Sprawdzone pomysły na oświetlenie schodów w domu

Klatka schodowa to miejsce, w którym (tuż po kuchni), zdarza się najwięcej domowych wypadków. W związku z tym odpowiednio dobrane oświetlenie schodowe jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników.

Oświetlenie schodowe LED

Oświetlenie LED jest energooszczędną i bardziej nowoczesną alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia wszelkich ciągów komunikacyjnych – korytarzy czy schodów. Schodowe oświetlenie LED-owe można zamontować w środku, ale też na zewnątrz konstrukcji.

Żarówki LED, mimo że są nieco droższe niż tradycyjne żarówki, to zużywają od 80 do 90% mniej energii. Ponadto, odznaczają się długą żywotnością – działają od 15 000 godzin do 50 000 godzin, podczas gdy zwykłe żarówki to 1 000 godzin świecenia. Dużą zaletą tego oświetlenia jest także fakt, że się nie nagrzewa i nie wymaga czasu na rozruch, tak, jak żarówki energooszczędne. Powyższe zalety oświetlenia LED sprawiają, że jest ono także przyjazne dla środowiska.

Wybierając oświetlenie, warto wziąć pod uwagę fakt, iż na jeden metr kwadratowy powinno przypadać 200-300 lumenów.

Oświetlenie schodów LED – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje oświetlenia LED, które pomoże nam oświetlić schody oraz będzie łatwe w zamontowaniu.

Taśmy LED

Taśmy LED są alternatywą dla opraw montowanych w ścianie. Taśmy zazwyczaj instalowane są w podstopnicach lub na krawędziach stopni. Oświetlenie to przygotowane jest do samodzielnego montażu, a każda taśma posiada własne źródło zasilania – bateryjne lub zasilacz. Na rynku dostępne są taśmy z czujnikiem ruchu, włącznikiem zbliżeniowym bądź dotykowym.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być taśmy LED 24 V, które jeszcze nie są tak popularne, ale zaczynają być oferowane przez coraz większą ilość sklepów. Główną zaletą tej taśmy jest możliwość zastosowania dłuższych odcinków taśmy przy bardziej równomiernym podświetleniu na całej długości.

Lampki schodowe

Lampki LED najczęściej montowane są kilka centymetrów nad schodami lub podłogą, a ich funkcją jest zapewnienie dyskretnego, dodatkowego oświetlenia. Wybierając lampki o mocy 230 V, warto pamiętać, że to oświetlenie nie wymaga dodatkowych zasilaczy, aczkolwiek ze względu na umieszczoną z tyłu elektronikę, oprawa ta wymaga puszki montażowej.

Lampy schodowe LED mogą być wykonane z aluminium, gipsu lub szkła akrylowego. Oświetlenie punktowe występuje w kolorze białym, czarnym oraz szarym, dzięki czemu łatwo je dopasować do każdego wnętrza.

Zaletą lampek punktowych jest fakt, że pozwalają one zapobiec przeoczeniu różnych przedmiotów pozostawionych na stopniach, które mogą spowodować zagrożenie. Punktowe lampki ulokowane przy każdym stopniu pozwalają skoncentrować światło na schodach i podkreślić ich wygląd.

Wybierając oświetlenie schodów, należy pamiętać, aby dopasować kształt opraw do stopni. W związku z tym oprawy okrągłe cieszą się mniejszą popularnością niż modele o kanciastych kształtach.

Zestaw oświetlenia LED – montaż

Zestaw oświetlenia schodowego, który wybierzesz w sklepie, będzie kompletny – oznacza to, że będzie połączony i gotowy do zamontowania. Oprawy schodowe instaluje się w puszkach instalacyjnych, otworach lub bezpośrednio do podłoża za pomocą taśmy samoprzylepnej bądź kleju. Profil wpuszczany w schody pozwala na zlicowanie profilu, dzięki czemu nie jest on widoczny dla oka – ta opcja stanowi idealne rozwiązanie, jeśli jesteśmy jeszcze na etapie projektowania schodów oraz mamy możliwość przygotowania frezu do montażu oprawy LED.

