Inteligentny dom to pojęcie spotykane coraz częściej. Rozwiązania typu smart mają na celu ułatwić i uprzyjemnić życie. Są chętnie wybierane przez wiele osób, pomimo tego, że oprócz zalet posiadają też kilka wad. Nie ma jednak rzeczy idealnych. Nowoczesna technologia otwiera wiele możliwości, z którymi warto się zapoznać. Co trzeba wiedzieć o inteligentnych domach, ich wadach i zaletach?
Czym jest i jak działa inteligentny dom?
W skład systemu smart home wchodzą wszystkie elementy, które zwiększają komfort domowników i ułatwiają codzienne życie. Dzieje się to z pomocą zintegrowanych urządzeń podłączonych do sieci czujników i odbiorników. Informacje, które z nich płyną, zostają przetworzone przez centralny komputer sterujący urządzeniami bezobsługowo. Warto mieć na uwadze, że system czujników da się umieścić zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, np. w ogrodzie. Odbierany sygnał jest przesyłany do analizy za pomocą fal radiowych bądź sieci przewodów elektrycznych. To preferencje oraz możliwości finansowe właścicieli decydują o tym, jak bardzo będą rozbudowane elementy domu inteligentnego. Ich praca może być zintegrowana. Do wyboru są też proste systemy bazujące na kilku urządzeniach pracujących niezależnie od siebie. Poszukując nowoczesnych rozwiązań, warto zapoznać się z ofertą firmy ZAMEL.
Jakie są zalety inteligentnego domu?
Wśród zalet domu inteligentnego można wymienić nie tylko bezpieczeństwo zapewniane przez instalacje kamer monitoringu oraz systemy alarmowe. To też niesamowity komfort – rozwiązania smart pozwalają na szybkie i wygodne dostosowanie temperatury w domu lub zamknięcie rolet. Jedną z korzyści jest też ta związana ze zdrowiem. Właściwy dobór temperatury czy poziomu natężenia światła gwarantuje lepszy relaks i zredukowanie poziomu stresu. Optymalne ustawienie wszystkich parametrów wiąże się też z oszczędnościami finansowymi. Duży atut stanowi także brak kabli. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom smart nie trzeba kuć ścian ani ciągnąć kilometrów kabli, co zapewnia użytkownikom sporą elastyczność. Warto wspomnieć też o zalecie, jaką jest mobilność. Wszystkie urządzenia, takie jak wideodomofony czy domofony, da się w prosty sposób kontrolować z poziomu smartfona. Elementy systemu, takie jak czujniki gazu, dymu oraz ruchu, są w stanie powiadomić o wystąpieniu ewentualnego niebezpieczeństwa odpowiednie służby ratunkowe oraz biuro ochrony. Więcej o inteligentnych rozwiązaniach można przeczytać na https://zamel.com/pl/exta-life/.
Jakie są wady inteligentnego domu?
Wśród wad domu inteligentnego należy w pierwszej kolejności wymienić cenę tego rozwiązania. Dobre wykonanie smart home i zsynchronizowanie wszystkich elementów wymaga zakupu skomplikowanego systemu, a także konsultacji z fachowcami z różnych dziedzin. Wszystko to generuje koszty. Chociaż w późniejszych etapach rozwiązanie to może przełożyć się na mniejsze rachunki, trzeba liczyć się z wysoką ceną początkową. Problem może stanowić też brak standaryzacji. By go uniknąć, należy sięgać po wszystkie elementy pochodzące od jednego producenta. W przeciwnym razie różnorodne urządzenia mogą nie współpracować ze sobą. Niekiedy zdarzają się też cyberataki prowadzące do kradzieży danych, takich jak kod dostępu do domu lub systemu alarmowego.
Art. sponsorowany, źródło zdjęcia głównego: envato.com