozmieszczane według indywidualnych ustaleń z klientem.

Krok 7 – zwróć uwagę na udźwig stelaża

Stelaż biurka elektrycznego musi utrzymać na każdym pułapie nierzadko bardzo ciężki i duży blat oraz poradzić sobie z jego płynnym opuszczaniem i podnoszeniem. Maksymalny udźwig mówi o tym, ile najwięcej może ważyć blat razem z całym, znajdującym się na nim sprzętem, by zapewniać wygodę i bezpieczeństwo użytkowania biurka.

Krok 8 – znajdź godny zaufania sklep

Poczytaj opinie klientów o sklepach z biurkami elektrycznymi, które wpadły Ci w oko. Upewnij się, że sprzedający oferuje odpowiednio długą gwarancję (2 lata to za mało!) oraz zapewnia swobodny dostęp do wsparcia technicznego.

Powodzenia!

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!