Pryskający olej to zmora podczas smażenia potraw! Strzelające z patelni kropelki oleju nie dosyć, że są niebezpieczne i mogą spowodować bolesne oparzenia, to jeszcze dodatkowo powodują trudny do usunięcia bałagan. Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić, żeby olej nie pryskał podczas smażenia potraw, przejrzyj poniższe patenty – wszystkie sprawdziłam i są w mojej ocenie bardzo skuteczne. Sprawdź i oceń, który sprawdza się najlepiej!
Co robić, żeby olej nie pryskał podczas smażenia?
Pryskający podczas smażenia olej jest niezwykle kłopotliwy. Dlatego lepiej zapobiegać temu efektowi, niż usuwać jego skutki (bałagan w kuchni i poparzenia). Wbrew pozorom jest całkiem sporo sposobów, które pozwalają ograniczyć ten problem.zatem co zrobić, żeby olej nie pryskał podczas smażenia mięsa lub warzyw? Chętnie podzielę się moimi sprawdzonymi metodami – ich opis znajdziesz poniżej.
Zadbaj o odsączanie
Główną przyczyną pryskającego podczas smażenia tłuszczu jest nadmiar wody. Aby zminimalizować to ryzyko, należy możliwie dokładnie odsączyć przeznaczone do smażenia produkty, gdyż chłodna woda w kontakcie z gorącym olejem jest przyczyną mocnego pryskania tłuszczu. Zanim więc wyłożysz na gorący olej mięso lub warzywa, dokładnie je odsącz. Wykorzystaj w tym celu sitko lub ręcznik papierowy – ten ostatni doskonale wchłania nadmiar wilgoci.
Ocet do zadań specjalnych
Warto też sięgnąć po nieco zapomniany sposób naszych babć. Kawałek ręcznika papierowego lub wacik kosmetyczny nasącz octem spożywczym i przetrzyj powierzchnię patelni – pochłonie on nawet niewidoczne resztki wody i dzięki temu olej nie będzie pryskał. Ten sposób nie dosyć, że jest skuteczny, to jeszcze bardzo prosty, gdyż niemal w każdym domu ocet jest towarem dostępnym na co dzień.
Właściwa temperatura oleju
Zastanawiasz się, co zrobić, żeby olej nie pryskał podczas smażenia? Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze tłuszczu. Olej trzymany w temperaturze pokojowej ma mniejszą podatność na rozpryskiwanie się, niż ten, który był przechowywany w lodówce. Ten z pozoru banalny szczegół potrafi sprawić wielką różnicę. Sprawdź to, ja zauważyłam znaczną zmianę na plus!
Sól
Szukasz kolejnych sposobów, co zrobić, żeby tłuszcz nie pryskał? Czy wiesz, że z pomocą może przyjść Ci sól spożywcza? Produkt ten ma znaczne właściwości higroskopijne i skutecznie pochłania wodę. Wystarczy zatem wierzch patelni posypać solą, a dopiero później wlać olej. Dzięki temu prostemu zabiegowi tłuszcz nie będzie pryskać i znacząco zmniejszy się ryzyko poparzeń.
Marynowanie mięsa i warzyw
Kolejnym pomysłem na to, co zrobić, żeby tłuszcz nie pryskał, jest smażenie marynowanych produktów. Z mięsa i warzyw, które zostały umieszczone w marynacie, uwalnia się nadmiar wody, która w głównej mierze powoduje pryskanie tłuszczu. Dlatego więc wykładając zamarynowane produkty na patelnię, należy unikać przełożenia na nią wytrąconego soku/wody. Dzięki temu znacząco zminimalizujemy ryzyko pryskania oleju.
Zobacz: Jak usmażyć lub upiec kurczaka, aby był soczysty i miękki?
Wykorzystaj akcesoria kuchenne!
Pamiętaj, że możesz ograniczyć ryzyko pryskania tłuszczu, stosując odpowiednie akcesoria do smażenia. Powyższe triki są doskonałym pomysłem, jednak ważne jest także zadbanie o podstawy, czyli odpowiedni patelnię i jej osłonę. Dowiedz się więcej na ten temat!
Przygotuj patelnię
Zastanawiasz się, co zrobić, żeby tłuszcz nie pryskał podczas smażenia potraw? Pamiętaj o właściwym przygotowaniu patelni! Ważne jest nie tylko to, była ona czysta i pozbawiona wszelkich resztek poprzednio przygotowywanych potraw, ale też by była sucha.
Właśnie dlatego patelnia pokryta teflonem nie powinna być myta bezpośrednio przed użyciem – osuszenie patelni teflonowej ręcznikiem nie jest tak skuteczne jak pozostawienie jej do swobodnego wyschnięcia. Choć to z pozoru mało znaczący szczegół, testowałam kilkukrotnie ten aspekt i za każdym razem uzyskałam potwierdzenie, że wycieranie patelni nie jest skuteczne i zwiększa ryzyko pryskania oleju.
Zastosuj osłonę na patelnię
Jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić, żeby olej nie pryskał i nie powodował problemów podczas smażenia. Wykorzystaj siateczkową osłonę na patelnię! To niebanalne akcesorium nie tyle ogranicza ryzyko pryskania tłuszczu, ile zapobiega jego negatywnym konsekwencjom. Osłona skutecznie wyłapuje chlapiący olej i uniemożliwia jego dalszemu pryskaniu. Dzięki temu Twoja kuchnia nie zostanie zabrudzona, a ryzyko poparzenia skóry strzelającym znienacka olejem zostanie maksymalnie zminimalizowane.
Osłonę na patelnię można nabyć w wielu sklepach z produktami z wyposażeniem domu. Niewysoki koszt i zaskakująco wysoka skuteczność przemawiają na korzyść tego akcesorium. Zdecydowanie warto je wypróbować!