Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli-antyków? Odpowiadamy!

Podobają Ci się wnętrza zaaranżowane przy użyciu stylowych starych mebli, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując antyki? Dobrze trafiłeś! W tym poradniku wyjaśniamy, czym są tego rodzaju meble. Podpowiemy Ci też, o czym warto pamiętać, kupując zabytkowe szafy, komody i stoły.

Meble-antyki, czyli jakie?

Antyki to, najprościej mówiąc, zabytkowe przedmioty; obrazy, lampy oraz właśnie meble. Im są one starsze i lepiej zachowane, tym większa jest ich wartość. Kolejną cechą, która decyduje o tym, że dany przedmiot można określić mianem antyku, jest jego unikatowość.

W odróżnieniu od większości współczesnych mebli, które produkowane są hurtowo, zabytkowe szafy czy łóżka dostępne są zaledwie w kilkudziesięciu, czasem kilkuset egzemplarzach. Co ważne, każdy z nich wygląda nieco inaczej, ponieważ został naznaczony śladami użytkowania, takimi jak rysy czy otarcia – które w przypadku antyków zwykle są atutami.

Dlaczego warto zdecydować się na antyki? Meble w starym stylu i ich zalety

Przede wszystkim meble w starym stylu wyróżniają się oryginalnym designem, dzięki czemu łatwo przy ich pomocy dodać wnętrzom nietuzinkowego sznytu. Ponadto są dość uniwersalne: pasują nie tylko do klasycznie urządzonych pomieszczeń, ale także innych stylów aranżacyjnych: na przykład rustykalnego, retro czy eklektycznego.

To jednak nie wszystko. Takie stare przedmioty mogą też urozmaicić wnętrze nowoczesnego, zachowawczo wyposażonego salonu. Takie meble mają również dużą wartość materialną, która z upływem lat rośnie – są więc dobrą inwestycją.

Antyki i sztuka — meble zabytkowe, ale jednocześnie praktyczne

Co istotne, zabytkowe meble są nie tylko oryginalne, ale również trwałe – za sprawą użytych do ich wykonania materiałów – i funkcjonalne. Wśród nich możesz znaleźć wygodne fotele, biurka wyposażone w pojemne szuflady czy szerokie kanapy.

Jeśli zdecydujesz się na model, który został poddany renowacji, możesz od razu uzupełnić nim wnętrze Twojego domu. Takie meble-antyki znajdziesz między innymi na stronie internetowej: https://www.antyki-bronisze.pl/kategoria/meble.

Jak zacząć kupować meble w dawnym stylu?

Nietrudno pomylić zabytkowe meble z takimi, które są tylko ich imitacjami. Dlatego, zanim kupisz pierwszy antyk, dowiedz się więcej na ten temat – czytając specjalistyczną literaturę lub tematyczne fora internetowe.

By sprawdzić, czy konkretny mebel rzeczywiście jest antykiem, możesz też skorzystać z pomocy eksperta; na przykład rzeczoznawcy lub antykwariusza. Dzięki temu zyskasz pewność, że kupiłeś unikatowy przedmiot, a nie falsyfikat.

O czym pamiętać, kupując meble-antyki?

Jeśli nie masz pewności, że wybrany przez Ciebie przedmiot to antyk, zweryfikuj jego autentyczność – jednym ze sposobów, by to zrobić, jest wykonanie ekspertyzy. Po drugie, porównaj dany mebel z innymi sprzętami tego typu; sprawdź, czy są widoczne na nim znaki użytkowania i ślady upływającego czasu. Szczególną uwagę zwróć na cenę – choć antyki zwykle są droższe niż ich współczesne odpowiedniki, nie jest to regułą, a kosztujące krocie przedmioty nie muszą być zabytkowe.

Gdzie kupić stylowe stare meble? Antyki w Warszawie

Zastanawiasz się, gdzie szukać mebli w starym stylu? Zacznij od zrobienia porządków na strychu lub w piwnicy – miejscach, w których nie brakuje zapomnianych, ale często mających dużą wartość mebli.

Kolejna opcja to aukcje internetowe; pamiętaj jednak, by zweryfikować wiarygodność sprzedającego. Zabytkowe meble kupisz też na obfitujących w unikatowe przedmioty pchlich targach – warto odwiedzać je także z innego powodu: zdobędziesz tam bezcenną wiedzę na temat antyków.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!