Węgiel aktywny do roślin – dlaczego warto go stosować w ogrodzie?

Ogrodnictwo to nie lada wyzwanie nawet dla wprawionych osób, gdyż nigdy nie wiadomo, czy jakaś choroba nie zaatakuje roślin, liście kwiatów nie zaczną żółknąć lub korzenie gnić. Są środki, które pomagają w walce z różnymi chorobami, a na uwagę zasługuje węgiel aktywny, który znany jest już od stuleci ze swych cennych właściwości. Na co pomaga węgiel aktywny w ogrodnictwie? Dlaczego warto go stosować?

Węgiel aktywny – co warto o nim wiedzieć?

Na początku warto się dowiedzieć, jak powstaje węgiel aktywny, bo jest to ciekawy proces. Ten produkt powstaje ze spalania przede wszystkim drewna, choć można też używać torfu, łupin orzecha kokosowego czy słomy. Cały proces odbywa się w temperaturze od 350 do 600 stopni, a drewno musi spalać się w środowisku z niską zawartością tlenu. Dzięki temu można uzyskać węgiel, który pochłania bardzo szybko i skutecznie substancje toksyczne.

Na co działa węgiel aktywny?

W ogrodnictwie czy w uprawie roślin doniczkowych stosuje się bardzo często węgiel aktywny w formie dodatku do podłoża. Wystarczy podczas sadzenia wymieszać go z ziemią, ale należy pamiętać, że powinien stanowić od maksymalnie 10% mieszanki. Dzięki węglowi podłoże będzie bardziej napowietrzone, co pozwoli na szybszy rozwój systemu korzeniowego, a tym samym na szybszy wzrost. Dodatkowo zawartość węgla obniży ryzyko chorób czy gnicia. Wiele osób, które ma rośliny doniczkowe w domu, pewnie zauważa w okresie zimowym pleśń na powierzchni. W prosty sposób można pozbyć się tego problemu, jeśli wymiesza się wierzchnią warstwę ziemi z węglem.

Źródło zdjęć: Pixabay

Zalety stosowania węgla aktywnego w ogrodnictwie

Kilka zalet zostało już opisanych, ale oczywiście to nie wszystkie dobrodziejstwa, jakie można osiągnąć, stosując ten dodatek. Oto kilka plusów używania węgla aktywnego w ogrodnictwie:

  • jest to tani produkt do oczyszczania ziemi,
  • węgiel poprawia ukorzenienie,
  • poprawia jakość gleby,
  • może być bezpiecznie kompostowany,
  • jest przyjazny środowisku.

Jedną z ważniejszych zalet stosowania węgla jest pochłanianie przez niego chloru czy metali ciężkich z gleby, a więc substancji szkodliwych dla roślin. Bardzo ważne jest również to, iż węgiel chroni także przed bakteriami, które potrafią narobić wielu szkód w uprawach. Jeśli ktoś chce, by jego rośliny szybko się ukorzeniły, to oczywiście z dodatkiem węgla będzie to możliwe. Najczęściej korzenie i sadzonki gniją, bo atakują je różne grzyby. Węgiel zapobiega namnażaniu bakterii i minimalizuje ryzyko gnicia.

Jaki węgiel aktywny wybrać do ogrodu?

Na rynku jest wiele produktów, które można kupić do ogrodu, ale na pewno warto wybrać te, które są bezpieczne i sprawdzone. Na pewno węgiel aktywny jest jednym ze środków, które się przydadzą zarówno w uprawie amatorskiej, jak i profesjonalnej. Jest to tani produkt, który doskonale radzi sobie z różnymi bakteriami i chorobami, a przy tym jest łatwy w użyciu i co ważniejsze bezpieczny dla środowiska i dla zdrowia. Jeśli ktoś szuka dobrej jakości węgla, to warto wejść na stronę https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/wegiel-aktywny-do-roslin-drzewny-ogrodniczy-1-kg-id-3306, by zobaczyć, czym powinien charakteryzować się taki produkt.

Jak bezpiecznie stosować węgiel aktywny?

Należy pamiętać, że węgiel aktywny pochłania z gleby różnego rodzaju zanieczyszczenia, które są kumulowane i po jakimś czasie z powrotem uwalniane. Bardzo ważne jest zatem, by wymieniać podłoże co pewien czas, aby zapobiec przedostaniu się metali ciężkich i innych szkodliwych substancji do ziemi, co może spowodować wiele szkód. Przyjmuje się, że dobrej jakości węgiel kupiony w sprawdzonym sklepie należy wymieniać po około 3 latach.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *