Jaki środek do czyszczenia tapicerki?

Utrzymanie tapicerki w czystości to wyzwanie, z którym wcześniej czy później musi się zmierzyć każdy właściciel tapicerowanych kanap, narożników, foteli – również samochodowych. Dotyczy to szczególnie często rodzin z dziećmi i zwierzętami. Zabrudzenia, plamy i nieprzyjemne zapachy to tylko niektóre z problemów, z którymi musimy spróbować sobie poradzić. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele skutecznie działających środków do czyszczenia tapicerki, które mogą nam pomóc w przywróceniu meblom, czy fotelom samochodowym dawnej świetności.

Skuteczne środki do prania tapicerki

Współczesny rynek detergentów dostarcza nam szerokiej gamy środków do czyszczenia tapicerki samochodowej, dopasowanych do różnych zanieczyszczeń i rodzajów tkanin. Z łatwością znajdziesz zarówno uniwersalne preparaty, jak i specjalistyczne środki do usuwania uporczywych zabrudzeń, np. z tłuszczu, jedzenia czy kawy.

W ofercie sklepów takich jak na przykład Laboratorium Pani Domu możesz kupić innowacyjny preparat D-Lux do czyszczenia tapicerki samochodowej i prania podsufitki oraz różnych innych tkanin, takich jak dywany, wykładziny czy meble tapicerowane. Doskonale radzi sobie z usuwaniem plam i innych zanieczyszczeń, penetrując głęboko w strukturę tkanin, pozostawiając ją idealnie czystą.

Jak prawidłowo stosować środki czyszczące do prania tapicerki?

Warto pamiętać o tym, że zanim rozpoczniesz czyszczenie tapicerki samochodowej albo mebli, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak na przykład:

  • rodzaj tkaniny: różne tkaniny wymagają czasami innych środków czyszczących. Najbezpieczniej jest sprawdzić metkę, aby dowiedzieć się, z jakiego materiału jest wykonana tapicerka;
  • rodzaj zabrudzenia: plamy z jedzenia, tłuszczu czy kawy wymagają zastosowania specjalistycznych środków;
  • stopień zabrudzenia: lekkie zabrudzenia można wyczyścić uniwersalnym środkiem, natomiast silne zabrudzenia mogą wymagać zastosowania silniejszego preparatu, a czasami dodatkowo szorowania.

Jeżeli udało Ci się wybrać odpowiedni preparat do prania tapicerki, możesz zająć się tym zadaniem. W przypadku niewielkich mebli i tapicerki samochodowej poradzisz sobie ręcznie, zaś podczas czyszczenia dużych dywanów i bardzo dużych mebli możesz skorzystać z pomocy odkurzacza piorącego.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, warto skorzystać z naszych podpowiedzi i przeprowadzić pranie tapicerki w następujących krokach:

  • odkurzanie: przed przystąpieniem do czyszczenia, zbierz większe śmieci i dokładnie odkurz tapicerkę, aby usunąć luźny brud;
  • przygotuj roztwór czyszczący: jeżeli używasz produktu w formie koncentratu, należy przygotować z niego roztwór do czyszczenia – stosując się do zaleceń producenta preparatu;
  • nanieś roztwór na tapicerkę: użyj miękkiej gąbki lub szmatki do naniesienia roztworu na tapicerkę, jeżeli używasz środka w formie sprayu, spryskaj nim dokładnie zabrudzenia, szczególną uwagę zwróć na tłuste plamy;
  • czyszczenie: delikatnie pocieraj zabrudzenia, używając do tego gąbki lub szczotki;
  • płukanie tapicerki: spłucz tapicerkę czystą wodą, aby usunąć resztki środka czyszczącego;
  • wysusz tapicerkę: pozostaw tapicerkę do wyschnięcia na powietrzu lub użyj suszarki do włosów z chłodnym nawiewem.

Bezpieczne usuwanie uporczywych plam

Wiele osób obawia się, że podczas usuwania plam mogą w jakiś sposób zniszczyć tapicerkę. Jednak tak naprawdę odpowiednio dobrany preparat oraz postępowanie zgodnie z powyższymi krokami pozwoli Ci wyczyścić meble lub tapicerkę w swoim samochodzie bez obaw o jej uszkodzenie. Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem czyszczenia tapicerki wypróbować działanie preparatu na niewidocznym fragmencie obicia. 

Bardzo ważne jest dokładne odkurzenie mebli, dywanów lub tapicerki, zanim rozpoczniesz czyszczenie na mokro. Można to zrobić z powodzeniem za pomocą zwykłego domowego odkurzacza. W innym wypadku może się zdarzyć, że kurz i inne zanieczyszczenia znajdujące się na tapicerce zostaną wtarte w głąb materiału i całkowite ich usunięcie stanie się niemożliwe. Ważne jest także dokładne spłukanie powierzchni po zakończeniu czyszczenia, dzięki temu płyn i resztki brudu nie będą wsiąkały w czyszczoną tkaninę.

Zwróć uwagę na to, żeby równomiernie rozprowadzać preparat czyszczący na całą powierzchnię, dotyczy to zarówno mebli, jak i foteli samochodowych oraz podsufitki. Inaczej może się zdarzyć, że pojawią się zacieki i przeplatające się fragmenty czystych i brudnych powierzchni.

Proste czyszczenie tapicerki – podsumowanie

Plamy na tapicerce samochodowej albo na domowych meblach, usuniesz szybko i bezpiecznie za pomocą sprawdzonych środków czyszczących. Dzięki nim pozbędziesz się codziennych zabrudzeń oraz uporczywych plam. Do tego środki takie jak np. D-Lux Płyn do czyszczenia tapicerki mogą odświeżyć kolor czyszczonego materiału, a także nadadzą mu świeży zapach.

Jeżeli chcesz, aby meble w Twoim domu oraz wnętrze Twojego auta były zawsze idealnie czyste, wybieraj preparaty wysokiej jakości, postępuj zgodnie z wyżej wymienionymi krokami, a z pewnością poradzisz sobie z najcięższymi nawet zabrudzeniami.

Art. sponsorowany

Źródła zdjęć: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!