Czyszczenie odpływu liniowego. Zrób to sprawnie i dokładnie!

Odpływ liniowy to element coraz częściej spotykany w naszych łazienkach. Umożliwia zaaranżowanie wygodnej kabiny typu walk-in pozbawionej brodzika, sprawiając, że bieżące sprzątanie i użytkowanie pomieszczenia jest znacznie bardziej komfortowe. Aby jednak syfon sprawnie odprowadzał wodę – nie dopuszczając do zalania posadzki – niezbędne jest systematyczne czyszczenie odpływu liniowego. Jak je przeprowadzić?

Czyszczenie odpływu liniowego krok po kroku

Regularna konserwacja odpływu sprawi, że nie będzie on zatykał się, a woda będzie trafiać do kanalizacji z optymalną szybkością. Co istotne, likwidowanie obecnych w syfonie zabrudzeń jest o wiele łatwiejsze, niż w przypadku tradycyjnych kratek wymagających skomplikowanego demontażu. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak wykonać czyszczenie odpływu liniowego.

  • Na początku starannie umyj posadzkę pod prysznicem, usuwając pozostałości kosmetyków do kąpieli oraz wytrzyj ją do sucha. Możesz użyć do tego domowego środka do czyszczenia łazienki.
  • Za pomocą specjalnego kluczyka lub haczyka dołączonego do zestawu otwórz maskujący ruszt i wyjmij go.
  • Dokładnie umyj maskownicę ciepłą wodą oraz odpowiednim detergentem, dobranym z uwzględnieniem materiału, z którego wykonano ten zewnętrzny element.
  • Z sitek odpływu usuń nagromadzone włosy.
  • Następnie wyjmij kratki i wyciągnij ruchome części syfonu. Jeśli i tam obecne są nieczystości – usuń je.
  • Wszystkie wyjęte elementy syfonu wypłucz pod bieżącą wodą.
  • Oczyść rynienkę odpływu oraz obszar wokół dystansów, gdzie mogły zgromadzić się resztki kosmetyków i brud.
  • Złóż i starannie dopasuj wszystkie wyjęte wcześniej części syfonu. Umieść je na swoim miejscu.
  • Załóż ruszt na rynienkę i delikatnie go dociśnij w celu idealnego dopasowania.

Czym wyczyścić odpływ liniowy?

Jeśli chcesz, by prace przy konserwacji odpływu przebiegły sprawnie, przygotuj odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim wyposaż się w gumowe rękawiczki, dzięki którym nie będziesz bezpośrednio dotykać zanieczyszczeń obecnych na sitkach lub w syfonie. Do sprzątania wykorzystaj miękkie ściereczki lub gąbki. Zrezygnuj z ostrych czyścików, które mogłyby zarysować metalowe elementy odpływu.

W celu solidnego umycia kratek czy rynienki możesz sięgnąć także po typowe środki dostępne w sklepie bądź przygotować domowy roztwór, złożony z wody, octu czy płynu do naczyń. Jak często czyścić odpływ liniowy? Jeśli z łazienki korzysta cała rodzina, zalecamy, aby usuwanie zanieczyszczeń z rynienek, kratek i syfonu przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu.

Zobacz też: Stosujesz olejki eteryczne do sprzątania? Jeśli nie, to koniecznie zacznij!

Zatkany odpływ liniowy – co robić?

Jeżeli zbyt rzadko przeprowadzasz czyszczenie odpływu liniowego, może dojść do jego zatkania. Objawami świadczącymi o takiej usterce jest powolne odprowadzanie wody do kanalizacji lub nawet całkowite wstrzymanie jej przyjmowania przez syfon. Możesz zauważyć także nieprzyjemny zapach, unoszący się w łazience. W tej sytuacji konieczne będzie sięgnięcie po silnie działające środki chemiczne, które pomogą Ci udrożnić instalację.

Na samym początku wyczyść odpływ zgodnie z powyższymi wskazówkami. Zanim jednak ponownie złożysz go i umieścisz ruszt na swoim miejscu, zastosuj odpowiedni preparat do udrażniania.

Pamiętaj!
Profesjonalne środki są silnie żrące i niebezpieczne dla zdrowia, stąd wskazane jest zachowanie daleko idącej ostrożności podczas ich używania.

Jeśli nie przepadasz za chemicznymi produktami, możesz wypróbować także domowy sposób na udrożnienie instalacji. W tym celu nasyp do otworu kanalizacyjnego ¾ szklanki sody i polej ją taką samą ilością octu. Po upływie kilku godzin starannie spłucz całą substancję. W razie potrzeby czynność możesz powtórzyć. Na zakończenie załóż z powrotem wszystkie elementy odpływu liniowego na miejsce.

Wbrew pozorom czyszczenie odpływu liniowego wcale nie jest trudnym ani czasochłonnym zajęciem. Wystarczy, że zadbasz o systematyczność, zastosujesz się do powyższej instrukcji krok po kroku oraz będziesz pamiętać o doborze właściwych akcesoriów i środków myjących. Dzięki temu unikniesz konieczności udrażniania instalacji, a każda kąpiel pod prysznicem stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością.

Źródło zdjęcia: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *