4 zasady bezpiecznego prania kostiumu kąpielowego

zasady bezpiecznego prania kostiumu kąpielowego

Kostium kąpielowy to element garderoby, który powinien obowiązkowo znaleźć się w każdej szafie. Jeżeli chcesz, by jak najdłużej zachował swój fason, kolor i estetyczny wygląd, zadbaj o jego prawidłową pielęgnację. O jakich najważniejszych zasadach musisz pamiętać?

Pranie kostiumu kąpielowego w pralce

Pranie w pralce to najwygodniejszy sposób, aby odzież była czysta i przyjemnie pachnąca. Jednocześnie nie każdy kostium kąpielowy można odświeżać w takim urządzeniu. Musisz zatem sprawdzić na metce, czy znajduje się na niej symbol pralki – wskazujący na możliwość prania automatycznego. Jest on widoczny i chcesz uprać bikini w ten sposób? Postępuj następująco:

  • Zanim umieścisz kostium w bębnie, opłucz go z chloru, soli i piasku pod bieżącą, letnią wodą.
  • Aby nie zniszczyć tkaniny, ustaw cykl prania ręcznego z maksymalną temperaturą 30 ºC.
  • Wyłącz wirowanie lub zaprogramuj je na najniższych możliwych obrotach.
  • Po zakończeniu cyklu wyjmij bikini z bębna i rozwieś je.

Pranie w pralce nie jest zalecane w przypadku kostiumów z fiszbinami, usztywnianą górą czy dekoracyjnymi dodatkami. Jeśli posiadasz takie modele w swojej szafie – bezpieczniej będzie, gdy zdecydujesz się na ręczne upranie tych elementów garderoby.

Ręczne pranie kostiumu kąpielowego

Jeżeli chcesz uprać kostium kąpielowy ręcznie, sięgnij po delikatny detergent w płynie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawienia się nieestetycznych śladów na materiale – widocznych zwłaszcza na ciemnych tkaninach. Napełnij miskę zimną lub letnią wodą, dodaj odpowiednią porcję preparatu piorącego, a następnie zamocz kostium w takim roztworze. Po 20 minutach wypłucz go w czystej wodzie, unikając mocnego pocierania i skręcania materiału.

Sprawdź też Czym wyczyścić białe buty?

Dobór odpowiedniego detergentu

Aby ulubiony strój posłużył Ci jak najdłużej, zawsze stosuj odpowiednio dobrany detergent do prania. W przypadku barwnych kostiumów najlepiej sprawdzi się środek dedykowany do tkanin kolorowych i delikatnych. Jasne lub białe bikini upierz w uniwersalnym proszku lub płynie.

Nie używaj preparatów zmiękczających, które mogą prowadzić do szybszego zużywania się materiału. Dobrym pomysłem będzie również pranie stroju w specjalnej siatce do bielizny, zapobiegającej niszczeniu metalowych zapięć czy dekoracyjnych elementów z tworzywa.

Prawidłowe suszenie kostiumu kąpielowego

Poprawne pranie kostiumu to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest odpowiednie suszenie bikini. Po wyjęciu go z pralki bądź miski, nie wyciskaj go zbyt intensywnie, aby nie stracił fasonu. Na suszarce umieść na płasko ręcznik, na którym następnie równomiernie rozłożysz kostium.

Opcjonalnie możesz powiesić strój za paseczki do wiązania lub metkę. Pamiętaj, aby nie wystawiać go na działanie promieni słonecznych podczas schnięcia. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko wyblaknięcia materiału.

Chcesz, aby Twój kostium prezentował się nienagannie nawet po wielu praniach? Zawsze stosuj się do powyższych wskazówek! Dzięki nim każde bikini będzie zachwycać swoim wyglądem, służąc Ci przez długi czas.

Spodobało się? Podziel się z innymi:
  
  
    
Dom to moje główne centrum dowodzenia! Tutaj pracuję w content marketingu, tworzę obrazy z chrobotka reniferowego, gotuję, oglądam seriale oraz spełniam kreatywne aranżacyjne pomysły. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie i obserwując mieszkańców. Skąd pomysł na Rozdomowioną? Gdy miałam 18 lat zamieszkałam sama i od tamtej pory wyrobiłam sobie wiele organizacyjnych nawyków. Mam nadzieję, że je wykorzystasz, aby przyjemniej i sprawniej dbać o dom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top