Dlaczego wentylacja mechaniczna w domu może okazać się dobrym pomysłem?

Przepisy wyznaczają jasno, że każdy dom musi posiadać wentylację. W starym budownictwie jest to głównie wentylacja grawitacyjna, dość nieprzewidywalna, przyczyniająca się do dużych strat ciepła, a często także nieefektywna. Alternatywą jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Na czym polega i dlaczego jest ona aktualnie najbardziej polecanym rozwiązaniem na rynku?

Tradycyjny sposób wentylacji nie zawsze się sprawdza

Tradycyjnym i wciąż bardzo często spotykanym rodzajem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, która wymaga kominów, szacht i kratek w pomieszczeniach. Jest to rozwiązanie, którego dziś nie poleca się już do nowo budowanych domów. Również w tych, w których dotychczas korzystało się właśnie z takiego systemu, często poleca się jego zmianę.

Żeby wentylacja była skuteczna, konieczny jest napływ świeżego powietrza z zewnątrz. Drobne nieszczelności w oknach starego typu wystarczą, jednak zgodnie z aktualnymi wymaganiami technicznymi budynki muszą być wyposażane w okna szczelne. Żeby przepuszczały one powietrze, niezbędne są więc nawiewniki.

Nawiewniki przepuszczają świeże powietrze do środka, jednak w ilościach, których nie sposób kontrolować. Przez to w pomieszczeniach zauważa się ogromne straty ciepła, gdy nawiewniki pozostają otwarte. Ich zamknięcie ze względu na komfort techniczny sprawia natomiast, że wentylacja przestaje spełniać swoją funkcję.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, do której niezbędne jest urządzenie nazywane rekuperatorem. To ono wymusza ruch powietrza, zasysa je z pomieszczeń i pobiera świeże z zewnątrz. Z powietrza wyciągniętego ze środka rekuperator odzyskuje ciepło, a następnie ponownie wykorzystuje tę energię na czystym powietrzu. Co ważne, powietrze z zewnątrz przed ogrzaniem i trafieniem do pomieszczeń zostaje przefiltrowane, żeby pozbyć się zanieczyszczeń takich jak smog albo alergeny.

Rekuperator nie hałasuje – wytwarzany przez niego dźwięk jest cichszy niż odgłosy z instalacji wodnej czy praca lodówki. Nie wytwarza on także odczuwalnego podmuchu powietrza, a niezauważalnie wymienia je na świeże i czyste.

Wentylacja z odzyskiem ciepła jest dziś popularnym rozwiązaniem, dlatego nietrudno znaleźć doświadczonych monterów w okolicy przez strony takie jak https://www.oferteo.pl/wentylacja-rekuperacja. Całkowite koszty muszą obejmować indywidualny projekt, rekuperator i niezbędną instalację.

Do ostatecznej ceny należy doliczyć również koszty montażu, które mogą różnić się w zależności od wybranej oferty zajmujących się tym specjalistów. Więcej tego rodzaju ofert można zobaczyć na portalach jak https://www.ekspertbudowlany.pl/zlecenia/montaz-wentylacji-rekuperacji. Warto zajrzeć na kilka największych serwisów, w tym także https://zlecenia-budowlane.muratordom.pl/montaz-wentylacji-rekuperacji, żeby porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie.

Korzyści z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

Jakie korzyści niesie ze sobą wybór wentylacji mechanicznej? Co sprawia, że to właśnie to rozwiązanie jest najbardziej polecane do nowo budowanych domów, zwłaszcza pod kątem energooszczędności?

Rekuperacja to przede wszystkim wentylacja domu, która naprawdę działa. Ruch powietrza wymuszany jest nieprzerwanie przez całą dobę, zapewniając cały czas czyste powietrze w domu. Nie ma na to wpływu zamykanie okien czy inne czynniki, które w prosty sposób ograniczają skuteczność tradycyjnych systemów wentylacyjnych. Ponieważ w przypadku rekuperacji świeże powietrze jest dodatkowo filtrowane, taka instalacja przekłada się na zdrowie, lepsze samopoczucie, a nawet głębszy sen domowników.

Rekuperator odzyskuje energię, dzięki czemu unika straty ciepła, która w przypadku tradycyjnego systemu wentylacyjnego może być doprawdy ogromna. Ponowne wykorzystanie ciepła w rekuperatorze sprawia, że dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię. Przekłada się to na zauważalne oszczędności na ogrzewaniu, a nawet klimatyzacji pomieszczeń. Wszystko dzięki znacznie większej kontroli nad ruchem powietrza.

Art. sponsorowany

Spodobało się? Podziel się z innymi:
  
  
    
Piszę odkąd pamiętam. Na co dzień prowadzę firmę, w której zajmuję się treściami marketingowymi. Uwielbiam spędzać czas w domu, z kubkiem kawy i ulubionym serialem. Zamieszkałam sama w wieku 18 lat i od tamtego momentu wypracowałam sobie wiele nawyków, które pozwalają na proste i przyjemne prowadzenie domu. I dlatego powstała Rozdomowiona! W ramach relaksu zajmuję się też rękodziełem - tworzę obrazy z mchu, które możesz zobaczyć w moim sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top