Sernik gotowany na herbatnikach

Zapraszam Cię na kulinarne odkrycie – sernik gotowany na herbatnikach, czyli unikatowe doświadczenie smakowe, które przenosi w świat kremowej doskonałości. Gotowanie tego sernika na bazie chrupiących herbatników to nie tylko alternatywa dla tradycyjnego pieczenia, to smak, który zaskoczy Cię prostotą przygotowania i niezapomnianym aromatem. Czas na kulinarne eksperymenty, które odkrywają nowe oblicze ulubionego deseru!

Prosty i pyszny sernik w nowym wydaniu

Witaj na moim blogu, dziś chciałabym podzielić się z Tobą niezwykłym przepisem na sernik, który w każdym kęsie kryje niezapomniany smak i aromat. To ciasto, które wyróżnia się nie tylko doskonałym smakiem, ale także prostotą wykonania.

Spód z herbatników i masła to pierwszy krok do stworzenia tej wyjątkowej kompozycji. Nadają one niesamowitą strukturę smaku, która czeka na Ciebie w każdym kęsie.

Masa serowa, bazująca na twarogu, maśle, cukrze pudrze, mleku, jajkach i budyń waniliowy, to prawdziwe źródło kremowej konsystencji. Opcjonalne dodatki, takie jak masa krówkowa, kandyzowana skórka z pomarańczy, ekstrakt waniliowy czy soczyste rodzynki, to szansa na nadanie sernikowi unikatowego charakteru.

A teraz dopełnienie całości – polewa czekoladowa. Łącząc śmietanę z mleczną i gorzką czekoladą, a także dodając ewentualnie konfiturę wiśniową, uzyskujemy smakowy majstersztyk, który sprawi, że Twój sernik gotowany na herbatnikach stanie się prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej.

Przygotowanie tego sernika to nie tylko zwykłe gotowanie. To tworzenie smaku, którym można podzielić się z najbliższymi. Dlatego zachęcam Cię do spróbowania tego przepisu. Niech każdy kęs tego sernika stanie się wyjątkowym momentem dla Twoich kubków smakowych. Smacznego!

Sernik gotowany na herbatnikach — składniki

Składniki: 

Składniki na spód:

200 g herbatników

125 g masła

Składniki na masę serową:

1 kg twarogu (może być z wiaderka)

200 g masła

100 g cukru pudru

75 ml mleka

5 jajek

2 opakowania budyniu waniliowego

opcjonalnie: 300 g masy krówkowej, kandyzowana skórka z pomarańczy, ekstrakt waniliowy lub rodzynki

Składniki na polewę czekoladową:

60 ml śmietany 30%

50 g mlecznej czekolady

50 g gorzkiej czekolady 

opcjonalnie możesz dodać 2-3 łyżki konfitury wiśniowej, dobrej jakości

Przygotowanie: 

  1. Przygotowanie sernika gotowanego na herbatnikach rozpocznij od zrobienia spodu. W tym celu pokrusz herbatniki na bardzo drobne kawałki – najlepiej, jeśli zblendujesz je na piasek. Do rozdrobnionych ciastek dodaj roztopione masło i dokładnie wymieszaj (możesz użyć miksera ustawionego na niskie obroty).
  2. Tak przygotowaną masę na spód przełóż do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia (optymalnie będzie, jeśli użyjesz tortownicy o średnicy 24 cm). Całość wyrównaj i dociśnij, a następnie umieść w lodówce.
  3. Teraz czas na zrobienie masy serowej. Możesz użyć do jej przygotowania tradycyjnego twarogu, który co najmniej dwukrotnie zmielisz. Jednak sernik gotowany z wiaderka wychodzi równie wyśmienicie, zatem z powodzeniem możesz sobie użyć takiego twarogu.
  4. W garnku z grubym dnem umieść masło i podgrzewaj na niewielkiej mocy palnika aż do rozpuszczenia. Gdy masło będzie już płynne, dodaj cukier puder i ciągle mieszając, podgrzewaj aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. 
  5. Do miski wbij jajka i roztrzep je dokładnie przy pomocy rózgi kuchennej. Do dużego kubka wlej mleko, wsyp budynie i dokładnie wymieszaj.
  6. Do rozpuszczonego masła z cukrem dodaj twaróg i jajka. Jeśli lubisz sernik z dodatkami, to jest to odpowiedni moment, by dodać kandyzowaną skórkę z pomarańczy, ekstrakt waniliowy czy rodzynki. Całość podgrzewaj na średniej mocy palnika, ale nie dopuść do wrzenia – pamiętaj, by ciągle mieszać masę. Po około 3-5 minutach, gdy masa będzie gorąca, dodaj rozpuszczony w mleku budyń. Podgrzewaj masę aż do zagotowania – ciągle mieszaj, a gdy zacznie gęstnieć, wyłącz palnik i odstaw do przestudzenia.
  7. Chłodną masę serową przełóż na spód z herbatników i wyrównaj wierzch. Koniecznie regularnie sprawdzaj temperaturę masy, aby wyłożyć ją do blaszki przed stężeniem.
  8. Sernik gotowany na herbatnikach wstaw do lodówki. Teraz przygotuj polewę. Śmietanę zagotuj w niewielkim rondelku. Gdy zacznie wrzeć, wyłącz palnik i dodaj rozdrobnioną czekoladę mleczną i gorzką. Opcjonalnie dodaj konfiturę wiśniową. Całość dokładnie wymieszaj. Odstaw do przestudzenia. 
  9. Gdy polewa będzie chłodna, ale jeszcze płynna, wyjmij z lodówki formę z ciastem i polej sernik czekoladą. Ponownie wstaw do lodówki. Sernik gotowany na herbatnikach powinien się chłodzić co najmniej 6 godzin.

Jeśli lubisz sernik gotowany z kajmakiem, to wystarczy, że nieco zmodyfikujesz powyższy przepis. Nie przygotowuj polewy czekoladowej, a zamiast tego rozprowadź na wierzchu ciasta masę krówkową i posyp ją pokruszonymi herbatnikami (wówczas oprócz 200 g herbatników na spód potrzebne będzie też 100 g tych ciastek na wierzch). Taki sernik gotowany na herbatnikach z masą krówkową jest słodki i syty – będzie więc idealnym dodatkiem do czarnej kawy.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!