Pralka nie pobiera płynu do płukania – co robić?

Płyn do płukania pomaga uzyskać świeże, ale i pięknie pachnące pranie. W sytuacji, gdy pralka go nie pobiera, możesz o tym zapomnieć. Nie da się ukryć, że to istotny detergent, który ma ogromne znaczenie w całym procesie. Sama woda nie wystarczy, aby pozbyć się plam. Niestety brak pobierania płynu może wystąpić w każdej pralce bezwzględu na jej markę, producenta, czy lata. Sprawdź, co zrobić, gdy pralka nie pobiera płynu do płukania.

Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? 3 przyczyny

Przyczyn może być naprawdę wiele, dlatego warto sprawdzić te, które są najbardziej oczywiste. Dzięki poprawnej diagnozie masz szanse na szybkie i sprawne naprawienie swojej pralki. Dlatego też duże znaczenie mają również Twoje działania. Jakie przyczyny mogą spowodować brak pobierania płynu przez pralkę?

Rzadka lub zbyt gęsta konsystencja

Najważniejszym elementem każdego prania jest dobranie odpowiednich środków piorących. Niekiedy lepkie substancje, często tworzone na bazie olejków nie najlepiej sprawdzają się dla urządzenia. Mogą szybko zapchać dozownik i szufladę, co doprowadzi do braku pobierania płynu do prania. W tym przypadku należy je rozcieńczać. Problemem może być nawet zbyt rzadka konsystencja płynu. Co oznacza, że płyn od razu spłynie, przez co nie zostanie pobrany wraz z wodą.

Zawsze sprawdź, czy używasz płynu do prania gotowego do wlania, czy też koncentratu. Drugi z nich koniecznie musi być rozcieńczony, inaczej może sprawić wiele kłopotów. Informację od producenta znajdziesz na opakowaniu.

Jak sobie z tym poradzić? Używaj płynów do prania zgodnie z ich przeznaczeniem, a jeśli masz podejrzenie, że zbyt gęsty płyn zapchał dozownik, wykorzystaj domowy sposób. Wyciągnij szufladę, wyczyść ją (niżej znajdziesz niezbędne informacje), a następnie wlej gorącą wodę do otworu, przez który naturalnie przepływa płyn do prania. Czynność warto powtórzyć, aby rozpuścić gęste pozostałości preparatu. Po wszystkim włącz cykl prania (najlepiej z odkamieniaczem lub podobnym preparatem, na najwyższej temperaturze).

Niesprawny wąż dopływowy 

Warto sprawdzić, czy ciśnienie wody jest wystarczające do pobierania płynu. W wężu znajduje się sitko, które mogło się zatkać i zabrudzić. W takiej sytuacji wystarczy je po prostu przeczyścić. Zwróć uwagę, czy wąż nie jest zgięty i poskręcany. W razie usterki waż dopływowy, można samodzielnie wymienić. Pamiętaj, aby raz na pół roku zadbać o węża i dokładnie go wyczyścić, a raz na kilka lat wymienić.

Usterka elektrozaworu

Problem może również wynikać z elektrozaworu. Niektóre urządzenia mają komory w szufladzie, w których woda pobierana jest za pomocą podwójnych lub potrójnych elektrozaworów. Jednocześnie pobierają wodę wraz z płynem do płukania. Jeśli jeden elektrozawór nie działa, to woda płynie z pominięciem środkowej komory. Elektrozawór pobiera wodę, dobiera ją i tym samym pompuje wodę brudną. 

Co zrobić, gdy pralka nie pobiera płynu do płukania? Zacznij od czyszczenia

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania, to warto zacząć od możliwej głównej przyczyny, czyli czyszczenia. Miejsce, do którego wlewasz płyn oraz inne środki piorące gromadzi resztki, które nie docierają do pralki, osadzają się. Niektórzy nie wiedzą o tym, że tą część również należy od czasu do czasu oczyszczać, ponieważ bardzo łatwo może się zatkać. To sprawi, że nie będzie pobierać ani płynu, ani proszku. Dowiedz się, jak zadbać o dozownik do płynu do płukania oraz o szufladę w pralce.

