Wiosenny relaks na ławce przed domem!

Ogród dla wielu osób staje się przyjemnym azylem, który pomaga zapomnieć o problemach dnia codziennego. Wiosną, latem, niekiedy nawet jesienią i zimą spędza się dużo czasu w tej zielonej przestrzeni, która jest w stanie zapewnić maksimum prywatności. W ogrodzie warto postawić ławkę, która pozwoli poczytać książkę w spokojnym miejscu, obserwować bawiące się dzieci lub po prostu kontemplować przestrzeń dookoła.

Wypoczynek na świeżym powietrzu

Nie od dzisiaj wiadomo, że wypoczynek na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na organizm. W ten sposób można wzmocnić układ odpornościowy i układ oddechowy. Oddychanie pełną piersią świeżym powietrzem jest zdecydowanie atrakcyjniejszą propozycją niż duszne biura lub dom. W takim razie warto kupić ławkę ogrodową, która skłaniać będzie do tego, aby odpocząć. Ławki kojarzone często są z alejkami w parkach dostępnych w przestrzeni miejskiej. Jakiś czas temu spodobały mi się takie ławki z edinosa i skusiłam się na zakup, chociaż teraz świetne modele oglądam też na amazonie. Wybór jest naprawdę ogromny, więc warto zwrócić uwagę na poszczególne produkty, aby stworzyć prywatną przestrzeń wypoczynkową, która stanie się pokusą dla wszystkich domowników.

Jakie ławki ogrodowe wybrać?

Dostępne elementy małej architektury ogrodowej można podzielić ze względu na zastosowany materiał. Do wyboru są ławki wykonane z:

  • w całości z drewna – piękna, klasyczna kompozycja, która doskonale będzie harmonizować się w przestrzenią. Drewno to ciepły materiał, który na dodatek będzie się szybko nagrzewał pod wpływem promieni słonecznych. Należy dbać o regularną impregnację takich ławek, aby móc zapewnić im długą żywotność. Szacuje się, że impregnacja powinna być wykonywana dwa razy do roku – początkiem wiosny i przed nastaniem zimy;
  • żeliwne – solidne i ciężkie ławki, które odporne są na działanie czynników zewnętrznych. Można być pewnym tego, że nawet porywiste wiatry nie wpłyną negatywnie na ich stan. Ich zaletą jest jedyna w swoim rodzaju elegancja, która wnieść może charakter dostojeństwa do przestrzeni ogrodowej;
  • metalu i drewna – taka klasyczna propozycja, która często spotykana jest w przestrzeni miejskiej. Je również można zaprosić do własnego ogrodu. Metalowe elementy malowane są proszkowo, dzięki czemu radzą one sobie z działaniem wilgoci i korozją. W tym przypadku także trzeba zadbać o regularną impregnację drewna.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że drewno jest takim elementem, który pozwala na szybką zmianę wyglądu. Zamiast kupować nową ławkę, będzie można pomalować ją na dowolny kolor przy użyciu odpowiednich farb.

O czym trzeba pamiętać podczas zakupu ławki do ogrodu?

Z kupowaniem ławki do ogrodu jest podobnie jak z meblami – należy dopasować ją do charakteru całej przestrzeni. W przypadku ogrodu nowoczesnego, gdzie przeważa równo przycięty trawnik, doskonale sprawdzą się minimalistyczne ławki z drewna lub metalu, charakteryzujące się prostotą. Zero zdobień, tylko oszczędna forma, która jest charakterystyczna dla tego stylu. Ogrody pełne różnych roślin, drzew i krzewów pozwalają na zastosowanie ławek zdobionych. Żeliwne ławki kute z ozdobnymi nogami i poręczami będą w stanie doskonale odnaleźć się w tej przestrzeni. Można postawić także na ławki ze zdobionym oparciem. Przodują w tym ławki drewniane, których oparcia rzeźbione są przez wprawionych w swoim dziele rzemieślników. Nie można jednak pomijać metalowych ławek, których oparcia uformowane są w zdobionej formacje roślinne. Wybór jest ogromny, więc każdy będzie w stanie otrzymać idealną ławkę do swojego ogrodu.

Jaka ławka do ogrodu będzie najlepsza?

Taka, która swoim rozmiarem będzie dopasowana do przestrzeni. Zanim dojdzie do finalizacji zakupu, zawsze należy uwzględnić rozmiar ławki, aby można było poczuć się na niej w pełni swobodnie. W przypadku osób, których ogród jest większy, można pomyśleć o zestawie, który na dodatek posiada stół. Będzie to idealna opcja, która pozwoli nie tylko na stworzenie przestrzeni wypoczynkowej, ale także obiadowej. Mniejsze ogrody wymagają zakupu ławek małych, które nie będą w stanie zdominować całej przestrzeni. Jeżeli domowników jest większa ilość, to należy ławkę dopasować tak rozmiarem, aby przynajmniej dwie osoby mogły się na niej zmieścić w jednym momencie.

Ławki ogrodowe są idealną alternatywą, która pomoże schować się przed światem. Można ustawić je w otoczeniu drzew lub krzaków ozdobnych. Z pewnością nie zabraknie chętnych osób, które będą zasiadać w tym miejscu, ciesząc się chwilą wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Artykuł napisany wraz z właścicielem marki meblowej

Zdjęcia dostarczone przez markę meblową.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!