Dostępne w sklepie środki czyszczące zostawiają na Twojej podłodze brzydkie smugi? A może zależy Ci na ograniczeniu stosowania chemii, ponieważ w Twoim domu mieszkają małe dzieci? W każdym z tych przypadków możesz sięgnąć po domowy płyn do mycia paneli. Z jakich składników go przygotować oraz w jaki sposób używać go prawidłowo?
Przepis na domowy płyn do mycia paneli
Aby przygotować roztwór do sprzątania podłogi, będziesz potrzebować kilku składników. Przyszykuj:
- 3 szklanki gorącej wody,
- ¼ szklanki białego octu,
- 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń,
- ¼ szklanki alkoholu,
- 10 kropli wybranego olejku eterycznego.
Wlej wszystkie wyżej wymienione składniki do wiadra i wymieszaj je ze sobą. Taki domowy płyn do mycia paneli wykazuje kompleksowe działanie. Gorąca woda oraz płyn do naczyń usuną tłuste zabrudzenia, podczas gdy ocet zlikwiduje pozostały brud, zdezynfekuje powierzchnię oraz nada jej blasku. Kilka kropel ulubionego olejku zniweluje specyficzny zapach octu oraz sprawi, że w pomieszczeniu będzie roztaczał się przyjemny aromat. Opcjonalny dodatek alkoholu spowoduje natomiast, że podłoga wyschnie szybciej, a na jej powierzchni nie będzie brzydkich smug.
Pamiętaj!
Płyny zawierające w swoim składzie ocet i alkohol mogą być używane do paneli winylowych i laminowanych. Nie należy ich jednak stosować, jeśli na Twojej posadzce ułożone są panele drewniane lub deski pokryte olejem bądź woskiem. Takie wykończenie może bowiem ulec zniszczeniu na skutek kontaktu z kwasem lub alkoholem. Zachowaj także ostrożność przy dodawaniu olejków eterycznych, jeśli w Twoim domu mieszkają zwierzęta.
Zobacz też inne przepisy na domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię w domu.
Roztwór do mycia paneli drewnianych
Opisany powyżej domowy płyn do mycia paneli daje doskonałe efekty. Niestety jak już wspomnieliśmy, nie nadaje się on do każdego typu podłóg. Jeżeli w Twoim salonie znajdują się panele z drewna, możesz wyczyścić je przygotowując roztwór według nieco innego przepisu.
W tym celu wykorzystaj ciepłą wodę i odrobinę płynu do naczyń. Taka mieszanka będzie bezpieczna dla bardziej wrażliwych podłóg, skutecznie czyszcząc je i nie pozostawiając smug. Możesz dodać do niej minimalną ilość oliwy z oliwek, która dodatkowo zabezpieczy deski przed czynnikami zewnętrznymi.
Myjąc panele, przesuwaj mop zgodnie z kierunkiem ich ułożenia – wzdłuż, a nie w poprzek łączeń. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych śladów. Każdorazowo zadbaj także o staranne wyciśnięcie mopa. Nadmiar wody może bowiem negatywnie wpływać na kondycję paneli drewnianych, przyczyniając się do ich niszczenia i odkształcania.
Płyn do mycia podłóg bez dodatku octu
Chcesz umyć swoje panele, a akurat nie masz pod ręką octu ani żadnych gotowych środków czyszczących? Nic straconego! Do przygotowania skutecznego roztworu możesz wykorzystać także tabletki do zmywarki. To niezwykle wszechstronny produkt, który sprawdzi się również podczas mycia szyb i luster oraz czyszczenia przypalonych garnków.
Umieść jedną kostkę w wiaderku z ciepłą wodą, a następnie mieszaj, aż całkowicie się rozpuści. Następnie umyj starannie podłogę.
Składniki obecne w tabletce do zmywarki bez trudu poradzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, skutecznie odświeżając panele i płytki. Efektywnie rozpuszczają tłuszcz i pozostałości jedzenia, a dzięki dodatkom zmiękczającym wodę, zapobiegają pojawieniu się osadu na czyszczonych powierzchniach. W efekcie uzyskasz posadzkę nie tylko czystą, ale także pozbawioną smug.
Zależy Ci na pięknym połysku? Do takiego domowego płynu do mycia paneli możesz dodać także odrobinę środka do mycia szyb lub nabłyszczania naczyń, dedykowanego do zmywarek.
Jak przygotować domowy płyn do mycia paneli? Możesz wykorzystać jeden z kilku prostych przepisów. Zależnie od Twoich potrzeb czy aktualnie dostępnych w domu składników, do wiadra z wodą możesz dodać ocet, alkohol, płyn do naczyń lub tabletki do zmywarki. Roztwór na bazie tych produktów pozwoli Ci bez wysiłku umyć podłogę w kuchni, salonie czy pokojach – pozostawiając ją czystą, przyjemnie pachnącą i pozbawioną smug.
Źródło zdjęć: Freepik