Jak urządzić małą kuchnię tanio, ale estetycznie? Wybieramy gotowe zestawy mebli kuchennych

Jak urządzić małą kuchnię, aby była funkcjonalna, niezagracona, estetyczna i w dodatku nie zrujnowała budżetu? Da się to zrobić, wystarczy wybrać gotowe zestawy mebli kuchennych lub takie, które możesz samodzielnie zestawić z kilku komponentów. Są tańsze niż kuchnie na wymiar u stolarza, a nie muszą ustępować im pod względem wygody i estetyki. Przekonaj się!

Jak samodzielnie zaplanować gotowy zestaw mebli kuchennych?

Jak zaplanować rozkład szafek kuchennych? Możesz użyć darmowych programów do projektowania wnętrz dostępnych w sieci albo po prostu sięgnąć po kartkę i ołówek. Dobrze zmierz dostępną przestrzeń i możesz zabierać się do planowania. Rozpocznij od wyraźnego podziału wnętrza na funkcjonalne strefy:

  • do przechowywania żywności,
  • do przechowywania naczyń i sztućców,
  • przygotowywania posiłków,
  • gotowania,
  • zmywania.

Pamiętaj o tym, aby rozmieszczenie szafki pod umywalkę, kuchenkę i zmywarkę w komplecie mebli pasowało do przyłączy sanitarnych. Zobacz ofertę sklepu Maruś, gdzie można samodzielnie wybrać szafki kuchenne do zabudowy, fronty, a także gotowe zestawy mebli kuchennych o przemyślanym rozkładzie wszystkich elementów.

Małe meble kuchenne – co powinno znaleźć się w zestawie?

W samodzielnym planowaniu kuchni z gotowych zestawów meblowych najważniejsza jest ergonomia – pomieszczenie musi być wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Musi też zapewniać swobodę poruszania się mieszkańców.

  • Strefa do przechowywania w kuchni to lodówka i zamrażarka, szafka na takie produkty jak sucha żywność (puszki, makarony, płatki śniadaniowe itp.) oraz szafka na naczynia i sztućce. Strefę zapasów warto planować w miarę blisko wejścia do pomieszczenia.
  • Kolejnym elementem projektu szafek kuchennych jest strefa do przygotowywania posiłków, czyli przestrzeń robocza. Zadbaj, aby choć jeden kawałek blatu o szerokości min. 50 cm pozostał wolny, bez sprzętów i dekoracji. Będzie nieoceniony w małej kuchni przy przygotowywaniu pizzy lub kanapek.
  • Obok wolnego blatu warto zaplanować strefę do gotowania. Jej podstawą jest piekarnik z płytą do gotowania plus ewentualnie mikrofalówka. Zaleca się, aby część do gotowania i pieczenia sąsiadowała w komplecie mebli z przestrzenią roboczą.

Kuchnie narożne, czyli idealny przykład trójkąta roboczego

Zasada trójkąta roboczego mówi, w jaki sposób należy rozmieścić podstawowe sprzęty kuchenne – lodówkę, kuchenkę i zlewozmywak. Ustawienie tych elementów powinno tworzyć trójkąt – optymalne zakłada, że lodówka i kuchenka znajdują się naprzeciwko siebie, a zlew w narożniku. Ponadto sprzęty powinny być ustawione w określonych odległościach:

  • przestrzeń między lodówką a zlewem powinna mierzyć 120–210 cm,
  • między lodówką a kuchenką 120–270 cm,
  • między zlewem a kuchenką powinno być między 90 a 210 cm.

Oczywiście w małej kuchni te odległości będą proporcjonalnie mniejsze. Nie trzeba ściśle trzymać się wytycznych dotyczących pomiarów, ale warto traktować je orientacyjnie. Regułę trójkąta roboczego można wprowadzić w kuchni narożnej w kształcie L, C lub U. Jak rozplanowanie szafek kuchennych powinno wyglądać w kuchni jednorzędowej?

Szafki kuchenne w kuchni jednorzędowej

Trójkąta roboczego nie da się osiągnąć w kuchni, gdzie jest jeden rząd szafek kuchennych. Przykładowy komplet mebli może wyglądać wówczas następująco:

  • najbliżej drzwi zlokalizuj lodówkę;
  • następnie powinien znaleźć się fragment blatu;
  • w dalszej kolejności zaplanuj zlew;
  • jeśli jest miejsce to znów mniejszy lub większy fragment blatu;
  • następna powinna być kuchenka;
  • idealnie, jeśli na końcu wygospodarujemy miejsce na blat pomocniczy.

Komplet mebli w aneksie kuchennym w kształcie litery L

Jak zaprojektować małą kuchnię narożną w salonowym aneksie? Przy dłuższej ścianie zaleca się umieścić lodówkę i zlew, a przy krótszej kuchenkę. Przedłużeniem blatu może być wówczas stół lub wyspa kuchenna, która daje nieco więcej powierzchni roboczej. Pełni też funkcję podręcznego stolika, przy którym można wygodnie zjeść śniadanie.

Dopasuj małe meble kuchenne do potrzeb i dostępnej przestrzeni

Nie istnieje jeden prawidłowy i uniwersalny projekt kuchni, ponieważ przestrzenie kuchenne różnią się wymiarami, usytuowaniem drzwi, okien czy przyłączy sanitarnych. Jedni potrzebują więcej przestrzeni roboczej do gotowania, drudzy miejsca do przechowywania w szafkach, dlatego warto przyjrzeć się różnym kompletom mebli i zdecydować, który układ lepiej odpowiada potrzebom domowników.

Kolor i styl kompletów meblowych – co pasuje do małej kuchni?

Jakie kolory wybrać do niewielkiej kuchni? Rekomenduje się małe meble kuchenne w jasnych barwach, ponieważ nie zdominują niewielkiej przestrzeni i bez problemu dobierzesz do nich modne dodatki. Szary, beżowy, biały, odcienie naturalnego drewna – takie kolory stanowią ponadczasową bazę, którą z łatwością można uzupełniać innymi barwami.

Jeśli chodzi o wybór stylistyki, do małego wnętrza niekoniecznie będą pasować frezowane szafki w stylu angielskim. Postaw na prosty, elegancki wygląd frontów. Idealny będzie wystrój skandynawski, czyli drewno, jasne kolory i oszczędność zdobień. Minimalistyczne szafki kuchenne stanowią też znakomitą bazę dla barwnych materiałów wykończeniowych i dodatków.

Art. sponsorowany

Źródło zdjęcia: Canva Pro

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!