Czyszczenie zapchanego dozownika do płynu do płukania

W dozowniku przedostaje się woda i ta część znajduje się nad szufladą. Istotne jest, aby woda przechodziła przez otwory pod odpowiednim ciśnieniem. Jednak w sytuacji, gdy dozownik jest zatkany, to pralka nie pobiera płynu do płukania. Dlatego najważniejszym krokiem jest sprawdzenie, jak wygląda dozownik oraz w jakim jest stanie. Jeśli dostrzeżesz na nim liczne zabrudzenia oraz kamień, to należy go wymienić na nowy. Kamień jest niebezpieczny dla plastikowych elementów. Co więcej, jeśli długo nie czyściłeś dozownika, to możesz spodziewać się pleśni i grzyba.

Pralkę należy odkamieniać raz na pół roku. Wystarczy puścić cykl odkamieniania na pustej pralce w temperaturze 60 stopni. 

Jeśli zauważysz, że dozownik nie prezentuje się tak, jak powinien, to przeczyść go starannie. Pamiętaj, że ta czynność może być niewystarczająca, dlatego warto wyjąć tę część z pralki i wyczyścić ją za pomocą miękkiej szczoteczki. Następnie przepłucz bieżącą wodą i zamontuj z powrotem na swoje miejsce. Na końcu sprawdź, czy problem został zażegnany. Z kolei, jeśli pralka nadal nie pobiera płynu do płukania, to znak, że przyczyna znajduje się, gdzie indziej. 

>> Zobacz też: Szybkie metody na czyszczenie pralki

Czyszczenie szuflady 

Jeśli zastanawiasz się co zrobić, gdy pralka nie pobiera płynu, warto zwrócić uwagę na bardziej oczywiste powody, które możesz samodzielnie sprawdzić. Częstą przyczyną jest zabrudzona szuflada, w której są pozostałości po płynach i proszkach do prania. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie dbać o czystość pralki, a zwłaszcza o elementy, które łatwo mogą się zatkać. 

Wcale nie potrzebujesz fachowca ani specjalnych płynów, aby wyczyścić szufladę. Wystarczy przemyć ją pod bieżącą wodą i wyszorować szczoteczką np. do mycia zębów. W ten sposób pozbędziesz się osadu i brudu z wszelkich zakamarków. Po zamoczeniu pozostały proszek i plamy powinny się rozpuścić i zniknąć. Jednak w przypadku większych zabrudzeń, warto użyć również octu i sody oczyszczonej.

Innym skutecznym sposobem jest pozostawienie szuflady w misce z wodą i płynem do naczyń. Możesz ją pozostawić na kilka godzin lub nawet na całą noc.  Nie zapomnij również o przemyciu wnęki, w której znajduje się szuflada. Jeśli nie chcesz, aby sytuacja się powtórzyła, czyść ten element regularnie. Najlepiej robić to raz w miesiącu, wówczas możesz uniknąć trudnego do pozbycia się osadu, uporczywych zabrudzeń i co najważniejsze – nieprzyjemnego zapachu wewnątrz pralki. 

Pralka nie pobiera płynu – co zrobić, aby problem się nie powtarzał?  

Jeśli chcesz zapobiec problemowi, w którym pralka nie pobiera płynu do płukania, to koniecznie zadbaj o regularne czyszczenie pralki. Dzięki temu łatwo i szybko usuniesz usterkę, a Twoja pralka zacznie pobierać płyn. Kiedy zakończysz pranie, koniecznie sprawdź, czy w szufladzie nie pozostały żadne resztki płynu oraz proszku. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek pozostałości, warto usunąć je od razu. Dla wygody możesz wyciągnąć całą szufladę i wyczyścić ją pod wodą za pomocą szczoteczki. Czynność należy powtarzać co kilka prań, wtedy będziesz mieć pewność, że szuflada ani dozownik nie będą zatkane. Nie zapomnij również o dokładnym sprawdzeniu bębna, czy nie zalega w nim woda pozostała z prania. Dla pewności warto także zajrzeć także pod uszczelki. 

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!