Czyszczenie dywanu sodą – poznaj odkurzanie na sucho

Dywan to ważny element wyposażenia wnętrza, obecny w większości domów. Intensywnie eksploatowany, nierzadko ulega również różnego rodzaju zabrudzeniom. Z większością z nich niestety nie radzi sobie sam odkurzacz. W takich sytuacjach warto sięgnąć po domowe metody, takie jak czyszczenie dywanu sodą. To najlepszy sposób, który pozwoli na skuteczne pozbycie się plam oraz uzyskanie świeżego zapachu. Jak zrealizować go krok po kroku?

Jak czyścić dywan sodą?

Systematyczne odkurzanie dywanu to łatwa i szybka czynność, która umożliwia zlikwidowanie kurzu, pyłu, paprochów czy sierści z powierzchni wykładziny. Niestety usuwa ono tylko powierzchowne zabrudzenia, nie pozwalając na pozbycie się tych, które znalazły się w dolnej warstwie chodnika. Co więcej, nie sprzyja ono również zlikwidowania plam, które negatywnie wpływają na wygląd wykładziny.

W takiej sytuacji warto zdecydować się na gruntowniejszą konserwację dywanu. Choć wymaga ona poświęcenia nieco większej ilości czasu, pozwoli usunąć skazy z kawy, wina czy soku, które wniknęły głęboko w runo. Solidną pielęgnację warto przeprowadzić od czasu do czasu także w sytuacji, gdy w Twoim domu mieszkają zwierzęta.

Zależy Ci, by dbać o czystość w mieszkaniu bez korzystania z drogich preparatów o chemicznym składzie? Zdecyduj się na czyszczenie dywanu sodą. To tani i efektywny sposób, który dodatkowo nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Co więcej, pozwala on także pozbyć się roztoczy i innych drobnych organizmów, które zalęgły się w runie. W dodatku pozwoli Ci się pozbyć nieprzyjemnych zapachów.

soda oczyszczona do czyszczenia dywanu

Aby ta metoda konserwacji nie generowała sporych kosztów, kup sodę w dużym opakowaniu – zazwyczaj będzie ono dostępne w sklepach z produktami ekologicznymi bądź w internecie. Jak odkurzać na sucho z użyciem sody oczyszczonej?

Sprawdź też: Domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię

Czyszczenie dywanu sodą krok po kroku

Pielęgnowanie wykładziny czy chodnika z użyciem sody jest wyjątkowo proste. Poniżej przedstawiamy, jak czyścić dywan sodą krok po kroku.

  1. Na początku dokładnie odkurz całą powierzchnię dywanu.
  2. Posyp równomiernie wykładzinę cienką warstwą sody.
  3. Pozostaw biały proszek na dywanie przez kilka godzin. Jeśli chodnik jest wyjątkowo brudny, możesz odczekać nawet całą noc.
  4. Po upływie odpowiedniej ilości czasu starannie odkurz wykładzinę.
czyszczenie dywanu

Jak działa takie odkurzanie na sucho? Rozsypana na runie soda skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy, odświeżając dywan. Oczyszcza jego powierzchnię z zabrudzeń – również tych niewidocznych dla oczu. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu wykładzina odzyskuje swoją pierwotną kolorystykę, a obecne na niej wcześniej plamy przestają być widoczne. Co istotne, jest także świeża i pachnąca, korzystnie wpływając na zapach w całym pomieszczeniu.

Jak czyścić dywan sodą na mokro?

Czasami może okazać się, że stare lub intensywne plamy nie znikają po odkurzaniu na sucho. W takiej sytuacji może zdecydować się na czyszczenie dywanu sodą na mokro. W tym celu wymieszaj sodę z wodą w takich proporcjach, aby powstała gęsta papka. Nałóż ją na niechciany ślad i pozostaw do całkowitego wyschnięcia, po czym starannie odkurz. Ta metoda dobrze radzi sobie z plamami, które wydzielają nieprzyjemną woń.

Jeżeli Twój dywan szpeci trudna do usunięcia skaza, wypróbuj także babciny sposób na odświeżenie wykładziny. Polej plamę octem i poczekaj, aż wyschnie. Następnie posyp ją cienką warstwą sody, którą po 30 minutach ponownie polejesz octem. Odczekaj teraz kilka godzin. Gdy dywan będzie suchy, pocieraj jego powierzchnię szczotką lub gąbką, usuwając w ten sposób sodę. Wraz z nią z powierzchni wykładziny powinny zniknąć niechciane ślady.

Wygląd i zapach Twojego dywanu nie są dla Ciebie zadowalające? Aby szybko i tanio – a zarazem skutecznie odświeżyć jego powierzchnię, wypróbuj odkurzanie na sucho. Wystarczy posypać tkaninę sodą, odczekać określoną ilość czasu, a następnie starannie odkurzyć. W ten sposób łatwo pozbędziesz się nieprzyjemnych woni i plam, odraczając w czasie konieczność zakupu nowej wykładziny.

Źródła zdjęć: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!