Jak prać buty w pralce? Poradnik

Buty można prać na dwa sposoby: ręcznie albo w pralce. Skuteczniejszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem jest to drugie. Odpowiedni program i temperaturą sprawią, że buty odzyskają swój dawny blask, a bakterie zostaną zneutralizowane. Warto wspomnieć również o tym, iż podczas nieumiejętnego czyszczenia obuwia ręcznie, można je uszkodzić. Jak prać buty w pralce? Kilka cennych porad znajdziesz w tym poradniku.

Zanim umieścisz buty w pralce…

Aby skutecznie wyczyścić buty w pralce, trzeba najpierw odpowiednio je do tego przygotować. Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z informacjami podanymi na metce. To właśnie tam można znaleźć najważniejsze wskazówki, dzięki którym pranie butów nie skończy się ich zniszczeniem. Jeśli na metce nie ma informacji dotyczących przeciwwskazań do czyszczenia mechanicznego, można przystąpić do kolejnych kroków.

Dokładne oczyszczenie butów z zanieczyszczeń takich jak błoto, piasek czy żwir jest bardzo ważne. Ma to znaczenie nie tylko dla dobrej jakości czyszczenia, ale również dla kondycji pralki. Niektóre z zanieczyszczeń mogą spowodować jej awarię. Należy usunąć je za pomocą miękkiej gąbki lub wykorzystać specjalną szczotkę do oczyszczania obuwia. Sznurówki i wyjęte wkładki lepiej jest wyczyścić ręcznie.

Przed praniem usuń je więc z obuwia, a do ich ręcznego oczyszczenia użyj wody z odrobiną delikatnego detergentu. Odpowiednie pranie butów w pralce, nie uszkodzić ani obuwia ani sprzętu.

Zobacz też inne porady domowe u Rozdomowionej

Program i temperatura – jak prać buty w pralce?

Odpowiedni program i temperatura zwiększa szansę na skuteczne pranie butów w pralce. Ile stopni należy ustawić? Z pewnością muszą to być niskie wartości. Dobrym wyborem będzie 30 stopni. Taka temperatura jest bezpieczna, ale jednocześnie wystarczająca do usunięcia zanieczyszczeń. Wybór odpowiedniego programu to kolejna kwestia, dzięki której można wykonać skutecznie pranie butów w pralce.

Jaki program okaże się najlepszy? Oczywiście ten, który został stworzony specjalnie do prania obuwia. Niestety niewiele pralek posiada taką opcję. W takim wypadku należy wybrać program przeznaczony do oczyszczania delikatnych tkanin. Trzeba również ustawić odpowiednie obroty, warto wybrać te niższe. Maksymalnie można ustawić 400-500 obrotów na minutę.

Trik!

Warto użyć specjalnego woreczka do prania obuwia. Dzięki temu będzie ono bezpieczne, a nieprzyjemny hałas podczas prania zostanie wyciszony. Jeśli nie posiadasz takiej siatki, możesz z powodzeniem zastąpić ją poszewką albo ręcznikiem.

Do odpowiedniego zbiornika należy dodać proszek albo płyn do prania odzieży. Warto jednak pamiętać o tym, iż w sklepie można kupić specjalny preparat przeznaczony do oczyszczania obuwia w sposób ręczny lub mechaniczny. To właśnie takie środki zadbają najlepiej o stan i czystość butów. Zrezygnuj też z płynu do płukania, przy praniu butów jest on zbędny.

Niezbędnym elementem prawidłowego czyszczenia jest suszenie. Aby buty nie straciły formy, warto zwinąć gazetę w kulki i włożyć do środka. Suszenie obuwia na słońcu nie wpływa korzystnie na ich stan i wygląd. Dlatego lepiej tego unikać i pozwolić butom wyschnąć w naturalny sposób. Postaw je w suchym i czystym miejscu, a po kilku godzinach powinny być suche.

Buty białe i sportowe – co z nimi?

Białe buty są bardzo stylowe, ale swój urok tracą wówczas, gdy biel szarzeje. Na butach w tym kolorze zabrudzenia są widoczne wyraźniej, niż na obuwiu w ciemnych barwach. Nie warto jednak z nich rezygnować, ale trzeba odpowiednio czyścić. Przed wypraniem butów w pralce, warto poświęcić chwilę na ich wstępne oczyszczanie ręczne. W tym celu można użyć mieszanki sody oczyszczonej i wody. Pozostawiona na białym obuwiu przez kilka minut, przywróci im dawny blask. Po wykonaniu tej czynności należy włożyć je do pralki, dodać proszek lub płyn do płukania i ustawić program przeznaczony do prania obuwia lub delikatnych tkanin. Dzięki temu pranie białych butów w pralce będzie skuteczne.

Obuwie sportowe to najczęściej niemały wydatek. Z pewnością warto więc pamiętać o zabezpieczeniu ich przed włożeniem do pralki. Należy użyć w tym celu wcześniej wspomnianego woreczka, przeznaczonego do prania obuwia. Następnie należy ustawić odpowiedni program i niską temperaturę. Dzięki temu pranie butów sportowych w pralce będzie dla nich bezpieczne. Niezależnie od rodzaju obuwia, przed włożeniem ich do pralki należy ręcznie usunąć największe zanieczyszczenia. Warto jednak pamiętać o tym, iż nie każde obuwie można prać w pralce. Listę znajdziesz w kolejnym akapicie artykułu.

Które buty można prać w pralce?

Niektóre materiały i rodzaje obuwia źle noszą pranie mechaniczne, mogą również powodować uszkodzenie pralki. Mowa tutaj obuwiu takim jak:

  • espadryle,
  • buty na obcasie,
  • buty z membraną
  • obuwie skórzane i zamszowe,
  • buty klejone,
  • zdobione z wykorzystaniem elementów takich jak koraliki czy ćwieki,
  • botki,
  • buty z gumy.

Wszystkie inne rodzaje obuwia można spokojnie prać w pralce, jeśli informacje zawarte na metce na to pozwalają. Sportowe buty, szyte, trampki oraz tenisówki dobrze zniosą ten sposób czyszczenia. Jeśli jednak nadal obawiasz się używać pralki w tym celu, warto powierzyć tę kwestię specjalistom. Można ich znaleźć w niektórych pralniach lub zakładach szewskich. Warto jednak spróbować zrobić to samodzielnie, gdyż pranie butów w pralce nie musi ich uszkadzać ani działać niekorzystnie na stan sprzętu.

 

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!