Najlepszy materiał na pościel dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dziecięca skóra jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Ponieważ jest ona cieńsza, a jej naturalny płaszcz hydro-lipidowy nie działa w pełni sprawnie, wiele czynników zewnętrznych może okazać się szkodliwych dla delikatnego naskórka. Wybierając odzież czy pościel dla dziecka, rodzice muszą dużą wagę przykuwać przede wszystkim do materiału, z jakiego wykonane zostały takie tekstylia. Jaka tkanina najlepiej sprawdzi się w roli bielizny pościelowej?

Jak wybrać najlepszy materiał na pościel dla dziecka?

Pościel ma bezpośredni kontakt z wrażliwą skórą dziecka. Z tego względu materiał, z którego została wykonana powinien być miękki i delikatny w dotyku. Jest to szczególnie ważne w przypadku noworodków i niemowląt, ale ma znaczenie także w przypadku dzieci starszych, zwłaszcza alergików czy posiadaczy atopowej skóry. Najlepsza tkanina na bieliznę pościelową to 100% bawełna. Bawełniane włókna są naturalne, miękkie i gładkie. Nie powodują podrażnień skórnych i nie wywołują reakcji alergicznych. Bawełna wyróżnia się przewiewnością – przepuszcza powietrze, dzięki czemu pozwala skórze oddychać i nie odpuszcza do przegrzewania organizmu. Poza tym, jest to także materiał higroskopijny, czyli pochłaniający wilgoć. Pościel z bawełny dba o komfort snu swojego użytkownika, odprowadzając pot z powierzchni skóry. Nie bez znaczenia jest także fakt, że bawełna to materiał bardzo wytrzymały, odporny na częste pranie w wysokich temperaturach czy prasowanie. Właściwości te pozwalają utrzymać pościel bawełnianą w higienicznej czystości. 

Źródło zdjęcia: Unsplash

Jak rozpoznać dobrą pościel dla dziecka?

Pościel dziecięca może zostać uszyta z bawełny tradycyjnej czy satynowej, a także z flaneli czy z kory. Najpopularniejsze są jednak poszewki z tradycyjnej bawełny, odpowiednie do stosowania niezależnie od pory roku. Aby rozpoznać dobrej jakości pościel dziecięcą, wystarczy zapoznać się z informacjami na metce produktu. Naturalna tkanina powinna zawierać wyłącznie bawełnę, najlepiej certyfikowaną. Certyfikat OEKO-TEX przyznaje się tym tekstyliom, które w swoich włóknach nie zawierają żadnych pozostałości substancji chemicznych, zatem są w pełni bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci. 

Jakie prześcieradło wybrać dla dziecka?

Podobnie jak pościel, prześcieradło dla dziecka również powinno odznaczać się miękkością i naturalnością. Najlepiej w dziecięcym łóżeczku sprawują się prześcieradła bawełniane na gumce, na przykład te z mięsistego, przyjemnego w dotyku jerseyu. Bawełniane prześcieradło dziecięce jest oddychające i przewiewne, dzięki czemu ułatwia młodemu organizmowi regulowanie temperatury ciała i pozwala unikać przegrzania. Poza tym, jest ono odporne na zużycie, nie przeciera się i dobrze znosi częste pranie. Natomiast dodatek gumki wszytej w brzegi prześcieradła pełni przede wszystkim rolę praktyczną – zapobiega zsuwaniu się czy rolowaniu tkaniny. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze pościeli dziecięcej?

Pościel dla dziecka powinna być przyjazna dla skóry i łatwa do utrzymania w czystości. Tę z bawełny wystarczy prać regularnie w 40 stopniach Celsjusza i prasować, aby nie stanowiła siedliska drobnoustrojów chorobotwórczych. Przy wyborze pościeli dziecięcej warto sięgać po modele zamykane na dyskretny suwak lub na zakładkę. Niewskazany jest zakup bielizny pościelowej z guzikami. Ponadto, należy mieć na uwadze, że dla zdrowego i bezpiecznego snu najmłodszych kluczowy jest nie tylko materiał poszewek na pościel, ale również rodzaj wypełnienia poduszek czy kołdry. Najlepszy wybór stanowią w tym przypadku wypełnienia syntetyczne, które w przeciwieństwie do naturalnego puchu rzadko alergizują. 

Potrzebujesz bezpiecznej i stylowej pościeli dla dziecka? Odwiedź sklep Bella Storia.

Artykuł sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!