Podczas montażu opraw przy schodowych należy mieć na uwadze to, aby skierować ich światło ku stopniom, gdyż w przeciwnym razie możemy oślepić osobę wchodzącą po schodach. Ponadto, warto także rozproszyć światło po całej powierzchni schodów. Aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo, warto rozważyć montaż oprawy LED z boku, na przykład we wnękach.

Aby prawidłowo zainstalować oświetlenie schodowe, należy odpowiednio dobrać zasilacz do oprawy schodowej, który to będzie kompatybilny z producentem danego modelu lampek. Niewielkie wymiary zasilaczy pozwalają na montaż nawet w trudniej dostępnych miejscach. W konstrukcji zostały użyte transformatory, które odpowiadają za odporność na zwarcia.

Oprawa LED nad schodami

Jakie zalety mają oprawy schodowe LED?

Oświetlenie schodowe LED z czujnikiem ruchu to niezwykle wygodne rozwiązanie. Oprawa schodowa LED doskonale sprawdzi się w miejscach, w których potrzebne jest bezobsługowe oświetlenie. Lampki schodowe, które włączają się, zanim wejdziemy na schody, są niezwykle wygodne, a ponadto są niezastąpione – szczególnie zimą, gdy zmierzch zapada wcześniej.  Pierwsza lampa wyposażona w czujnik ruchu po jego wykryciu włącza kolejne lampki, które tego czujnika nie posiadają, aż do następnej lampy z czujnikiem, która zapali się dopiero w momencie wykrycia ruchu. Po kilkunastu sekundach lampki wyłączą się automatycznie. Mechanizm ten sprawia, że zapalają się przykładowo tylko lampki na parterze bądź w części korytarza zamiast we wszystkich partiach.

Co więcej, oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu znacznie poprawia widoczność w ciągu komunikacyjnym bez konieczności zapalania górnego światła, co przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, ale też pozwala uniknąć sytuacji, w której po ciemku musimy szukać włącznika. Czujnik ruchu jest szczególnie pożądany, jeśli ze schodów korzystają małe dzieci.

Oprawy schodowe LED prezentują się znacznie ciekawiej niż standardowe lampy schodowe. Decydując się na to rozwiązanie, wprowadzimy do naszego domu nieco nowoczesności. Światło lampek LED-owych występuje w barwie ciepłej i zimnej. To, jaką barwę wybierzemy, zależy od tego, w jakim stylu urządzamy wnętrze. Niebieska barwa światła to rozwiązanie przeznaczone dla osób lubiących oryginalne aranżacje. Barwa biała ciepła pasować będzie do klasycznych wnętrz, zaś neutralna barwa to uniwersalne rozwiązanie, które odnajdzie się w każdej stylizacji. Także szeroki wybór koloru oprawy schodowej pozwala na dopasowanie lampek do mieszkania. Grafitowy kolor obudowy świetnie sprawdzi się we wnętrzach industrialnych, biały w skandynawskich, zaś złoty w mieszkaniu w stylu glamour.

Odpowiednio rozłożone oświetlenie schodów pozwala na lepsze podświetlenie poszczególnych stopni, podkreśla ich kształt i kolor.

W ofercie sklepu https://salonled.pl/pl/63-oswietlenie-schodowe-led znajdziesz produkty, które odznaczają się wysoką jakością wykonania.

Oświetlenie schodowe sposobem na bezpieczne schody

Warto postawić na lampki z czujnikami ruchu, gdyż znacząco poprawiają one bezpieczeństwo w ciągach komunikacyjnych oraz pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd. Oświetlenie LED dostępne jest w różnych rozmiarach, formach i kolorach – dzięki temu bez problemu znajdziemy funkcjonalne oświetlenie, które będzie stanowiło uzupełnienie całej aranżacji i nada schodom atrakcyjny wygląd.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!