Sprzęt do małego mieszkania – jak wybrać, aby cieszyć się ergonomią i wygodnym korzystaniem?

Jednym z cięższych tematów, jaki dotyczy małego mieszkania, jest pranie oraz suszenie. Pralka to urządzenie, które zajmuje nieco miejsca, a w małych łazienkach trudno o wolną przestrzeń. Z kolei mokre ubrania wymagają suszenia. W niewielkich salonach pozbawionych nawet balkonu suszenie na rozkładanej suszarce jest prawdziwą udręką. Doskonałym pomysłem jest zakup suszarki, jednak dodatkowe urządzenie również trzeba gdzieś pomieścić. Na jakie rozwiązanie postawić, mając do dyspozycji jedynie niewielką łazienkę? Sprawdź nasze podpowiedzi!

  1. Kuchnia czy łazienka? Gdzie zlokalizować sprzęty do prania i suszenia?
  2. Aranżacja małej łazienki z uwzględnieniem pralki i suszarki
  3. Suszarka do małej łazienki — co wybrać?
Źródło: Unsplash

Kuchnia czy łazienka? Gdzie zlokalizować sprzęty do prania i suszenia?

Małe mieszkanie niekiedy jest dobrym rozwiązaniem, jednak właściciele mogą mieć problem z usytuowaniem wszystkich potrzebnych do życia sprzętów, jeśli kuchnia bądź łazienka są zbyt małe. Sen z powiek spędza głównie kwestia prania i suszenia. Każdy chce mieć czyste ubrania kiedy idzie do pracy czy wychodzi ze znajomymi na miasto. Konieczne jest więc regularne pranie. Mała łazienka może się jednak nie nadawać do zamieszczenia w niej pralki i suszarki. Z tego powodu bardzo często pralka pojawia się w zabudowie kuchennej. Choć wiele osób uważa, że takie sprzęty nie powinny znajdować się w strefie związanej z żywnością, nie wszyscy mają odpowiednie warunki mieszkaniowe, aby schować pralkę i suszarkę do łazienki.

Aranżacja małej łazienki z uwzględnieniem pralki i suszarki

Czy da się umieścić pralkę w małej łazience? Wiele zależy od tego, jaki ma metraż oraz co już zostało w niej usytuowane. Jednak pralka to mniejszy problem — większy kłopot stanowić będzie aspekt suszenia ubrań. Rozkładaną suszarkę można umieścić na balkonie, jednak nie każdy posiada taką możliwość. Dużo lepszym rozwiązaniem dla małych mieszkań jest suszarka bębnowa. Decydując się na konkretne urządzenia, warto wziąć pod uwagę sposób ładowania. Pralka ładowana od frontu pozwala na umieszczenie urządzeń jedno na drugim. Sprzęty ładowane od góry wykluczają taką możliwość. Jeśli chcesz oszczędzić maksymalną ilość miejsca, lepszym wyborem będą pełnowymiarowe modele. Można je zabudować, tak, by były jak najmniej widoczne. Jeśli nie przekonuje cię zakup pralki i suszarki osobno, doskonałą opcją będzie pralko-suszarka, czyli dwa urządzenia w jednym.

Suszarka do małej łazienki — co wybrać?

Skuteczną pomocą w wysuszaniu ubrań będzie suszarka slim. Sprzęt ten sprawdzi się w małej łazience, w której nie ma za dużo miejsca na tradycyjne suszenie. Ciekawą opcją będzie również pralko-suszarka slim, czyli mniejsza wersja standardowej pralko-suszarki. Na rynku nie brakuje ciekawych rozwiązań, warto je jednak dostosować do swoich oczekiwań i wymagań.

Należysz do osób, których nie przekonują rozwiązań 2w1? Jeśli tak, dobrym pomysłem będzie próba zaaranżowania łazienki tak, by zmieściły się w niej dwa osobne urządzenia. W wyborze odpowiedniej suszarki pomocny będzie ranking suszarek do prania. Znajdziesz w nim urządzenia, które będą się od siebie różniły wielkością, ceną, poborem prądu, wydajnością, czy sposobem ładowania. Po określeniu swoich wymagań, dobranie konkretnej suszarki będzie stosunkowo łatwe. Co ciekawe, decydując się na suszarkę, nie trzeba martwić się o podpięcie jej do odpływu, ponieważ urządzenia te posiadają specjalne szuflady, w których gromadzi się woda. Pod koniec cyklu suszenia wystarczy opróżnić taką szufladę.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!