Realizując projekt kuchni, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, o których warto pomyśleć przed przystąpieniem do prac. Priorytetem powinno być ustalenie, jaka będzie kolejność występowania sprzętów takich jak lodówka, zmywarka, piekarnik i kuchenka, nie zapominając oczywiście o miejscu na zlew. W wielu domach będzie już to miejsce z góry narzucone w projekcie mieszkania, ale jeśli ów projekt powstaje od nowa, warto dobrze przemyśleć, gdzie i na jakiej wysokości będzie znajdował się odpływ wody w kuchni. Aby uniknąć w przyszłości ewentualnych problemów, dobrze jest wziąć pod uwagę, jakie sprzęty będą podłączone do wody (pralka, zmywarka, lodówka) i odpływu (zlew, zmywarka).
Ręka rękę myje – i owoce, i naczynia czasem też!
Zlewozmywak to rzecz w kuchni niezbędna. Jego obecność jest konieczna, aby zadbać o czystość i higienę, a także podczas przygotowywania posiłków. Dlatego podczas zakupu zlewu musimy się kierować własnymi potrzebami. Wybór, przed którym stajemy otwiera nam wiele możliwości. Po pierwsze, estetyka i trwałość, czyli rodzaj materiału. Najpopularniejsze są te, wykonane ze stali szlachetnej, ale coraz częściej pojawiają się również z kompozytu, konglomeratu lub kamienia, najczęściej granitu. Na stronie https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zlewozmywaki-i-baterie-kuchenne/zlewozmywaki można zapoznać się z ich różnymi typami. Po drugie, wielkość i liczba komór. Jeśli w kuchni będzie zmywarka, warto w celu zaoszczędzeniu miejsca na blacie wybrać zlew jednokomorowy. Po trzecie, akcesoria. Część zlewozmywaków ma gotowe otwory na armaturę, jednak nie wszystkie. Ponadto ociekacze, automatyczny korek, odporność na zadrapania… Zdecyduj, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie.
Kompaktowe rozwiązanie
W małych kuchniach, w tym ze zmywarką, wybór zwykle pada na zlew jednokomorowy. Jego zaletą jest oszczędność przestrzeni przy zachowaniu funkcjonalności. Przykłady zlewów jednokomorowych znajdziesz na stronie https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zlewozmywaki-i-baterie-kuchenne/zlewozmywaki/liczba-komor_1. Odpływ wody pod ten rodzaj zlewozmywaka powinien być zainstalowany na wysokości 45 cm od podłogi przy instalacji klasycznego syfonu butelkowego i przegubowego. Można również zainstalować syfon oszczędzający przestrzeń w szafce pod zlewozmywakiem.
Dla tych, co lubią dużo
Zlewy dwukomorowe zdadzą egzamin w większych kuchniach, gdzie można pozwolić sobie na to, aby „skraść” trochę miejsca na blacie. Jeśli masz małą kuchnię, ale nie planujesz instalacji zmywarki, dobrze jest wziąć pod uwagę również to rozwiązanie. Wygoda posiadania dwóch mis – jednej na brudne naczynia, drugiej na opłukiwanie – pozwoli zaoszczędzić sporo czasu podczas prac w kuchni. Przykłady zlewów dwukomorowych znajdziesz pod linkiem https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zlewozmywaki-i-baterie-kuchenne/zlewozmywaki/liczba-komor_2. Oczko kanalizacyjne przy tego rodzaju zlewie może znajdować się w przedziale 400–525 mm od podłogi, w zależności od rodzaju zainstalowanego syfonu.
Podsumowując, odległość odpływu od podłogi optymalnie wynosi 45 cm. Producenci zlewozmywaków przyzwyczajeni właśnie do takiego rozwiązania, dostosowują swoje produkty właśnie do tej wartości. Oczywiście instalując zlewozmywak, konieczne jest podłączenie wody ciepłej i zimnej! Zawór powinien znajdować się 60 cm od podłogi i być umiejscowiony w centralnej części szafki.
Art. sponsorowany