Sadzenie marchwi w ogrodzie warzywnym – co trzeba wiedzieć

Marchew to bardzo popularne, smaczne, zdrowe warzywo, które dodatkowo nie sprawi nam większych problemów w uprawie. Jako że jest ono wyjątkowo popularne w kuchni polskiej – warto pomyśleć o posadzeniu go w ogrodzie warzywnym. Co powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o uprawie marchwi?

Dlaczego warto uprawiać marchew?

Marchew jest dostępna w sklepach przez cały rok. Nie jest też droga. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że jakość warzyw sklepowych może być daleka od dobrej. Rolnikom płaci się za ilość, nie za jakość, co sprawia, że zrobią oni wiele, żeby zagwarantować sobie dobre plony (często wiąże się to ze stosowaniem chemicznych nawozów i środków ochrony roślin).

Marchewka z własnej grządki jest źródłem wielu cennych witamin (między innymi witamin z grupy B) i minerałów (potas, wapń, magnez, fosfor, sód). Zawiera ona duże ilości beta-karotenu czyli karotenoidu, z którego powstaje witamina A (ma ona korzystny wpływ między innymi na kondycję naszej skóry i narządu wzroku). Pektyny zawarte w marchewce korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Świeża marchew jest pełna antyoksydantów (spowalniają one procesy starzenia się ludzkiego organizmu, chronią także przed nowotworami), zawiera także rutynę, luteinę i kwercetynę.

Uprawa marchwi w polskim ogrodzie

Osoby, które zamierzają uprawiać marchew w przydomowym ogrodzie powinny zdawać sobie sprawę, że w sklepach ogrodniczych można kupić wiele odmian tego warzywa – między innymi marchew wczesną, marchew średnio wczesną czy marchew późną. W sprzedaży dostępna jest także marchew o korzeniu białym, pomarańczowym, fioletowym, żółtym, a nawet czarnym. Znamy też odmiany Marchew Jadalna Nantes czy Flakkese – Vita Longa

Różne odmiany marchwi mogą mieć odmienne wymagania jeżeli chodzi o uprawę. Przykładowo warzywo o krótkich korzeniach jest zdecydowanie mniej wymagające. Możemy posadzić je nawet w podłożu ciężkim lub płytkim. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zakup marchwi o długich korzeniach – musimy zapewnić jej podłoże lekkie, przepuszczalne, pozbawione kamieni i korzeni drzew.

Wszystkie odmiany marchwi potrzebują stanowiska nasłonecznionego. Warzywo to dobrze jest sadzić po roślinach płytko ukorzenionych.

Wczesne odmiany marchwi wysiewa się wprost do gruntu wiosną – od marca do maja. Jako, że w tym czasie w Polsce zdarzają się jeszcze przymrozki, dobrze jest zabezpieczyć sadzonki przy pomocy agrowłókniny.

Przed posadzeniem nasion dobrze jest dokładnie przekopać podłoże.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku marchwi zaliczamy regularne podlewanie, a także usuwanie chwastów (są one dużym zagrożeniem dla roślin w początkowych fazach ich rozwoju).

Pamiętajmy, że uprawy marchwi mogą zostać zaatakowane przez szkodnika – muchę marchewkową. Możemy chronić marchew przycinając ją tylko wieczorami w pochmurne dni. Wszystkie usunięte części marchwi należy jak najszybciej spalić, gdyż szkodniki przyciąga ich charakterystyczny zapach.

Jak wybrać pełnowartościowe nasiona marchwi?

W każdym sklepie ogrodniczym znajdziemy szeroki wybór nasion marchwi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór takich nasion, które są sygnowane logo renomowanych, sprawdzonych producentów takich jak Nasiona Marchwi W.Legutko. Na nasionach nie powinno się oszczędzać (nigdy nie kupujmy nasion na wagę ani nasion, których pochodzenia nie znamy). Nie ma również sensu kupowanie ich na zapas, gdyż po pewnym czasie ich zdolność do kiełkowania spada (z tego względu warto jest się zapoznać z datą ważności dołączoną do opakowania). Opakowanie nasion musi być dobrze opisane i nieuszkodzone.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!