Trawy na balkonie – garść pomysłów i inspiracji

Ozdobne trawy to rośliny, które sprawdzą się nie tylko w ogrodzie. Możesz z powodzeniem posadzić je również na balkonie czy tarasie, tworząc z ich pomocą zaciszny, prywatny kącik wypoczynkowy. W sprzedaży znajdziesz wiele odmian, które nadają się na słoneczne lub zacienione stanowiska. Jakie trawy w donicach na balkonie warto posiadać oraz jak stworzyć z nich najpiękniejsze kompozycje?

Ozdobne trawy na balkonie – najlepsze odmiany

Jeśli interesuje Cię dekoracyjna trawa na balkon, możesz sięgnąć po jedną z wielu interesujących odmian. Ważne, aby była ona dostosowana do warunków panujących w miejscu, w którym będzie rosnąć. Jeśli balkon jest mocno nasłoneczniony, weź pod uwagę rozplenicę japońską Rubrum. Dorasta ona do metra wysokości, zachwycając łukowatymi kłosami o barwie od zieleni aż do bordo – zależnie od pory roku.

Na słonecznym stanowisku sprawdzi się także rozplenica Vertigo. Charakteryzuje się wyjątkowo ciemną, czarno-fioletową kolorystyką, osiągając wysokość jednego metra. Wolisz ozdobne trawy na balkonie o jaśniejszym odcieniu? Postaw na odmianę pampasową Pumila, wyróżniającą się imponującymi kwiatostanami i dorastającą do dwóch metrów wysokości.

Twój balkon zazwyczaj znajduje się w cieniu? Nic straconego! Istnieją bowiem dekoracyjne trawy nadające się na stanowiska półcieniste. Dobrym wyborem będzie turzyca Carex Maxigold o kremowo-zielonych liściach. Jest ona stosunkowo niska, osiągając jedynie około 30 cm wysokości.

W półcieniu dobrze będzie czuł się także miskant Morning Light o cienkich liściach w stalowym kolorze, dorastający do 160-200 cm.

Trawy w donicach na balkonie mogą stać także w całkowicie zacienionym miejscu. Na takim stanowisku możesz z powodzeniem hodować mozgę trzcinowatą – tworzącą bujne kępy osiągające 100 cm wysokości. Ciekawą propozycją jest również turzyca biała osiągająca jedynie 30 cm, która swym wyglądem przypomina bujną czuprynę.

Ostnica (Stipa Pony Tails) jest bardzo specyficzna ze względu na pióropusze i gładkie liście. Świetnie sprawdzi się na balkony w stylu boho. Dobrze radzi sobie w słonecznych miejscach i odrobinie cienia.

Nie masz czasu dbać o roślinność? A może na Twoim balkonie panują warunki nieodpowiednie dla odmiany, która przypadła Ci do gustu? Nic straconego! Na rynku dostępne są także sztuczne trawy na balkon, które będą pięknie prezentować się przez cały rok – bez względu na nasłonecznienie i bez konieczności podlewania.

Najpiękniejsze kompozycje z trawy na balkonie

Jeżeli chcesz posiadać trawy na balkonie, nie musisz ograniczać się do jednej odmiany. Wręcz przeciwnie – możesz pokusić się o stworzenie oryginalnej kompozycji, która będzie zachwycać swoim wyglądem oraz uprzyjemni Ci wypoczynek na świeżym powietrzu. Jakie trawy najlepiej łączyć ze sobą?

Jeśli lubisz zróżnicowaną kolorystykę, posadź obok siebie rozplenicę Rubrum i rudbekię Olivia. To żółto-fioletowe zestawienie ożywi każdy balkon, będąc ciekawą alternatywą dla popularnych kwitnących fiołków, aksamitek czy lobelii. Ciekawy kontrast uzyskasz, łącząc także rozplenicę Vertigo z wybranymi białymi lub różowymi kwiatami, które podkreślą intensywną barwę trawy. Spektakularny efekt osiągniesz, sadząc rozplenicę japońską Hameln w sąsiedztwie jednorocznych kwiatów. Jej wdzięcznie wyginające się liście i delikatne kłosy będą pięknie komponować się z szałwią oraz kocimiętką.

W czym sadzić ozdobne trawy na balkonie?

Zarówno sztuczne trawy na balkonie, jak i ich naturalne odpowiedniki możesz posadzić w niemal dowolnej donicy. Dopasowana do całej aranżacji, będzie ważnym elementem dekoracyjnym Twojego miejsca do wypoczynku. Ozdobne trawy możesz wsadzić w donice betonowe lub ze stali corten, które będą bardzo dobrze prezentować się jako element bardziej nowocześnie urządzonej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie okrągłych, glinianych pojemników, pasujących do tarasów w rustykalnym stylu.

Wybierając doniczki, zawsze pamiętaj, jakie wymagania ma wybrana przez Ciebie trawa na balkon. Niektóre odmiany mogą bowiem potrzebować nieco większej przestrzeni, co bezpośrednio przekłada się na wielkość zastosowanych pojemników. Mowa tu między innymi o trawie pampasowej Pumila czy miskancie Morning Light. Na Twoim balkonie jest mało miejsca na kwiaty? Wybierz odmiany takie, jak kostrzewa sina Elijah Blue czy imperata Red Baron, które z powodzeniem będą rosnąć nawet w niewielkich doniczkach.

Jak dbać o trawy w donicach na balkonie?

Dekoracyjne trawy na balkon to rośliny niekłopotliwe w pielęgnacji. Nie mają specjalnych wymagań odnośnie podłoża, bez większego trudu przystosowując się do środowiska. Dobrze znoszą suszę, stąd ich nawadnianie powinno zostać ograniczone do minimum. Najbardziej istotne jest dla nich odpowiednie stanowisko – zależnie od odmiany bardziej nasłonecznione lub cieniste. Nie należy także przesadzać z nawożeniem traw. O ile tylko ładnie rosną, lepiej wstrzymać się ze stosowaniem jakichkolwiek preparatów. Zbyt duża ilość odżywek może sprawić, że rośliny staną się wybujałe i stracą ładny pokrój.

Trawy ozdobne w donicach są coraz chętniej wykorzystywane na balkonach i tarasach. Wyjątkowo mało wymagające, a przy tym estetyczne i trwałe, pozwolą Ci na stworzenie żywego parawanu, osłaniającego przed wzrokiem przechodniów czy nadmiernym nasłonecznieniem. Wybierając odmiany dostosowane do nasłonecznienia, bez trudu stworzysz ciekawą wizualnie dekorację balkonu, ciesząc się ich przyjemnym szumem podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

>>Zobacz też: Stojaki na ubrania – pomysł na przechowywanie nie tylko w garderobie

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!