Pomysł na parapet wewnętrzny – jak dobrać dekoracje do wyglądu parapetu?

Parapet wewnętrzny to taki element wykończenia wnętrza, który możesz swobodnie zaaranżować i potraktować jako kolejne miejsce z funkcją dekoracji. Wiele oczywiście zależy od tego, z jakiego materiału jest wykonany albo w jakim jest w stanie. Z pomocą kilku ciekawych trików możesz zasłonić drobne niedoskonałości. Podpowiem Ci, jaki pomysł na parapet wewnętrzny najlepiej się sprawdzi, w zależności od wykończenia.

Do czego dobierać dekoracje na parapet?

Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu, użytych materiałach wykończeniowych oraz dominujących kolorach. Dekoracje na parapet możesz dobierać w różny sposób:

  • jako kontrast do koloru parapetu wewnętrznego,
  • spójne kolorystycznie z oświetleniem i dodatkami stojącymi w innych miejscach,
  • dopasowane do materiałów wykończeniowych, np. uchwytów szafek, klamek, listw itd.,
  • w kolorze rolet i zasłon jako spójna dekoracja okienna,
  • do stylu urządzania wnętrza, aby dekoracje były spójne (np. rustykalne, industrialne, glamour).

Dekoracje sezonowe na parapet są doskonałym sposobem na odświeżenie wnętrza i wprowadzenie do domu atmosfery zmieniających się pór roku.

Zima to idealny moment na ozdoby w kolorach bieli i srebra, które nawiązują do śnieżnych krajobrazów. Mogą to być małe choinki, świece czy kryształki naśladujące sople lodu.

Wiosna zachęca do wprowadzenia do wnętrza świeżości za pomocą kwiatów, ptaszków czy delikatnych pastelowych ozdób. Latem świetnie sprawdzą się motywy morskie, takie jak muszle, piasek czy szklane wazony z wodą i pływającymi świecami.

Natomiast jesień to czas ciepłych barw – pomarańczy, brązów i złota. Możesz postawić na parapet dynie, gałązki z jesiennymi liśćmi, grube tkaniny ręcznie tkane czy ozdoby z szyszek.

parapet wewnętrzny jesienią
Pomysł na parapet wewnętrzny jesienią

Małe parapety nie nadają się do umieszczania dużej ilości dekoracji. W takim przypadku warto postawić na jedną, ale efektowną ozdobę. Natomiast szerokie parapety umożliwiają aranżację mini galerii czy kolekcji ulubionych przedmiotów.

Wysokie okna – pomysł na parapet wewnętrzny

Wiele osób marzy o tym, aby poranną kawę wypić przy ogromnym oknie, przez które wpadają promienie słoneczne. To przestrzeń wyjątkowo praktyczna, jeśli chcesz zorganizować miejsce do relaksu. Wystarczy rozłożyć koc, poduszki albo specjalne siedziska.

Do wysokich okien na pewno nie sprawdzą się miniaturowe świeczniki na tealighty czy niskie wazony. Wyjątkiem jest taka aranżacja, w której byłoby ich kilka lub nawet kilkanaście. Lepiej wyglądają wysokie szkła, np. z trawą pampasową albo innymi suszonymi roślinami. Wyeksponuj eleganckie wazony i lampiony o większych gabarytach.

wazon na parapeci

Jakie dekoracje do drewnianego parapetu wybrać?

Naturalne materiały i barwy najlepiej podkreślą urok drewna, a odpowiednio dobrana dekoracja sprawi, że parapet stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Jeśli nie masz pomysłu na parapet wewnętrzny drewniany, po prostu postaw tam rośliny w doniczkach. Zielone liście doskonale kontrastują z naturalnym materiałem, wprowadzają harmonię i przytulność do wnętrza. Możesz stworzyć kompozycję zarówno niskich i gęstych roślin, jak i nieco wyższych. W polskich domach królują storczyki, ale nie jest to jedyny pomysł. Parapet wewnętrzny możesz ozdobić sukulentami, drzewkami w stylu bonsai czy monsterami.

