Stelaż pod materac – dlaczego jest ważny?

Dużo mówi się o tym, jak wybrać odpowiedni materac, ale mało kto zastanawia się, na co zwrócić uwagę, szukając… Stelaża pod materac. A przecież to, na czym leży materac, przekłada się na jego właściwości jest równie ważne, dla naszego zdrowia i komfortu, jak on sam. Jeśli więc chcesz jeszcze lepiej zadbać o wygodę swojego łóżka, a także poprawić właściwości materaca, ten artykuł jest dla Ciebie!

Źródło: bromarkt.pl

Stelaż wpływa na komfort snu

Wysokiej jakości stelaż przekłada się na komfort snu. Ale nie tylko na to – pozytywnie wpływa również na Twoje zdrowie! Dzięki stelażowi materac ma odpowiednie podparcie, a tym samym jego właściwości mogą zostać w pełni wykorzystane. Ten element łóżka sprawia, że ciężar ciała rozkłada równomiernie na całej powierzchni do spania, dzięki czemu żadna część materaca nie jest nadmiernie obciążona, a dodatkowo zachowane są naturalne krzywizny kręgosłupa oraz ułożenie stawów.

Stelaż chroni materac przed odkształceniami

No właśnie – w poprzednim akapicie wspominaliśmy o nadmiernym obciążaniu niektórych fragmentów materaca. Przy nierównomiernie rozłożonym ciężarze ciała wybrane elementy łóżka mogą się zapadać, a regularny i stały nacisk doprowadzi do tego, że w materacu pojawią się wgłębienia, które sprawią, że korzystanie z niego będzie znacznie mniej wygodne, a w dłuższej perspektywie, z dużym prawdopodobieństwem, doprowadzi do problemów ortopedycznych.

Zobacz solidne i trwałe stelaże pod materac: https://bromarkt.pl/stelaze-pod-materac

Dobrze dobrany, elastyczny, wytrzymały stelaż zagwarantuje, że cały materac będzie miał właściwe podparcie, a tym samym na dłużej zachowa swoje właściwości. Przy okazji warto też zaznaczyć, że stelaż poprawia wentylację i cyrkulację powietrza, zapewniając materacowi możliwość lepszego odprowadzania potu oraz wilgoci. To także przekłada się na zwiększenie żywotności materaca, nie wspominając już o poprawie higieny.

Na co zwrócić uwagę wybierając stelaż do materaca?

Podczas zakupu nowego stelaża, musisz zwrócić uwagę na dwa czynniki. Są to gęstość i elastyczność. Co oznaczają te parametry? Gęstość to po prostu odległości, w jakich znajdują się od siebie listewki. Musisz dopasować je do typu materaca. To ważne w przypadku każdego modelu, ale może być szczególnie istotne, jeśli szukasz stelaża pod materac sprężynowy. W tym przypadku deseczki muszą znajdować się w takim miejscu, by sprężyny nie przebiły materaca z powodu niedostatecznego wsparcia!

Warto zaznaczyć, że większość producentów materacy często podaje w ich opisie sugerowaną gęstość stelaża. Elastyczność opisuje giętkość listewek stelaża. Różne modele materacy wymagają dopasowanej do ich właściwości elastyczności podłoża. Więcej piszemy o tym w następnym akapicie!

Jak dopasować stelaż do materaca?

Stelaż i materac tworzą “drużynę”. Jeden nie może odpowiednio pracować bez drugiego. Żeby jednak oba te elementy działały optymalnie, muszą być odpowiednio dobrane. Dlatego tak ważne jest dopasowanie stelaża do materaca. Jak to zrobić?

  • Przede wszystkim zwróć uwagę na typ swojego materaca. W zależności od modelu, mogą się one różnić od siebie wagą oraz poziomem twardości. Przykładowo materac piankowy czy kieszeniowy najlepiej współpracuje ze stelażem o wyższej elastyczności – na przykład z drewna bukowego, podczas gdy materac bonelowy wymaga sztywniejszego wsparcia i w jego wypadku świetnie sprawdzą się materace sosnowe.
  • Drugim ważnym kryterium jest rozmiar materaca. Stelaż powinien być od niego nieznacznie większy, a już w żadnym wypadku mniejszy! Tylko wtedy zapewni od odpowiednie wsparcie dla całej powierzchni materaca.
  • Zwróć też uwagę na typ stelaża. Często spotykane modele to stelaże rolowane i stelaże listewkowe – oba wykonane są z cienkich deseczek rozmieszczonych w taki sposób, wspierać materac.
  • Jeśli szukasz stelaża pod materac do łóżka dla pary, zwróć uwagę na modele z regulowaną twardością – znajdziesz je na przykład w ofercie BroMARKT. Te stelaże zostały zaprojektowane w taki sposób, by, dzięki manipulacji listewkami, można być zmieniać właściwości materaca. To doskonały wybór, jeśli Twoja druga połówka woli twardszą powierzchnię spania, a Ty lubisz miękkie łóżko.

Zobacz materace: https://bromarkt.pl/materace

Takie rozwiązanie jest też dobre dla osób cierpiących na różnego rodzaju problemy zdrowotne, ponieważ umożliwia lepsze dopasowanie parametrów łóżka do konkretnych potrzeb.

  • Stelaż powinien być też oczywiście wysokiej jakości. W końcu jaki sens ma kupowanie nowoczesnego, nierzadko kosztownego materaca, jeśli stelaż, na którym będzie leżeć, okaże się niewygodny i niestarannie wykonany? Dlatego, szukając stelaża, zwróć uwagę na ofertę sprawdzonych sklepów, jak wspomniany już BroMARKT – korzystając z usług tej firmy zyskujesz dodatkowo 24 miesiące gwarancji oraz 30 dni na darmowy zwrot.
  • Na koniec rzecz niby oczywista, o której jednak często zapominamy. Większość stelaży jest zaopatrzona w instrukcję producenta, która jasno opisuje, do jakich materacy pasują najlepiej. Naprawdę warto się z nią zapoznać!

A jeśli planujesz zakup stelaża, materaca lub całego łóżka, koniecznie sprawdź propozycje BroMARKT. Znajdziesz tam wszystko, co potrzebne, żeby zadbać o komfort snu.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!