Dobierz dekoracje do stylu urządzania wnętrz. Do drewnianego parapetu pasują naturalne materiały (np. bambus, jutowe sznurki, mogą występować jako element dekoracji), a także dodatki w stylu rustykalnym. Nie zapomnij też o lampkach LED, lampionach i świecach. To one nadają wyjątkowego charakteru we wnętrzach, szczególnie tych, które są wyposażone w parapety wewnętrzne drewniane.

Możesz też wyeksponować książki i albumy, które świetnie będą wyglądać z drewnianym materiałem.

pomysł na parapet wewnętrzny drewniany
rośliny na parapecie

Pomysł na parapet wewnętrzny w białym odcieniu

Biel kojarzy się z uniwersalnością, porządkiem i wizualnym ładem. Warto o tym pamiętać dobierając dodatki. Możesz postawić na białe doniczki i roślinność. Zieleń doskonale będzie kontrastować z parapetem wewnętrznym.

rośliny na białym parapecie

Do minimalistycznych wnętrz pasują pastelowe dodatki. Jeśli zatem preferujesz delikatne dekoracje, wybieraj spośród kolorów: miętowy, różowy, cytrynowy czy limonkowy.

Zarówno drewno, szkło, jak i kamień, będą pasować do klasycznego białego parapetu wewnętrznego. Doskonale na takiej powierzchni wyglądają figurki imitujące beton, metalowe tace ze świecami czy drewniana podkładka z ustawionymi szklanymi świecznikami.

dekoracje na parapecie

Na białym tle doskonale widać subtelne refleksy światła. Dlatego warto postawić na parapecie niewielkie lampiony, świece czy kryształowe ozdoby, które będą rozpraszać światło i dodawać wnętrzu blasku. Szczególnie dobrze wygląda to w stylu glamour.

Parapet z kamienia – co na nim dobrze wygląda?

Parapet z kamienia wyróżnia się elegancją i ponadczasowym urokiem, co sprawia, że jest doskonałym tłem dla wielu dekoracji. Na kamiennej powierzchni wspaniale prezentują się rośliny w doniczkach, zwłaszcza te o bogatych, zielonych liściach. Kontrast między naturalnym kamieniem a zielenią dodaje wnętrzu świeżości i elegancji.

Równie dobrze na kamiennym parapecie wyglądają elementy z metalu, takie jak lampiony, świeczniki czy niewielkie rzeźby. Metal w połączeniu z kamieniem tworzy harmonijną kompozycję, która nadaje wnętrzu luksusowego charakteru.

Kolejnym elementem, który jest świetnym uzupełnieniem kamiennej powierzchni, są szklane dekoracje, takie jak wazony, misy czy szklanki z pływającymi świecami. Dobrze jest wybierać dodatki, które mają błyszczącą powierzchnię. Takie najlepiej prezentują się z kamienną powierzchnią.

dekoracje na kamiennym parapecie

Niedoskonałości na parapecie? Jak udekorować taką przestrzeń?

Parapet wewnętrzny jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, zarysowania czy plamy. Jeśli nie prezentuje się już idealnie, istnieje kilka sposobów, aby skutecznie zakryć jego niedoskonałości. Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem jest odświeżenie parapetu poprzez jego pomalowanie. Obecnie dostępne są różnego rodzaju folie samoprzylepne, które można przykleić na powierzchnie z różnego materiału, maskując jego niedoskonałości. A jak zrobić to mniej inwazyjnie?

Pomysł na parapet wewnętrzny, który nie wygląda już estetycznie, to położenie tkaniny pasującej do całej aranżacji. Na niej możesz ustawić tackę lub podkładkę, a następnie wybrane dekoracje, sznury LED i świece. Alternatywą jest ustawienie większych wazonów i dodatków, które zakryją niedoskonałości.

parapet wewnętrzny

Zdjęcia: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!